Jak sprawnie radzić sobie z zakupem leków trudno dostępnych?

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-12-07 14:44
leki trudno dostępne na ktomalek.pl

Leki trudno dostępne to grupa medykamentów sprzedawana zazwyczaj na receptę i przepisywana przez lekarzy w różnego rodzaju schorzeniach. Choć nie znajdziemy ich w każdej aptece, są pewne metody, które ułatwią nam ich zakup. To właśnie na nich skupimy dziś naszą uwagę. Zastanowimy się również, z czego wynika utrudniona dostępność niektórych środków.

Leki trudno dostępne – jak często mamy z nimi problem?

 Z usług aptek korzysta większość dorosłych Polaków – 82% odwiedza je raz na trzy miesiące, 90% raz na pół roku, a ponad 50% raz lub kilka razy w miesiącu. Szacuje się, że ponad połowa z nich nie jest w stanie zakupić przepisanego leku w pobliskiej placówce. Bezskuteczne poszukiwania i odbijanie się od drzwi to nic przyjemnego, szczególnie jeśli jest to preparat, który powinno się przyjąć jak najszybciej. Istnieją jednak sposoby, aby te poszukiwanie skutecznie przyspieszyć.

Jak zdobyć trudno dostępny lek w swoim mieście?

Wygodną formą odnalezienia trudno dostępnego leku jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej, która określi, jakie okoliczne apteki go posiadają. Jedną z większych i najbardziej popularnych wyszukiwarek leków trudno dostępnych jest KtoMaLek.pl. Wyszukiwanie polega na kilku krótkich etapach. Najpierw wpisujemy interesującą nas lokalizację – miejscowość i ewentualną ulicę, a następnie nazwę przepisanego leku. Witryna wygeneruje listę pobliskich aptek, w których znajduje się poszukiwany przez nas środek. Aby mieć pewność, że zastaniemy go na miejscu, mamy możliwość natychmiastowej rezerwacji produktu w wybranej placówce.

Inną opcją jest poproszenie farmaceuty o sprowadzenie leku. Jeżeli będzie miał taką możliwość, jak najszybciej zamówi interesujący nas preparat i będzie on do odbioru nawet na następny dzień.

Skorzystać możemy także z aptek internetowych, spędzając chwilę na przeszukiwaniu ich zasobów. Być może posiadają one lek, którego szukamy i są nam go w stanie szybko dostarczyć.

leki trudno dostępne

Dlaczego niektóre leki są trudno dostępne?

Do trudno dostępnych leków zaliczyć można między innymi: Tuberculin PPD RT23 SSI stosowany w diagnostyce gruźlicy, leki przeciwnowotworowe takie jak Sutent i Megastril, leki działające na ośrodkowy układ nerwowy, np. Polstigminum czy Keppra oraz leki przeciwzakrzepowe: Fragmin i Vessel. Do tej grupy zaliczają się także leki przeciwastmatyczne i przeciwcukrzycowe. Pełną listę znajdziemy na stronie KtoMaLek.pl.

Problem z dostępnością danego leku może być prozaiczny i wiązać się z brakiem produktu u producenta. Wynika to zazwyczaj z niemożliwości zakupu odpowiednich surowców, kłopotami na linii produkcyjnej lub limitowania produkcji.

Poważniejszym przypadkiem jest nielegalne wywożenie leków zagranicę, które odbywa się poprzez wykorzystanie działań hurtowni, fałszywych przychodni lub recept. Pomóc może tu nowelizacja Prawa Farmaceutycznego. Kiedy jednak podjęte będą odpowiednie środki – nie wiadomo.

Źródła:
https://www.kierunekfarmacja.pl/artykul,36724,czy-pacjenci-znajduja-leki-w-aptekach.html

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów