Ból łokcia – rozpoznanie i leczenie

Bóle w okolicy stawu łokciowego dotykają ogromną liczbę osób, zarówno aktywnych fizycznie, jak i te osoby, które stronią od sportu. Choć przyczyn dolegliwości jest naprawdę dużo, niezwykle ważna jest wizyta u ortopedy i fizjoterapeuty, aby wdrożyć leczenie i wyeliminować ból. Jakie mogą być przyczyny bolącego łokcia? Jak sobie z nim radzić?

Mężczyzna zgłosił się do lekarza z bólem łokcia.

Przyczyny bólu w łokciach

Dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicy stawu łokciowego mogą mieć wiele przyczyn. Wśród nich najczęściej wymienia się urazy mechaniczne lub przeciążenia. Sam ból może występować zarówno z przyczyn zaburzenia w okolicy stawu, jak i zaburzeń dotyczących otaczających go tkanek miękkich (mięśni, więzadeł).

Poniżej zapoznasz się z najczęstszymi przyczynami występowania bólu łokcia.

Łokieć tenisisty

Mianem łokcia tenisisty określa się zapalenie (entezopatia) nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Wówczas ból umiejscowiony jest w bocznej części przedramienia, powoduje trudności z codziennymi czynnościami.

Objawy łokcia tenisisty

Objawy łokcia tenisisty to:

  • ból w bocznej stronie łokcia, często z uczuciem promieniowania do przedramienia;
  • trudności z czynnościami codziennymi jak chwytanie z rotacją (chęć chwycenia za klamkę i naciśnięcie, podniesienie i rotacja cięższych przedmiotów, (utrzymanie czajnika), zauważalne osłabienie siły mięśniowej.

Przyczyny łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty nie występuje jedynie u osób grających w tenisa. Obecnie uznaje się, że przyczyną łokcia tenisisty są liczne przeciążenia w tej okolicy, wykonywanie jednostajnych prac manualnych, co wiąże się z obciążeniem mięśni prostowników nadgarstka i palców, a także dysbalans pomiędzy mięśniami zginaczami a prostownikami nadgarstka. 

Leczenie łokcia tenisisty

Leczenie entezopatii łokcia tenisisty polega na zastosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, odciążenia stawu, modyfikacji przyzwyczajeń związanych z pracą zawodową lub uprawianym sportem, zastosowanie rehabilitacji (terapia manualna, fizykoterapia).

Domowe leczenie łokcia tenisisty

Wśród domowych metod leczenia dobrze sprawdza się stosowanie maści na łokieć tenisisty zawierającej substancję przeciwbólową np. diklofenak, naproksen. Ważne jest również odciążenie stawu i stosowanie zimnych okładów.

Łokieć golfisty

To zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Wówczas ból zlokalizowany jest w wewnętrznej części łokcia, zdarza się, że promieniuje do całego przedramienia. Schorzenie to występuje analogicznie do łokcia tenisisty. Tutaj jednak dotyczy osób, które przeciążają mięśni zginacze nadgarstek

Objawy łokcia golfisty

  • tkliwość w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej;
  • zaczerwienienie i obrzęk tej okolicy;
  • osłabienie siły mięśniowej;
  • drętwienie i mrowienie ręki.

Przyczyny łokcia golfisty

Przyczyną wystąpienia łokcia golfisty są mikrourazy, które powodują stopniowe nasilanie się stanu zapalnego. Łokieć golfisty nie występuje tylko u osób grających w golfa.

Leczenie łokcia golfisty

Leczenie jest zbliżone do leczenia łokcia tenisisty i zawiera farmakoterapię, odciążenie stawu, zimne okłady, rehabilitację.

Leczenie domowe łokcia golfisty

W przypadku leczenia łokcia golfisty ważne jest stosowanie maści przeciwzapalnych, chłodzenie stawu oraz stosowania odpowiednich ćwiczeń przywracających równowagę napięcia mięśniowego w obrębie kończyny górnej. Niezwykle ważna jest również modyfikacja dotychczasowego stylu życia pod kątem nawyków związanych ze sportem. Maści stosowane najczęściej w takich przypadkach to te zawierające diklofenak czy naproxen. 

Dostępność leków i preparatów zalecanych przy danym schorzeniu możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu, korzystając z witryny KtoMaLek.pl

RZS (reumatoidalne zapalenie stawów).

Przyczyna wystąpienia chorób zapalnych stawów są m.in. zaburzenia immunologiczne lub czynniki genetyczne. Powoduje to stymulację błony maziowej i pobudzenie odpowiedzi zapalnej skutkujące zniszczeniem chrząstki stawowej.

Objawy zapalenia stawów

Najważniejsze objawy zapalenia stawów to:

  • uczucie sztywności stawów;
  • obrzęk;
  • bolesność;
  • osłabienie;
  • postępujące zniekształcenie stawu.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów.

Choroba ta nie jest uleczalna — można jedynie zahamować jej postęp. Najczęściej stosuje się farmakologię (leki modyfikujące przebieg choroby np. metotreksat, sulfasalazyna, chlorochina) oraz rehabilitację.

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego (zapalenie stawu łokciowego) 

Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego często pojawia się u osób przeciążających staw łokciowy. Występuje również u pracowników biurowych, którzy poprzez swoją pozycję w pracy często i nierównomiernie opierają się na stawach łokciowych, drażniąc tę okolicę. 

Objawy zapalenia kaletki wyrostka łokciowego

Pierwsze objawy są charakterystyczne: występuje obrzęk, zaczerwienienie, tkliwość zarówno na lekki dotyk, jak i w trakcie opierania się.

Przyczyny zapalenia kaletki wyrostka łokciowego

Przyczyną zapalenia łokcia są infekcja lub drobne przeciążenia, urazy, drażnienia lub ucisk tej okolicy.

Leczenie zapalenia łokcia

W przypadku zapalenia stawu łokciowego wskazane jest wyciszenie stanu zapalnego. Domowe leczenie polega na stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ograniczeniu ruchu w stawie oraz stosowanie zimnych okładów. Można również skorzystać z porady fizjoterapeuty, który zastosuje terapię manualną i kinesiology taping. W przypadku infekcji stosuje się odpowiednie leki, a nawet antybiotyki. Zdarza się, że konieczna jest punkcja stawu.

Urazy mechaniczne 

Urazy mechaniczne najczęściej spowodowane są aktywnością fizyczną i przeciążeniem tej okolicy. Aktywności mogące powodować ból w okolicy łokcia to unoszenie ciężarów, boks, gimnastyka. W przypadku urazu konieczna jest wizyta u specjalisty, który określi tor postępowania.

Domowe sposoby na ból łokcia po urazie to chłodzenie stawu oraz jego odciążenie.

Jeśli po kilku dniach stosowania domowych sposobów ból w łokciu nie minie, warto udać się do lekarza, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Bibliografia

  1. Stępień, K. (2023), Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego. Medycyna praktyczna. dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/256386,zapalenie-kaletki-wyrostka-lokciowego (dostęp: 10.2023)
  2. Guła, Z., Korkosz, M. (2022), Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna. dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow (dostęp: 10.2023)
  3. Siminska, J., Pietkun, K., i inni. (2015), Schorzenia w obrębie stawu łokciowego. Łokieć tenisisty – schorzenie i współczesne metody leczenia, Journal of Education, port and Health. 5(4), str. 205-218

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów