Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Częstsze oddawanie moczu – co może być przyczyną?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-08-18 12:42
Mężczyzna kolejny raz musi iść do toalety, gdyż dokucza mu potrzeba częstszego oddawania moczu.

Potrzeba częstszego oddawania moczu rujnuje każde spotkanie towarzyskie? A może nie wysypiasz się z powodu nocnych wycieczek do toalety? Wiele osób boryka się z takimi problemami. Jaka może być tego przyczyna? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Częstsze oddawanie moczu – co dokładnie oznacza?

Częstomocz to zwiększona, w porównaniu do normalnej, częstotliwość oddawania moczu w ciągu doby. Zdrowy człowiek wydala około 1,5 litra moczu w ciągu 24 godzin.

Zazwyczaj mówi się o częstomoczu, jeśli biegamy do toalety częściej niż 7-8 razy na dobę. Nie jest to choroba sama w sobie, zazwyczaj jest to objaw towarzyszący innym schorzeniom.

Jakie są przyczyny częstszego oddawania moczu?

Przyczyny częstomoczu są przeróżne, od błahej, jaką jest nadmierna podaż płynów w ciągu doby, aż do poważnych chorób nerek. Dlatego, jeśli mamy problem z częstszym oddawaniem moczu, nie należy go lekceważyć – wskazana jest konsultacja lekarska.

Częstsze oddawanie moczu a nadmierna podaż płynów

Duża ilość płynów przyjmowanych w ciągu doby fizjologicznie powoduje zwiększoną ilość i częstotliwość oddawania moczu. Podstawowe zapotrzebowanie na wodę dla dorosłej osoby waha się od 1,5 do 2,5 litrów. Jeśli wypijemy więcej niż potrzeba, nadmiar płynów zostanie wydalony w postaci moczu.

Częstsze oddawanie moczu a leki

Niektóre leki czy suplementy diety mogą powodować zwiększoną diurezę. Zaliczamy do nich m.in. leki na nadciśnienie dostępne na receptę oraz preparaty zawierające wyciągi ziołowe z pokrzywy, skrzypu lub nawłoci.

Częstsze oddawanie moczu a cukrzyca

Jednym z objawów cukrzycy jest między innymi częste oddawanie moczu. Na skutek nadmiernej ilości glukozy we krwi, nasz organizm chcąc się jej pozbyć wydala ją wraz z moczem. Częste oddawanie moczu w cukrzycy wiąże się z nadmiernym pragnieniem. Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, skontaktuj się z lekarzem.

Częstsze oddawanie moczu a choroby nerek

Częstsze oddawanie moczu może być związane z chorobami nerek i układu moczowego. Należy do nich między innymi:

We wszystkich wymienionych przypadkach może wystąpić częstomocz, niekiedy towarzyszy mu silny ból i parcie na mocz podczas jego oddawania.

Częstsze oddawanie moczu a ciąża

Częstsze oddawanie moczu w ciąży ma związek z rozrostem macicy, w której rozwija się płód. Macica powoduje ucisk na pęcherz moczowy, zmniejszając tym samym jego pojemność. W efekcie częściej odczuwana jest potrzeba oddawania moczu. Jest to zatem normalne, że w ciąży częstość oddawania moczu zwiększa się. Jeśli jednak towarzyszy temu ból, pieczenie czy parcie na mocz, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego, gdyż takie objawy mogą świadczyć o infekcji pęcherza moczowego.

Częstsze oddawanie moczu u mężczyzn

Częste oddawanie niewielkich ilości moczu u mężczyzn jest zazwyczaj związane z rozrostem gruczołu krokowego. Przerastająca prostata powoduje ucisk na cewkę moczową oraz pęcherz. Prowadzi to do podrażnienia pęcherza moczowego, chęci częstego oddawania moczu, a także uczucia niecałkowitego opróżnienia pęcherza. W takim wypadku również należy zgłosić się do lekarza.

Częstsze oddawanie moczu – diagnostyka

Z uwagi na fakt, że przyczyn częstszego oddawania moczu jest wiele, nie ma jednego uniwersalnego badania. Jeśli borykasz się z takim problemem, niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu – przeprowadzi on z Tobą szczegółowy wywiad na ten temat. Dopyta o dokładną ilość i częstość oddawania moczu, objawy towarzyszące oraz ilość spożywanych płynów w ciągu doby.

Dodatkowo może zalecić wykonanie kilku badań, takich jak:

Na podstawie wywiadu i wyników badań specjalista dopiero sposób postępowania terapeutycznego.

Częstsze oddawanie moczu - leczenie

Częstomocz jest zazwyczaj objawem jakiegoś konkretnego schorzenia. Terapia mająca na celu wyeliminowanie problemu będzie opierała się zazwyczaj na leczeniu choroby podstawowej. 

Dostępność wybranych preparatów w pobliskich aptekach sprawdzisz wygodnie nie wychodząc z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

  1. Arnold, J., McLeod, N., Thani-Gasalam, R., Rashid, P. (2015). Zespół pęcherza nadreaktywnego. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/128165,zespol-pecherza-nadreaktywnego.
  2. Drabczyk, R. (2017). Częstomocz. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/51990,czestomocz.
  3. Drabczyk, R. (2017). Łagodny rozrost stercza. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168064,lagodny-rozrost-stercza.
  4. Jak mądrze pić? Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Dostępne na: https://nauka.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_Sz8leL0jYQen/74541952/143300118. (Dostęp: czerwiec 2022).
  5. Nieszporek, T. (2012). Częste oddawanie moczu. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/66070,czeste-oddawanie-moczu.
  6. Sieradzki, J., Płaczkiewicz-Jankowska, E. (2021). Cukrzyca. Medycyn praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.13.1.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów