Których leków może zabraknąć w aptekach? (marzec 2018 r.)

2018-03-19 16:06
leki zagrożone brakiem dostępności marzec 2018

Od 15 marca 2018 r. zaczął obowiązywać nowy wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia. Które leki pojawiły się na liście, a które z niej zniknęły?

Nowe leki na liście

Na nowym wykazie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia znalazło się w sumie 177 produktów. Oznacza to, że liczba preparatów zagrożonych brakiem dostępności nieco się zmniejszyła. Wykaz opublikowany w styczniu 2018 r. obejmował 183 pozycje.

Na wykazie pojawiły się dwa nowe preparaty. Do listy dodano lek przeciwzakrzepowy Neoparin (40 mg/0,4 ml), oraz tabletki powlekane Keppra (250 mg) o działaniu przeciwpadaczkowym.

Leki, które zniknęły z wykazu

Z wykazu resortu zdrowia zniknęły tabletki podpoliczkowe Effentora (100 µg, 200 µg i 400 µg). Ich substancją czynna jest fentanyl - opioid stosowany w leczeniu bólu przebijającego u dorosłych pacjentów przy chorobach nowotworowych. Na liście zabrakło także preparatu Lonquex (6 mg/0,6 ml) oraz Tuberculin PPD RT23 SSI (2 T.U./dawkę 0,1 ml) o różnych wielkościach opakowania.

Których leków może zabraknąć?

Wśród preparatów zagrożonych brakiem dostępności liczną grupę stanowią leki przeciwastmatyczne i stosowane w POChP (Atrovent, Berodural, Fostex, Pulmicort). Problem z dostępnością dotyczy także części stosowanych przez cukrzyków insulin (m.in. Actrapid Penfill, Humalog, Insulatard Penfill, Levemir, Mixtard 40 Penfill), jak również leków przeciwzakrzepowych (Clexane, Vessel Due F, Xarelto) oraz preparatów stosowanych w chorobach układu nerwowego (Abilify Maintena, Rispolept Consta, Zypadhera).

Ważna informacja dla rodziców - na liście znalazły się preparaty mlekozastępcze, które stosuje się u niemowląt na diecie eliminacyjnej (Infatrini Peptisorb, Neocate Advance, Nutramigen 1 LGG, Bebilon pepti 2 DHA) oraz szczepionki chroniące przed błonicą, tężcem i krztuścem (Infanrix HEXA, Pentaxim).

Jak szukać leków trudno dostępnych?

W przypadku problemów ze znalezieniem leku, warto skorzystać z serwisu KtoMaLek.pl, który ułatwi znalezienie interesującego nas preparatu. Należy jednak pamiętać, by lek zarezerwować, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że będzie na nas czekał w wybranej aptece.

Pełny wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dostępny jest na stronie Ministerstwa Zdrowiahttp://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2018/15/journal/4413


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów