Ucho pływaka – przyczyny, objawy, leczenie

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-01-31 15:55
Mężczyzna trzyma się za bolesne ucho. Ból i zaczerwienienie to jedne z objawów ucha pływaka.

Ucho pływaka to potoczna nazwa zapalenia ucha zewnętrznego, czyli choroby najczęściej wywoływanej przez bakterie. Do zapalenia ucha zewnętrznego dochodzi zazwyczaj wskutek długotrwałej ekspozycji pacjenta na wodę, istnieje jednak wiele innych przyczyn tych dolegliwości. Jakie są objawy ucha pływaka? Jak się leczy tę chorobę?

Ucho pływaka – co to za choroba?

Ucho, czyli narząd słuchu, składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego. Ucho pływaka to nic innego jak potoczna nazwa zapalenia ucha zewnętrznego. Jest to choroba zapalna, która może dotyczyć zarówno małżowiny usznej, kanału słuchowego, jak i błony bębenkowej. Najbardziej charakterystycznymi objawami tej dolegliwości jest ból ucha o charakterze kłującym (ból może nawet promieniować do żuchwy), uczucie pełności w uszach, a także osłabienie słuchu występujące wskutek zwężenia przewodu słuchowego i błony bębenkowej. Znaczny dyskomfort u pacjenta wywołuje także ciągłe uczucie swędzenia w uszach, a ponadto wewnątrz przewodu słuchowego znajdować się może wydzielina ropna lub surowiczo-krwista. Charakterystycznym objawem dolegliwości jest także przekrwienie i obrzęk skóry przewodu słuchowego.

Jakie są objawy ucha pływaka?

Nazwa dolegliwości nie wzięłą się znikąd – najbardziej narażeni na nią są pacjenci, którzy często przebywają w wodzie, w której obecne są drobnoustroje, m.in. bakterie. Z tego też względu najwięcej zgłoszeń obserwuje się w okresie letnim, gdy wiele ludzi decyduje się na kąpiele w morzach czy jeziorach. Należy jednak pamiętać, że częste kąpiele w akwenach nie są jedyną przyczyną dolegliwości. Na rozwój bakterii, wirusów czy grzybów w obrębie ucha zewnętrznego wpływ mają przede wszystkim zwiększenie wilgotności i zaleganie wody w przewodzie słuchowym, przerwanie ciągłości naskórka (np. wskutek urazów lub nieprawidłowego czyszczenia uszu) czy mniejsze wydzielanie woskowiny

Jakie są przyczyny ucha pływaka?

Najczęściej spotykana forma zapalenia ucha zewnętrznego jest wywoływana przez bakterie, a bakteriami, które mogą wywoływać chorobę są np. pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) lub gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus). Oprócz bakterii, ucho pływaka mogą wywoływać także wirusy. Może doprowadzić do tego m.in.: 

  • pęcherzykowe zapalenie błony bębenkowej przebiegające z obecnością pęcherzy na skórze przewodu słuchowego , 
  • zakażenie wywołane wirusem Varicella-Zoster, czyli tzw. półpaścem usznym.

Inną przyczyną występowania zapalenia ucha zewnętrznego są grzyby, najczęściej z gatunków Aspergillus lub Candida. Leczenie jest wówczas trudne i długotrwałe, a objawem infekcji są czarno-szare lub białe masy, widoczne w przewodzie słuchowym. 

Jak leczy się ucho pływaka?

Aby wyleczyć ucho pływaka koniecznie trzeba się udać do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza otolaryngologa. Zanim lekarz rozpocznie leczenie, zbierze dokładny wywiad, może także pobrać wymaz z ucha, aby określić, co jest przyczyną ucha pływaka. Leczenie dolegliwości polega na dokładnym i regularnym oczyszczaniu zewnętrznego przewodu słuchowego, wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych. Następnie nakłada się opatrunki oraz podaje leki otologiczne (krople lub tabletki do ucha). W zależności od przyczyny schorzenia podaje się m.in. krople do ucha z antybiotykami (jeśli zapalenie ucha zewnętrznego spowodowane jest obecnością bakterii), które działają miejscowo, tylko na zmienione chorobowo miejsce. Dodatkowo podaje się także do ucha krople z glikokortykosteroidami, które zmniejszają obrzęk. Istotne jest, aby podczas leczenia nie moczyć ucha – może to bowiem wspomóc ponowne namnażanie się drobnoustrojów w przewodzie słuchowym. Niejednokrotnie stan pacjenta wymaga także podania leków działających ogólnie – leków przeciwbakteryjnych stosowanych ogólnie (antybiotyków – jeśli infekcja przebiega z gorączką), leków przeciwwirusowych, leków przeciwgrzybiczych lub leków działających przeciwbólowo, które łagodzą objawy dolegliwości. 

Pamiętaj, że dostępność dowolnego preparatu w aptece w Twojej okolicy z łatwością i bez wychodzenia z domu sprawdzisz za pomocą portalu KtoMaLek.pl

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów