Wrotycz − właściwości, działanie, zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-14 10:41
Wrotycz − właściwości, działanie, zastosowanie

Wrotycz pospolity jest rośliną o intensywnie żółtych kwiatach, powszechnie występującą w Polsce. Można ją spotkać przy drodze, na polach czy w pobliżach rzek. Jednak wrotycz znany jest nie tylko ze swoich pięknych kwiatów − jego korzystne właściwości lecznicze zapewniły mu sławę już lata temu. Obecnie kwiaty wrotyczu są wykorzystywane m.in. w walce z wszami oraz ze świerzbem.

Właściwości wrotyczu pospolitego

Wrotycz pospolity, czyli łac. Tanacetum vulgare, to roślina o charakterystycznych, intensywnie żółtych kwiatach, które kształtem przypominają baldachim. Należy do rodziny złożonych, czyli łac. Asteraceae. Wrotycz występuje w Europie, na Syberii, a także w północnej i środkowej Azji. Jak sama nazwa wskazuje, można go spotkać dosłownie wszędzie − przy drodze, na zboczach, na nieużytkach oraz w pobliżu rzek. Jest rośliną wyjątkowo odporną na warunki atmosferyczne − wytrzymuje nawet polskie mrozy. Ma także bardzo niskie wymagania dotyczące warunków uprawy, wobec czego jest bardzo ekspansywny i niezwykle szybko się rozrasta, co wielu hodowcom sprawia niemałe kłopoty. Co więcej, roślina ta może osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości.

 

Co odpowiada za działanie lecznicze wrotyczu?

Surowcem farmaceutycznym, czyli częścią rośliny używaną w lecznictwie, jest intensywnie zabarwiony kwiat wrotyczu. Zawiera on około 1,5% olejku eterycznego. Jego głównym składnikiem odpowiedzialnym za działanie lecznicze rośliny jest związek o nazwie tujon oraz jego izomery. 

Tujon jest związkiem toksycznym dla człowieka − jego spożycie może spowodować m.in. podrażnienie przewodu pokarmowego, zawroty głowy, a w niektórych przypadkach nawet utratę przytomności. Oprócz tujonu w składzie olejku eterycznego można znaleźć m.in. flawonoidy, związki goryczowe oraz związki mineralne.

Zastosowanie wrotyczu

Korzystne właściwości kwiatów wrotyczu znane są już od lat. Dawniej wrotycz wykorzystywano m.in. przy stłuczeniach, zwichnięciach, reumatyzmie oraz bólach stawów. W medycynie ludowej wyciągi z kwiatów wrotyczu stosowano jako środek moczopędny, zwalczający problemy żołądkowe oraz jako substancję pomagającą w walce przeciwko pasożytom wewnętrznym (owsikom i glistom). Dzisiaj, ze względu na toksyczny charakter tujonu i ryzyko zatrucia, kwiaty wrotyczu leczniczo wykorzystuje się głównie do użytku zewnętrznego − jako środek przeciwko wszawicy oraz środek przeciwświerzbowy.

Wrotycz w aptece

Wyciąg z kwiatów wrotyczu znajduje się w składzie preparatu przeznaczonego do walki z wszami − Artemisolu. Jest to płyn do stosowania na skórę, w skład którego wchodzi nalewka piołunowo-wrotyczowa, a także kwas octowy. Nakłada się go na zwilżone włosy, a po 2-3 godzinach dokładnie zmywa oraz wyczesuje włosy. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie stosować go częściej niż dwa razy w miesiącu. Przeciwwskazaniem do jego użycia są otwarte rany oraz ostre stany zapalne skóry głowy. Nie należy go także podawać najmłodszym pacjentom − stosowanie preparatu nie jest wskazane u dzieci poniżej 7. roku życia. Artemisol jest lekiem przeznaczonym do tradycyjnego stosowania, co oznacza, że jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Jest to lek często wybierany przez zwolenników naturalnych metod leczenia oraz leków roślinnych − stanowi alternatywę dla środków na wszy, które w swoim składzie zawierają polimery silikonu lub oleje mineralne, czyli m.in. PIPI Nitolic, Hedrin, Hedrin Raz czy Paranit

Pamiętaj, że dostępność wielu preparatów na wszy w aptekach w Twojej okolicy z łatwością i bez wychodzenia z domu sprawdzisz za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Inne zastosowania wrotyczu

Kwiaty wrotyczu mogą okazać się niezwykle przydatne w lecie − jest to bowiem naturalny repelent, czyli środek odstraszający owady. Kwiaty wrotyczu wydzielają przypominający kamforę intensywny zapach, który skutecznie odstrasza komary oraz inne owady, w tym muchy, mrówki, a nawet kleszcze. Aby pozbyć się natrętnych owadów wystarczy powiesić bukiet wrotyczu w pokoju. Można również rozetrzeć lekko kwiaty wrotyczu lub przygotować specjalny napar z ziela wrotyczu, którym można spryskać ciało. Dzięki takiemu zastosowaniu wrotyczu skutecznie pozbędziemy się komarów i innych owadów.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów