Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Tarczyca bajkalska (bajkalina) − działanie i zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-02-18 11:01
Tarczyca bajkalska

Tarczyca bajkalska jest rośliną wykorzystywaną od lat w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu. Ze względu na bogactwo dobroczynnych substancji, wykazuje wielokierunkowe działanie, które korzystnie wpływa na nasz organizm. Jakie dokładnie zastosowanie ma tarczyca bajkalska?

Tarczyca bajkalska znana od wieków

Tarczyca bajkalska (łac. Scutellaria baicalensis) jest byliną pochodzącą z rodziny jasnotowatych (łac. Lamiaceae). Najbardziej charakterystyczną częścią rośliny są piękne kwiaty o ciemnoszafirowej bądź niebiesko-fioletowej barwie, z jasną plamką na środku. Roślina nie jest wysoka − zazwyczaj osiąga około 30-60 cm wysokości. Tarczycę bajkalską można spotkać we wschodniej Syberii, północnych Chinach, Mongolii, a także w Japonii. Jej dobroczynne działanie znane jest od wieków − roślina była wykorzystywana już w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Surowcem farmaceutycznym, czyli częścią rośliny, która jest wykorzystywana w celach leczniczych, jest korzeń tarczycy bajkalskiej. Ma on barwę żółtobrązową, przez co w Chinach tarczycę bajkalską określa się mianem “żółtego złota”. Korzeń zbierany jest głównie na wiosnę lub jesienią, a następnie jest poddawany suszeniu w temperaturze nie wyższej niż 30-35 stopni Celsjusza. Głównymi substancjami chemicznymi, które można znaleźć w korzeniu tarczycy bajkalskiej są flawonoidy (pochodne flawonu i flawanonu: bajkalina, bajkaleina, wogonina, wogonozyd, skutelaryna, oraksylina), a także garbniki.

Zastosowanie tarczycy bajkalskiej

Tarczyca bajkalska, ze względu na swój bogaty skład, wykazuje wielokierunkowe działanie lecznicze. Jedną z jej właściwości jest działanie przeciwzapalne, głównie za sprawą zawartej w niej bajkaliny. Przetwory z tarczycy bajkalskiej mogą być stosowane nie tylko w ostrych stanach zapalnych, ale wykazują także wysoką skuteczność w walce z przewlekłym stanem zapalnym. Co więcej, po zastosowaniu tarczycy bajkalskiej obserwuje się również obniżenie stopnia nasilenia bólu i zredukowanie obrzęków, m.in. w przebiegu artretyzmu.

Wyciągi z korzenia tarczycy bajkalskiej działają ochronnie na wątrobę oraz stymulują wydzielanie żółci, dzięki czemu ułatwiają proces trawienia pokarmów. Bajkalina wykazuje także dużą aktywność przeciwwolnorodnikową, dlatego stosowana jest nie tylko leczniczo, ale także jako składnik kosmetyków działających przeciwstarzeniowo. Tarczyca bajkalska jest doskonałym środkiem stosowanym w celu prewencji miażdżycy i zakrzepicy − wykazano bowiem, że flawonoidy zawarte w surowcu obniżają poziom wolnych trójglicerydów oraz wolnego cholesterolu we krwi, a także hamują agregację płytek krwi. Bajkalina, bajkaleina i wogonina, czyli substancje chemiczne zawarte w korzeniu tarczycy bajkalskiej, wykazują także działanie podobne do witaminy P − uszczelniają i hamują wzrost przepuszczalności naczyń włosowatych. Dzięki tym właściwościom wyciągi z tarczycy bajkalskiej mogą być stosowane w celu zmniejszenia obrzęków rąk i nóg oraz redukowania wybroczyn i żylaków. Działają także korzystnie na mikrokrążenie, co ma swoje zastosowanie m.in. w przebiegu retinopatii cukrzycowej. 

Ważną właściwością tarczycy bajkalskiej jest działanie uspokajające, przeciwdrgawkowe i przeciwlękowe. Nalewka z korzenia rośliny jest często podawana pacjentom, którzy zmagają się z nerwicą czy bezsennością. Tarczyca bajkalska wykazuje także działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Tarczyca bajkalska w aptece

Na aptecznych półkach nie brakuje preparatów, które wykorzystują dobroczynne działanie tarczycy bajkalskiej na organizm człowieka. Tę niezwykłą roślinę można dostać zarówno pod postacią kapsułek (m.in. Swanson Full Spectrum Chinese Skullcap, PharmoVit Tarczyca Bajkalska, Alter Medica Tarczyca Bajkalska), jak i w formie wysuszonego, pociętego korzenia (Tarczyca bajkalska, ). Wyciąg z tarczycy bajkalskiej wchodzi także w skład Baikadentu, czyli żelu stomatologicznego, stosowanego w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł. 

Pamiętaj, że dostępność tych i wielu innych produktów w pobliskich aptekach, z łatwością i bez wychodzenia z domu, sprawdzisz za pomocą portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów