Czarci pazur – właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-03-14 15:42
Rozdrobiona bulwa czarciego pazura.

Czarci pazur to tradycyjna nazwa hakorośli rozesłanej - rośliny znanej przede wszystkim z maści na stawy. Można jednak przyjmować ją także doustnie. Jakie działanie ma hakorośli rozesłana i na co jeszcze można ją stosować? 

Czarci pazur – właściwości

Czarci pazur zawiera związki z grupy glikozydów irydoidowych: harpagozyd, harpagid i prokumbid. To właśnie one w dużej mierze odpowiadają za właściwości lecznicze czarciego pazura

Inne substancje w nim występujące to werbaskozyd, kwas oleanowy, kwas ursolowy, flawonoidy (kemferol, luteolina), nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas cynamonowy i kwas chlorogenowy

Czarci pazur – jak wygląda i skąd pochodzi?

Diabelski pazur (łac. Harpagophytum procumbens)  jest rośliną naturalnie występującą w Afryce Południowej np. na terenie Namibii czy Botswany. Nazwa pochodzi od tego, że jego owoce pokryte są małymi wypustkami przypominającymi pazury. 

Jak wygląda czarci pazur? Jest to wieloletnia roślina bulwiasta o interesujących wizualnie owocach. Pokryte są licznymi haczykami i cierniami. Kwiaty i liście pojawiają się tuż po pierwszych deszczach, rozpoczynając sezon wegetacyjny. Roślina zamiera podczas miesięcy zimowych i suszy. Kwiaty są rurkowate, o barwie fioletowo-różowej z biało-żółtą gardzielą. Liście mają kolor zielononiebieski, podzielone są na nieregularne płaty. Kwiaty otwarte czarciego pazura są tylko przez jeden dzień i pszczoły muszą je zapylić właśnie w tym czasie. 

Z bulwy pierwotnej co roku wyrastają płożące się łodygi o długości do 2 metrów. Bulwy pierwotne mogą znajdować się w ziemi na głębokości nawet 2 metrów. Z łodyg wyrastają bulwy wtórne. To właśnie one zbierane są jako surowiec leczniczy. Przygotowuje się z nich także różnego rodzaju ekstrakty. 

Czarci pazur – działanie, wskazania do stosowania

Od tysięcy lat czarci pazur używany był przez rdzennych mieszkańców pustyni Kalahari jako środek przeciwbólowy, przy leczeniu powikłań związanych z ciążą, a także jako maść stosowana w chorobach skóry

Diabelski pazur może być podawany w postaci naparu jako preparat przeciwzapalny i przeciwbólowy na bóle stawów i mięśni. Maści z diabelskiego pazura są stosowane miejscowo na zwichnięcia, owrzodzenia i czyraki

Czarci pazur na stawy

Pacjenci z chorobami stawów, którzy przyjmowali preparaty z czarciego pazura przez okres kilku tygodni, zauważyli znaczące zmniejszenie dolegliwości. Roślina pomogła zmniejszyć ból i sztywność stawów oraz zwiększyć zakres ich ruchomości. W badaniu lekarskim zauważono zmniejszenie bólu przy dotyku, zwiększenie mobilności oraz mniej trzeszczeń w obrębie stawu. Dodatkowo u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów zaobserwowano zmniejszenie sztywności porannej. 

Zauważono także istotne zmniejszenie zażywania leków przeciwbólowych przez pacjentów przyjmujących ekstrakt z hakorośli na stawy. 

Diabelski pazur może być efektywnym dodatkiem do terapii chorób stawów. Oprócz kapsułek ze sproszkowaną bulwą dostępne są także maści na stawy z czarciego pazura

Czarci pazur na osteoporozę

W ciele człowieka komórki kostne nieustanne są tworzone i usuwane. Dzieje się to dzięki aktywności komórek kościotwórczych i kościogubnych. Zakłócenie równowagi ich działania, zwłaszcza po menopauzie, prowadzi do rozwoju osteoporozy. Niektóre badania na modelach zwierzęcych sugerują, że czarci pazur może być przydatny w leczeniu tej choroby. Harpagid występujący w czarcim pazurze chroni przed utratą masy kostnej związanej ze zmianami hormonalnymi w okresie pomenopauzalnym. Stymuluje on działanie komórek kościotwórczych i hamuje aktywność komórek kościogubnych.   

Dodatkowo doustne przyjmowanie harpagidu zwiększa gęstość mineralną kości oraz pozytywnie wpływa na szereg czynników biochemicznych związanych z utratą kości. 

Podobne działanie ma także harpagozyd. Stymuluje namnażanie działanie komórek kościotwórczych i przywraca prawidłową strukturę kości, która została zniszczona przez osteoporozę. 

Czarci pazur na serce

W badaniach na zwierzętach wykazano korzystny efekt ekstraktu z czarciego pazura w przypadku arytmii. Diabelski pazur powodował zmniejszenie ciśnienia tętniczego i tętna. Hakorośl rozesłana zmniejsza również siłę skurczu mięśnia sercowego. 

Na chwilę obecną brakuje danych dotyczących badań na ludziach, ale sugeruje się, że roślina może mieć potencjał w obszarze leczenia dolegliwości układu krążenia

Z tego również powodu, osoby z arytmią powinny zachować ostrożność przy stosowaniu czarciego pazura doustnie.

Czarci pazur – jak dawkować?

Istnieje wiele rodzajów wyciągów z czarciego pazura. Dostępny jest też sproszkowany lub suszony korzeń hakorośli do sporządzania naparu, a także różnego rodzaju maści czy plastry przeciwbólowe na bóle mięśni i stawów. Z powodu mnogości opcji zawsze sprawdzaj, jak dawkuje się dany preparat w ulotce lub na samym opakowaniu.

Przy wyborze produktów z czarcim pazurem wybieraj ekstrakty standaryzowane na obecność harpagozydu

Leki i suplementy zawierające czarci pazur

Dostępne są kapsułki, tabletki, maści i plastry przeciwbólowe zawierające ekstrakty z czarciego pazura. Można też znaleźć suszone bulwy do robienia naparu. 

Czarci pazur w ciąży

Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania czarciego pazura w okresie ciąży i karmienia piersią. Przed rozpoczęciem suplementacji skonsultuj się z lekarzem. 

Czarci pazur – przeciwwskazania i środki ostrożności

Osoby z zaburzeniami rytmu serca powinny zachować ostrożność w przypadku stosowania czarciego pazura doustnie. 

Czarci pazur – możliwe działania niepożądane

Preparaty z hakorośli rozesłanej są dobrze tolerowane i nie wywołują poważnych działań niepożądanych. Mogą pojawić się dolegliwości żołądkowo-jelitowe takie jak wzdęcia czy niestrawność. 

Czarci pazur – interakcje z lekami i innymi ziołami

Dostępnych jest niewiele danych na temat interakcji czarciego pazura z innymi lekami. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki na nadciśnienie, cukrzycę, czy też leki przeciwkrzepliwe. 

Czarci pazur w Ziołopedii – podsumowanie

​​W przypadku korzenia hakorośli przede wszystkim wykorzystuje się właściwości przeciwreumatyczne. Zwłaszcza że jego stosowanie nie niesie ze sobą ryzyka ciężkich działań niepożądanych. Oprócz maści warto sięgnąć również po doustne kapsułki z ekstraktem z czarciego pazura, aby osiągnąć najlepsze efekty terapeutyczne. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów