Jak pozbyć się blizn? Jaka maść na blizny?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-21 10:36
jaka maść na blizny

Blizny to nieestetyczne pamiątki, powstające w wyniku przerwania ciągłości skóry. Choć są naturalnym następstwem gojenia się ran, dla wielu osób mogą być źródłem dyskomfortu i kompleksów. Blizny powstałe w wyniku łagodnych uszkodzeń zwykle znikają, jednak część z nich pozostaje z nami na stałe. Jak się ich pozbyć? Na rynku dostępnych jest wiele preparatów wspomagających leczenie blizn. Możemy stosować maść na blizny, kremy i żele, a także plastry silikonowe.

Rodzaje blizn

Sposób leczenia blizn jest uzależniony od ich rodzaju, a tych jest kilka. Blizny różnią się między sobą wyglądem, co wynika z przebiegu procesu gojenia się ran.

  • Blizny przerostowe - powstają wkrótce po wygojeniu rany. W wyniku napięcia skóry blizna poszerza się, nie wykraczając poza granicę rany. Z czasem może się zmniejszać, jednak możliwy jest dalszy jej wzrost.
  • Blizny atroficzne - inaczej zanikowe, pojawiają się zwykle po przebytym trądziku lub ospie wietrznej. To niewielkie wgłębienia poniżej powierzchni skóry, które powstają w wyniku niedoboru kolagenu podczas procesu gojenia się uszkodzenia. 
  • Keloidy - zwane też bliznowcami, to twarde i nieregularne zgrubienia. Ich przyczyną jest indywidualna skłonność do nadprodukcji kolagenu. W odróżnieniu od blizn przerostowych, keloidy przekraczają linię rany i mogą się rozrastać. Często powodują uczucie napięcia i bolesność skóry.

Do blizn zalicza się również rozstępy, które najczęściej pojawiają się u kobiet po przebytej ciąży, a także u osób ze znaczną nadwagą lub będących w trakcie terapii lekami steroidowymi.

jak leczyć blizny KtoMaLek.pl

Jak dbać o świeżą bliznę?

Im wcześniej zaczniemy dbać o bliznę, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie w przyszłości mniej widoczna lub całkiem zaniknie. Ważna jest konsekwencja i regularne zabiegi pielęgnacyjne, w przeciwnym razie nasze działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Jeszcze na wczesnym etapie gojenia się rany zadbajmy o to, by regularnie ją przemywać i zmieniać opatrunek. Do przemywania należy stosować łagodne środki antyseptyczne, które odkażą, ale nie podrażnią skóry. Starajmy się nie zrywać powstających strupków, by nie doprowadzić do infekcji. W przypadku ran pooperacyjnych powstałe strupki można usuwać po uprzednim odmoczeniu wilgotną gazą. Jeżeli rana powstała w miejscu zwiększonego napięcia skóry, jak kolana czy łokcie, starajmy się unikać nadmiernej aktywności fizycznej, by zapobiec rozejściu się blizny. W okresie letnim pamiętajmy o prawidłowej ochronie przeciwsłonecznej – wystrzegajmy się nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosujmy kremy ochronne z wysokim filtrem.

Metody leczenia blizn

Leczenie blizn można wspomóc środkami dostępnymi w aptece. Do wyboru mamy wiele preparatów o różnym działaniu. Plastry na blizny oraz żele silikonowe można stosować już na wczesnym etapie gojenia się rany. Zmniejszają one powierzchniową utratę wody, jednocześnie utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia. Do wyboru mamy takie żele silikonowe, jak Dermatix, Blizan, Bliznasil czy Sutricon. Możemy również zastosować plastry silikonowe Sutricon lub plaster silikonowy w żelu Kelo-cote

W usuwaniu blizn potrądzikowych, a także blizn po ospie pomocne będą preparaty zawierające alantoinę, heparynę oraz wyciąg z cebuli, które uelastyczniają bliznę i zmniejszają ryzyko pojawienia się przerostów. Znajdziemy je w kremie Cepan oraz w żelu Contractubex. Musimy się jednak liczyć ze specyficznym zapachem, wynikającym z obecności cebuli. Wśród kosmetyków warto zwrócić uwagę na kremy zawierające masę perłową, takie, jak NO-SCAR czy Evolet. Mają działanie rozjaśniające i wygładzające, co może być pomocne przy mniej widocznych bliznach na twarzy.

Wspomniane wyżej preparaty znajdziemy na stronie KtoMaLek.pl, przez którą zarezerwujemy je w pobliskiej aptece.

Jeżeli szukasz preparatu na blizny lub planujesz wizytę u dermatologa, możesz to zrobić za pomocą smartfona. Sprawdź możliwości aplikacji VisiMed, dostępnej dla systemów Android oraz iOS.

Blizny a medycyna estetyczna

Jeżeli regularne stosowanie kosmetyków na blizny nie przynosi oczekiwanych rezultatów, alternatywą są zabiegi medycyny estetycznej. Wykonuje się je w gabinetach dermatologicznych oraz salonach kosmetycznych. W przypadku wieloletnich blizn najlepsze rezultaty przynosi terapia łączona tj. wykorzystanie kilku rodzajów zabiegów dla jeszcze efektywniejszej regeneracji skóry.

Popularnym zabiegiem jest mikrodermabrazja, polegająca na ścieraniu warstwy rogowej naskórka za pomocą precyzyjnie kontrolowanego strumienia mikrokryształków. Do jej wykonania najczęściej stosuje się głowicę diamentową lub korundową. Dużą popularnością cieszy się oxybrazja, podczas której używa się silnego strumienia tlenu i soli fizjologicznej.

Inną metodą, którą do niedawna wykorzystywano w leczeniu zmian skórnych po ospie i trądziku, jest dermabrazja. Naskórek złuszcza się za pomocą urządzenia wyposażonego w obrotową, ścierającą głowicę ze szczotką diamentową (a także drucianą lub specjalnym papierem ściernym). Zabieg ten wykonuje się pod znieczuleniem.

Efekt złuszczania skóry można również osiągnąć stosując peelingi chemiczne. Dają one obiecujące rezultaty w przypadku niewielkich i cienkich blizn. Oprócz złuszczania skóry i spłycania blizn, pobudzają one skórę do produkcji kolagenu i elastyny, i niwelują przebarwienia.

Chcąc usunąć nieestetyczne blizny pacjenci często decydują się na zabiegi laserowe. Nie tylko niszczą nieprawidłową tkankę, ale jednocześnie pobudzają skórę do regeneracji. Rodzaj lasera dobiera się odpowiednio do potrzeb pacjenta oraz rodzaju blizny. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest terapia komórkami macierzystymi lub osoczem bogatopłytkowym, które pozyskuje się z krwi pacjenta.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów