Jak obrać granat w wodzie, by łatwo wydobyć ziarenka?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-02-01 09:38
Pestki granatu rozsypane na drewnianym blacie.

Granaty to owoce, które rosną na drzewie zwanym granatowcem właściwym. Rośnie ono na wysokość nawet 5 metrów. Owoc wyglądem przypominający jabłko, kryje w sobie mnóstwo drobnych ziarenek. Charakteryzują się one cierpko-słodkim smakiem, intensywnym kolorem i soczystością. Są nie tylko smaczne, ale również zdrowe.

Dlaczego warto jeść owoc granatowca i w jakiej postaci?

Zanim przejdziemy do tego, jak obrać granat, warto w ogóle wspomnieć, jakie właściwości mają te owoce. Otóż nasiona granatu korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Wzmacniają ten układ i jednocześnie poprawiają przepływ krwi. Ponadto prowadzą do zwapnienia w tętnicy szyjnej. Granaty chronią przed rozwojem miażdżycy naczyń krwionośnych. Ponadto obniżają cholesterol. Owoce te normalizują ciśnienie tętnicze, a także regulują gospodarkę hormonalną. Dodatkowo zapobiegają stanom zapalnym, skutecznie zwalczają grzyby, bakterie oraz pasożyty. Granaty świetnie działają na układ trawienny, ponieważ regulują procesy trawienia. Co więcej, regularne spożywanie granatów może prowadzić do wzmocnienia organizmu, a także poprawnego działania układu odpornościowego. Pestki granatu zawierają witaminę C.

Pytanie wobec tego, w jakiej postaci spożywać granat? Możliwości jest wiele. Wynika to przede wszystkim z jego słodko-cierpkiego smaku. Postać nie ma większego znaczenia i może to być zarówno wersja na surowo, jak i forma płynna. Ziarenka granatu warto wykorzystać podczas przygotowywania sałatek, deserów i koktajli. Odrobinę nasion granatu warto dodać do sałatki z sałatą, pomidorkami koktajlowymi, fetą i cebulą. By jednak móc zabrać się za przygotowywanie potraw, trzeba najpierw te ziarenka wydobyć. W takim razie jak obrać granata? Zacznijmy od powszechnie znanej metody.

Jak szybko wydobyć pestki granatu?

Różne osoby mają różne sposoby na pestki z owocu granatu, a konkretnie ich wydobywanie. Aby wydobyć ziarenka, najpierw trzeba obrać owoc granatu. W pierwszej kolejności należy pokroić granat na pół, aby powstały dwie części tak, jak dwa kawałki pomarańczy przekrojone w tym samym miejscu. Połówkę granatu należy ułożyć na dłoni, miąższem w jej kierunku. Po tym uderzać drewnianą łyżką w twardą łupinę najlepiej trzymając owoc nad miską, aby to właśnie bezpośrednio do niej wpadały ziarenka. Obieranie granatu tą metodą jest dobrze znane, ale nie przez wszystkich praktykowane. Jest jeszcze jeden sposób, na który warto poświęcić oddzielny punkt.

Jak obierać owoc granatu w wodzie?

O poprzednim sposobie wiedzą chyba wszyscy, którzy lubią granaty i jedzą je choć sporadycznie. Jak obrać granat w wodzie? Chcąc obrać granat, warto posłużyć się wodą. Jest to dość ciekawa i zarazem skuteczna metoda. Należy więc ostrym nożem odkroić końcówki, ale w taki sposób, aby nie uszkodzić pestek. Łupinę trzeba nacinać około 7 razy i rozdzielić poszczególne części owocu, tak aby nasiona wpadły do miski. Najlepiej do tego wybrać średniej wielkości miskę. Cząstki dobrze jest włożyć do wody, dzięki czemu pestki wypadną same. Białe części muszą być usuwane delikatnie i powoli. Obieranie granata to czynność niezwykle precyzyjna i delikatna. Trzeba wykazać się przy tym spokojem i opanowaniem. Gwałtowne ruchy mogą przyczynić się do szkód, a także rozrzucenia pestek po całej okolicy. Do cięcia trzeba też koniecznie wykorzystać ostry nóż i uważać, aby nie uszkodzić nasion.

Jakie granaty wybrać, by dobrze się obierały?

Aby granat dobrze się obierał, a jego pestki wypadły szybko i bez problemu, trzeba wybrać dojrzały owoc. Należy kupować tylko te z gładką skórą, lśniące. Przy wybieraniu dobrze jest ścisnąć owoc, aby sprawdzić jego miękkość. Jeśli ściśnięcie spowoduje charakterystyczny trzask, granat będzie dobry. Zakup większej ilości granatów będzie wiązał się z koniecznością ich przechowania. Jest to jak najbardziej możliwe. Granaty najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Jeśli okaże się, że skóra wokół korony granatu zacznie już pękać, oznacza, że trzeba jak najszybciej go zjeść, bo jest już bardzo dojrzały. Dlatego też ważne jest, aby wybierając granaty w sklepie, nie brać już tych, które mają te charakterystyczne pęknięcia. Taki granat nie poleży zbyt długo. Będzie trzeba zjeść go natychmiast. Należy również pamiętać o tym, że kolor granatu nie świadczy o jego dojrzałości. Na przykład karminowoczerwone granaty mogą okazać się soczyste, ale za to kwaśne, a z kolei bladoróżowe słodkie. W związku z tym samym kolorem lepiej się nie sugerować.
 
Granat jest owocem zawierającym kwas pantotenowy i wiele składników mineralnych. Spożywanie go wiąże się z samymi korzyściami dla organizmu i samopoczucia. Mając drewnianą łyżkę, niedużą miskę i ostry nóż, można łatwo i w miarę szybko wydobyć soczyste ziarenka. Metoda z wodą i bez wody to dobry sposób na pozyskanie tego wartościowego owocu. Jednak wybór sposobu powinien zależeć od indywidualnych umiejętności i upodobań. Najważniejsze jest to, aby poprawnie otworzyć granat i wyciągnąć ziarenka znajdujące się w środku. Bo to właśnie one są jadalne.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów