Dlaczego warto łączyć ze sobą magnez i witaminę B6?
Istnieje wiele dobroczynnych połączeń między witaminami i minerałami. Jednym z nich jest połączenie magnezu z witaminą B6 - są to dwie substancje, które wspólnie odgrywają ważną rolę w wielu procesach metabolicznych organizmu. Ich synergia może przynosić istotne korzyści zdrowotne. Dlaczego zatem warto łączyć te dwa składniki?
Magnez - na co działa w organizmie człowieka?
Magnez jest niezwykle ważnym minerałem dla organizmu ludzkiego. Pełni wiele ważnych funkcji i jest niezbędny do zachowania zdrowia. Magnez działa w organizmie człowieka następująco:
- wpływa na pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego, pomagając w regulacji skurczów mięśniowych;
- reguluje gospodarkę wapniem, co ma znaczenie dla zdrowia kości;
- bierze udział w przewodnictwie nerwowym, co ma wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego;
- wspomaga syntezę białek ustrojowych;
- jest niezbędny do przemian metabolicznych, w tym przekształcania składników odżywczych w energię.
Co daje magnez?
W organizmie człowieka magnez stanowi nieodłączny element zachowanie homeostazy. Magnez pomaga w utrzymaniu zdrowego układu sercowo-naczyniowego - reguluje ciśnienie krwi i zapobiega arytmiom serca. Ogranicza niepożądane skurcze mięśni, co jest istotne dla osób aktywnych fizycznie. Wpływa pozytywnie na stan zdrowia psychicznego, redukując stres. Magnez jest również ważny w cukrzycy, ponieważ pomaga regulować poziom glukozy we krwi.
Jak i kiedy brać magnez?
Niedobór magnezu może prowadzić do różnych objawów, takich jak skurcze mięśni, osłabienie, zmęczenie, nieregularne tętno czy problemy z układem nerwowym. Dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednią podaż magnezu wraz z codzienną dietą. Każdego dnia powinniśmy przyjmować 300-400 mg magnezu. Jeśli nie jesteśmy w stanie pobierać odpowiedniej ilości magnezu wraz z pożywieniem, możemy wprowadzić jego suplementację po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Tabletki z magnezem możemy brać o różnych porach dnia, w zależności od zapotrzebowania. Na półkach aptecznych znajdziemy wiele preparatów zawierających magnez. Są to między innymi: SOLGAR Magnez cytrynian, OstroVit Magnesium Citrate pure, Magnez Gold Cardio, Ibuvit Magnez, Bio-Magnez.
Witamina B6 - działanie
Witamina B6 (pirydoksyna) odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biologicznych w organizmach ludzkich. Działanie witaminy B6 jest złożone i obejmuje wiele funkcji:
- jest niezbędna do przemiany aminokwasów, co ma znaczenie dla produkcji białek i syntezy neurotransmiterów;
- uczestniczy w przemianach metabolicznych, pomagając w przekształcaniu składników odżywczych, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka, w energię;
- pomaga w produkcji przeciwciał i reguluje reakcje immunologiczne;
- wspomaga funkcje ochronne skóry oraz jej regenerację.
Magnez + witamina B6 - na co pomaga?
Wspólne działanie magnezu i witaminy B6 odgrywa niebagatelną rolę dla stanu zdrowia człowieka. Pirydoksyna jest niezbędna do przemiany aminokwasów, a magnez działa jako kofaktor wielu enzymów biorących udział w tych procesach. Współdziałanie magnezu i witaminy B6 jest istotne dla produkcji białek i neurotransmiterów. Zarówno magnez, jak i witamina B6, odgrywają istotne role w funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego. Magnez jest niezbędny do prawidłowego skurczu mięśni, a witamina B6 wpływa na przewodnictwo nerwowe. Magnez jest zaangażowany w przekształcanie składników odżywczych w energię, podczas gdy witamina B6 pomaga w przemianach metabolicznych, co przekłada się na produkcję energii w komórkach. Zarówno magnez, jak i witamina B6, odgrywają ważne role w zdrowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, pomagając w produkcji przeciwciał i regulując reakcje immunologiczne. W aptekach znajdziemy preparaty łączące ze sobą magnez z witaminą B6. Są to między innymi takie farmaceutyki jak: Efime Magnez + B6, MAGNEZ + vitamina B6, Magnez B6 Extra Activlab Pharma, Magnez+wit.B6 Biofarm.
W codziennym życiu, jeśli nie jesteśmy pewni czy dostarczamy odpowiednią ilość magnezu i witaminy B6 wraz z dietą, warto sięgnąć po preparaty zawierające obydwa te składniki. Należy bezwzględnie przyjmować taką dawkę, jaką określił producent preparatu. Zwiększenie ilości przyjmowanego magnezu z witaminą B6 bez zaleceń lekarskich może skutkować przedawkowaniem tych substancji, co może przynieść wiele skutków ubocznych. Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem suplementacji wybrać się lekarza rodzinnego i poinformować go o tym zamiarze. Przyjmując niektóre leki, możemy doprowadzić do interakcji między składnikami leków a suplementami, co istotnie wpływa na proces leczenia.
Dostępność wybranego preparatu możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.
Bibliografia:
- Iska, M., Krasińska, B., Tykarski, A. (2013). Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka. Via Medica, 17(6): 447-459.
- Czaja,, J., Lebiedzińska, A., Marszałł, M., Szefer, P. (2011). Ocena suplementacji magnezem i witaminą B6 przez polskich sportowców wyczynowych. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, 62(4):413-418.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.