Jak poradzić sobie z poceniem się stóp?

mgr farm. Sylwia 2018-12-06 16:22
Dlaczego stopy się pocą?

Pocenie się jest zjawiskiem powszechnym i towarzyszy nam w różnych sytuacjach w ciągu dnia - w trakcie uprawiania sportu, gdy się stresujemy, a także w bardziej upalne dni. Zdarza się jednak, że niektóre osoby pocą się za bardzo, co jest źródłem dużego dyskomfortu. Szczególnie uciążliwe jest pocenie się stóp. Jak można sobie z nim poradzić?

Pocenie się – to naturalne!

Pocenie się jest fizjologiczną reakcją naszego organizmu. Dzięki niemu utrzymujemy optymalną temperaturę ciała, wydalamy część pozostałości produktów przemiany materii, a nasza skóra jest lepiej nawilżona. Czym właściwie jest pot? Jego głównym składnikiem jest woda, ale obecne w nim są również węglowodany, tłuszcze, sól, minerały (w tym żelazo, magnez, czy potas), jak również mocznik, kwas moczowy i amoniak.

Pot wydzielany jest przez blisko 3 miliony gruczołów potowych, a większość z nich znajduje się pod pachami, w pachwinach, a także na skórze dłoni i stóp. Najwięcej potu wydzielamy przy wysokich temperaturach, a także w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Dzięki temu organizm jest zabezpieczony przed przegrzaniem. Zdarza się jednak, że ilość wytwarzanego potu jest zbyt duża. Jest to problematyczne szczególnie w przypadku stóp, które często schowane są pod warstwą skarpet i butów, co rodzi duży dyskomfort zarówno latem, jak i zimą.

Dlaczego stopy się pocą?

Intensywne pocenie się stóp może mieć różne przyczyny. U wielu osób problem może leżeć po stronie układu nerwowego, który nadmiernie reaguje i stymuluje gruczoły potowe do pracy, zwłaszcza w sytuacjach stresowych. Bywa też tak, że nadpotliwość stóp wywołana jest zaburzeniami układu endokrynnego. Wzmożona potliwość jest częstym objawem przy zaburzeniach tarczycy, nadmiernym stężeniu męskich hormonów płciowych, czy w przypadku takich schorzeń metabolicznych, jak cukrzyca. Wreszcie nadpotliwość może mieć podłoże genetyczne - ten problem często obserwuje się również u bliskich krewnych.

Nie bez znaczenia jest też odpowiednia higiena stóp. Infekcje bakteryjne i grzybicze skóry stóp mogą nasilać nieprzyjemne dolegliwości, dlatego tak ważne jest regularne mycie stóp i dbanie o stan paznokci. Powinniśmy im zapewnić optymalną wentylację, dlatego należy wybierać obuwie i skarpety z naturalną, przepuszczających powietrze materiałów. W przeciwnym razie stopy będą się pocić, a takie wilgotne środowisko jest idealnym miejscem do rozwoju patogenów.

Jak walczyć z poceniem się stóp? KtoMaLek.pol

Jak walczyć z poceniem się stóp?

Nadmierne pocenie się stóp można bagatelizować, ale nie na długo. Z czasem skóra stóp coraz bardziej rogowacieje, chroniąc się w ten sposób przed nadmierną utratą wilgoci. W efekcie jest mniej odporna na uszkodzenia, a także bakterie i grzyby. Nie wspominając już o wątpliwym aspekcie estetycznym. Dlatego z nadpotliwością stóp trzeba walczyć, a jest na to kilka sposobów.

Walkę z nadmiernym poceniem się stóp możemy rozpocząć we własnym zakresie. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które ograniczają aktywność gruczołów potowych. Do pielęgnacji skóry stóp sprawdzą się środki w formie pudrów i zasypek (Antypot, Alantan), które z jednej strony zapobiegają nadmiernemu poceniu się stóp, z drugiej osuszają skórę i niwelują przykry zapach. Skuteczne są też antyperspiranty przeznaczone do skóry stóp (Equilibra Anti-Odour, Medispirant, Oxedermil, Scholl Fresh Step), które chronią przed poceniem przez wiele godzin. Dobrym rozwiązaniem mogą być również preparaty zawierające srebro koloidalne, gdyż działają odświeżająco i regulują pracę gruczołów potowych. W sytuacji, gdy problem nadpotliwości dotyka inne obszary ciała, można rozważyć stosowanie preparatów doustnych, których zadaniem jest normalizacja pocenia się (Perspiblock Forte, Potblock Max).

Jeżeli problem jest poważny i nie ustępuje mimo podjętych działań, warto zgłosić się do lekarza. W przypadku gdy przyczyną nadpotliwości stóp jest choroba, rozwiązaniem jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które prawdopodobnie zahamuje ten proces. Co jednak można zrobić, gdy pocenie się stóp ma charakter idiopatyczny? Istnieje kilka metod leczenia nadpotliwości. Ostatnio dużą popularnością cieszą się zabiegi z wykorzystaniem botoksu, czyli toksyny botulinowej. Problematyczne miejsca ostrzykuje się odpowiednią dawką środka, który na jakiś czas hamuje aktywność gruczołów potowych. Innym rozwiązaniem jest jonoforeza, czyli zabieg, w trakcie którego stopy poddawane są działaniu prądu o niskim natężeniu. Warto również wspomnieć o sympatektomii, chirurgicznej metodzie leczenia nadpotliwości. To najbardziej inwazyjna metoda leczenia nadpotliwości wśród wszystkich wymienionych, dlatego pacjenci rzadziej się na nią decyduja.

Domowe sposoby na nadpotliwość stóp

Walkę z nadpotliwościę możemy wspomóc również domowymi sposobami. Przede wszystkim zadbajmy o codzienną higienę stóp. Po kąpieli należy dokładnie je osuszyć, a następnie założyć skarpety i buty z przewiewnych materiałów, które zapewnią naszym stopom optymalną wentylację. Stopy możemy również moczyć w wodzie z solą, która wykazuje właściwości odkażające. Do wody możemy dodać np. olejek z drzewa herbacianego, który działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Skórę stóp należy regularne peelingować, aby usunąć zrogowaciały naskórek, który jest idealnym środowiskiem dla niechcianych bakterii. Zabiegi pielęgnacyjne powinny objąć również paznokcie.

Nadmierne pocenie możemy zmniejszyć wprowadzając pewne zmiany w diecie. Lepiej unikać potraw zawierających ostre i rozgrzewające przyprawy, ponieważ podnoszą one temperaturę ciała i stymulują gruczoły do wydzielania potu. Niewskazane jest także częste sięganie po kawę, napoje energetyczne, czy alkohol. Zamiast tego lepiej sięgnąć po napary ziołowe np. z szałwii lub skrzypu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów