Berberyna - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, działania niepożądane

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-04-27 20:28
Świeże i suszone owoce berberysu, naturalnego źródła berberyny.

Medycyna naturalna w obecnych czasach jest coraz bardziej doceniana. Berberyna jako naturalny związek pochodzenia roślinnego, wykorzystywana jest zwłaszcza u osób zmagających się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Wykazuje bowiem pozytywne efekty w terapii insulinooporności oraz cukrzycy. Jakie jeszcze właściwości oraz zastosowanie posiada berberyna? Czy występują przeciwwskazania oraz działania niepożądane podczas stosowania berebryny?

Czym jest berberyna?

Berberyna to związek należący do izochinolinowych alkaloidów. Występuje naturalnie w roślinach takich jak: Berberis vulgaris, Berberis aristata, Hydrastis canadensis, Coptis chinesis, Mahonia quifolium, Arcangelisa flava. W środowisku naturalnym berberys można znaleźć w środkowej Europie, Azji zachodniej oraz na północy Afryki. W owocach berberysu znaleźć można wiele składników bioaktywnych. Wśród nich wymienić można: rutozyd, prowitaminę A czy antocyjany. Cennymi częściami rośliny są również korzenie, liście oraz kora. Berberyna początkowo wykorzystywana była bardzo często w naturalnej medycynie chińskiej. Obecnie, dzięki wielu właściwościom prozdrowotnym chętnie sięgają po nią ludzie z całego świata.

Berberyna - właściwości

Dzięki obecności wielu związków biologicznie czynnych berberyna wykazuje liczne prozdrowotne właściwości, takie jak:

Jakie zastosowanie ma berberyna?

Berberyna znalazła szerokie zastosowanie szczególnie w medycynie naturalnej. Wykorzystuje się ją do zwalczania biegunek, zakażeń przewodu pokarmowego, oraz wielu innych chorób zakaźnych. Berberyna wykorzystywana jest również jako naturalny lek na wyrównanie poziomu cukru we krwi. Popularne leki stosowane w zaburzeniach gospodarki węglowodanowej często niosą za sobą szereg skutków ubocznych, czego nie notuje się podczas stosowania darów matki natury. Berberynę zakupić można w aptekach, jako m.in: SFD Berberyna HCl, XENICO Berberyna HCL, Berberyna Premium, Berberyna 500 mg, HCL (Berberis aristata). 

Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Przeciwwskazania do stosowania berberyny

Ze stosowanie produktów z berberyną powinny zrezygnować szczególnie kobiety w ciąży oraz w trakcie laktacji. Przeciwwskazaniem do stosowania berberyny jest również reakcja alergiczna. Stosując preparaty zawierające berberynę należy zwrócić szczególną uwagę na pozostałe przyjmowane leki. Berberyna może wchodzić w interakcje z takimi lekami jak: cyklosporyna, lowastatyna, sildenafil.

Jakie działanie niepożądane wykazuje berberyna?

Stosowanie berberyny w tracie ciąży może skutkować skurczami macicy, które doprowadzić mogą do utraty ciąży poprzez poronienie. Berberyna w naturalny sposób wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Przyjęcie zbyt dużej dawki lub połączenie berberyny z lekami obniżającymi poziom cukru może doprowadzić do wystąpienia hipoglikemii. Przed wprowadzeniem berberyny do codziennego stosowanie należy skonsultować się lekarzem lub farmaceutą, w celu zminimalizowania wystąpienia niepożądanych interakcji między lekami. Nie należy stosować berberyny na własną rękę, gdyż można doprowadzić do niebezpiecznego spadku poziomu cukru we krwi, co grozi zasłabnięciem. Berberyna obniża również ciśnienie tętnicze, przez co osoby z niskim ciśnieniem krwi mogą odczuć gwałtowne jego spadki. Taki stan również doprowadzić może do utraty świadomości oraz konieczności hospitalizacji.

Berberyna stanowi źródło wielu cennych składników. Prozdrowotne właściwości berberyny, powszechna dostępność oraz cena skłaniają coraz większą rzeszę ludzi do korzystania z jej dobrodziejstw. Pamiętajmy jednak, aby berberynę stosować rozważnie w ilości rekomendowanej przez producenta. Wcześniejsza konsultacja z lekarzem może zminimalizować skutki uboczne stosowania berberyny oraz zmaksymalizować korzystne jej działanie na nasz organizm.

Bibliografia:

  1. Tarasiuk A., Pawlik L., Fichna J. (2019). Berberyna jako potencjalny terapeutyk w leczeniu ostrego zapalenia trzustki. Postępy biotechnologii, 65(3), s: 224-226.
  2. Sieńczewski Ł. (2017). Berberyna. 2(18), s: 12-16.
  3. Wojciechowska I. (2017). Berberys pospolity - roślina ozdobna i lecznicza. Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 66(3), s: 487-490.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów