Ziele angielskie — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Ziele angielskie jest potoczną nazwą owocu korzennika lekarskiego, znanego również jako drzewo pimentowe. Jest cenioną w Polsce i na świecie przyprawą, ale wykorzystywane jest też w medycynie oraz przemyśle kosmetycznym.
Ziele angielskie — właściwości
Ziele angielskie swoje właściwości lecznicze zawdzięcza w głównej mierze olejkowi eterycznemu, którego głównym składnikiem jest eugenol. Poza nim znajdziemy również szereg innych związków, takich jak garbniki, żywicę czy flawonoidy. Dzięki temu ziele angielskie wykazuje właściwości antyseptyczne, poprawiające trawienie, rozkurczowe oraz przeciwzapalne.
Ziele angielskie — jak wygląda i skąd pochodzi?
Ziele angielskie ma kulisty kształt i czerwono-brunatną barwę. Sam korzennik lekarski z kolei jest drzewem dorastającym do 10 metrów wysokości. Niedojrzałe owoce są koloru zielonego, a w miarę dojrzewania nabierają szkarłatnej, czerwonej barwy. Po suszeniu przybierają znany nam wszystkim z kuchni ciemny kolor.
Ziele angielskie, pomimo swojej nazwy, nie pochodzi z Anglii. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej i na terenach Meksyku, a przez Europejczyków zostało odkryte w XVI wieku. Hiszpanie po jego odkryciu nadali mu nazwę „pimenta” oznaczającą dosłownie „pieprz”, ponieważ byli pewni, że właśnie tę, cenną wówczas, roślinę udało im się odnaleźć.
Do Polski sprowadzane było z Wielkiej Brytanii, stąd stosowana w naszym kraju nazwa ziela angielskiego. W nomenklaturze możemy również spotkać inne jego nazwy, takie jak: pieprz z jamajki, pieprz pachnący, pieprz angielski czy pieprz goździkowy.
Ziele angielskie — działanie, wskazania do stosowania
Ziele angielskie wykazuje szereg pozytywnych działań na organizm. Dzięki właściwościom antyseptycznym może być stosowane w leczeniu infekcji jamy ustnej oraz niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust wywołanego obecnością bakterii.
Działając rozkurczowo oraz poprawiając trawienie, ziele angielskie stosowane jest w dolegliwościach pokarmowych oraz przy bólach miesiączkowych.
Ziele angielskie jako antyseptyk
Ziele angielskie dzięki obecności eugenolu, kwercetyny i glikozydów działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dzięki temu znajduje zastosowanie w leczeniu zakażeń jamy ustnej. Stosowanie płukanek zawierających ziele angielskie pozwala zwalczać zakażenia bakteryjne, niwelując przy tym również nieprzyjemny zapach z ust wywołany obecnością bakterii.
Ziele angielskie w dolegliwościach układu pokarmowego
Ziele angielskie i składniki w nim zawarte zwiększają wydzielanie enzymów trawiennych. Powoduje to poprawę funkcji trawiennych przewodu pokarmowego i pozytywnie wpływa na jego funkcjonowanie. Obecny w zielu angielskim eugenol pozwala również eliminować wzdęcia i zapobiega występowaniu biegunek, zaparć oraz nudności.
Ziele angielskie w stanach skurczowych
Ziele angielskie ma właściwości spazmolityczne, czyli rozkurczające. Dzięki temu może być stosowane przy dolegliwościach pokarmowych z towarzyszącymi im bólami wywołanymi przez stany skurczowe przewodu pokarmowego.
Skurcze brzucha często występują również w trakcie miesiączki. Stosowanie ziela angielskiego pozwoli złagodzić uczucie dyskomfortu towarzyszące miesiączkowaniu właśnie poprzez niwelowanie skurczów brzucha.
Ziele angielskie — jak dawkować?
Napar z ziela angielskiego
Napar z ziela angielskiego przygotowuje się poprzez roztarcie w moździerzu łyżki owocu i następne zalanie go około 250 mililitrami wrzątku. Tak przygotowany napar należy zostawić pod przykryciem przez 15 minut, a następnie go odcedzić i ostudzić.
Napar należy spożywać do 2 łyżek dziennie przy dolegliwościach pokarmowych lub do płukania jamy ustnej. Napar z ziela angielskiego może być również stosowany zewnętrznie w dolegliwościach trądzikowych oraz w celu zwalczania nadmiernej potliwości.
Nalewka z ziela angielskiego
Nalewkę z ziela angielskiego przygotowuje się poprzez zalanie 100 gramów owoców spirytusem 70% w ilości 500 gramów. Nalewkę należy przez 7 dni trzymać w zamkniętym słoiku lub innym szczelnym naczyniu. Po tym czasie należy przesączyć nalewkę. W dolegliwościach pokarmowych zaleca się stosowanie 5 mililitrów nalewki do 4 razy dziennie.
Olejek z ziela angielskiego (olejek pimentowy)
Olejek z ziela angielskiego stosowany jest do inhalacji parowych w celu wspomagania leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. W rozcieńczonej postaci może być również stosowany zewnętrznie na zmiany skórne oraz do cery trądzikowej i przetłuszczającej się.
Leki i suplementy zawierające ziele angielskie
Ziele angielskie w produktach dostępnych na polskim rynku znajduje się w złożonych preparatach ziołowych mających na celu poprawę funkcji odpornościowych organizmu oraz poprawiających trawienie. W sklepach spożywczych oraz zielarskich możemy kupić owoce korzennika lekarskiego do przyrządzenia naparu lub nalewki.
Ziele angielskie w ciąży
Ze względu na brak wystarczającej ilości badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania ziela angielskiego nie powinno być one stosowane w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jak każde inne zioło czy lek, jego stosowanie powinno zostać uprzednio skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ziele angielskie — przeciwwskazania i środki ostrożności
Przeciwwskazaniem do stosowania ziela angielskiego jest obecność wrzodów żołądka oraz uchyłki i stany zapalne jelit. Jak każda roślina może również wywoływać alergie, dlatego nie powinna być stosowana przez osoby, u których wcześniej wystąpiła reakcja alergiczna po jego spożyciu.
Ziele angielskie — możliwe działania niepożądane
Ziele angielskie jak każdy inny surowiec roślinny spożywany w nadmiarze może powodować działania niepożądane. Stosowanie ziela angielskiego w zbyt dużej ilości może wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka czy wymioty.
Zewnętrzne stosowanie skoncentrowanego olejku pimentowego może z kolei wywołać podrażnienie skóry. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy zaprzestać stosowania preparatów oraz skonsultować się z lekarzem.
Ziele angielskie — interakcje z lekami i innymi ziołami
Ziele angielskie może wchodzić w interakcje z lekami przeciwbólowymi zawierającymi w swoim składzie ibuprofen, kwas acetylosalicylowy czy naproksen. Wpływa również na działanie heparyny, w związku z czym nie powinno być stosowane wraz z lekami wpływającymi na krzepnięcie krwi.
Ziele angielskie w Ziołopedii — podsumowanie
Ziele angielskie, czyli owoc korzennika lekarskiego, to nie tylko cenna przyprawa, ale posiada również właściwości stosowane w medycynie. Dzięki obecności olejku eterycznego zawierającego eugenol działa antyseptycznie i jest wykorzystywane do odkażania jamy ustnej. Wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego, poprawiając trawienie, a dzięki właściwościom spazmolitycznym łagodzi stany skurczowe występujące w trakcie bólów miesiączkowych oraz towarzyszące bólom brzucha.
Bibliografia
- Różański, H. Korzennik lekarski - Pimenta dioica (Linne) Merrill, czyli ziele angielskie. Medycyna dawna i współczesna. 2009. Dostępne na stronie: Korzennik lekarski – Pimenta dioica (Linne) Merrill, czyli ziele angielskie « Medycyna dawna i współczesna (rozanski.li) (Data dostępu 05.2024)
- Lim, T.K. (2012). Pimenta dioica. Edible Medicinal And Non Medicinal Plants. 2012. str.: 655-664.
- Orkusz A, Bogacz-Radomska L. Znaczenie przypraw w żywieniu człowieka. Nauki Inżynierskie i Technologie. Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. 2017. str.: 55–65
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.