Czy homeopatia działa?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-01 13:17
Czy homeopatia działa?

Homeopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej, stworzoną na przełomie XVIII i XIX wieku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Homeopatia opiera się na tzw. “prawie podobieństw”. Zwolennicy tej metody twierdzą, że jeśli chorujemy na gorączkę, to powinniśmy przyjąć substancję, która gorączkę wywołuje, w bardzo mocno rozcieńczonej formie. I właśnie to rozcieńczenie, według zwolenników homeopatii, jest gwarancją sukcesu.

Leki homeopatyczne

Przede wszystkim, homeopatii nie należy określać jako ziołolecznictwa. Leki homeopatyczne możemy spotkać w formie nalewek, maceratów, tabletek, kropli i wielu innych. W skład leków homeopatycznych wchodzi wiele substancji. Mogą to być:

  • substancje odzwierzęce (np. ekstrakt z wątroby i serca kaczki berberyjskiej, jady),
  • zioła (tojad, cebula, arnika),
  • minerały (np. związki siarki, wapnia),
  • związki chemiczne.

Wszystkie te substancje występują w bardzo dużym rozcieńczeniu, przez co nawet obecność trucizny w leku homeopatycznym nie stwarza ryzyka zatrucia. Rozcieńczenia w lekach homeopatycznych są tak duże, że tak naprawdę ciężko podejrzewać w nich obecność chociaż jednej molekuły substancji leczniczej. Substancjami wypełniającymi są najczęściej woda czy zwykły cukier - sacharoza.

Według zwolenników homeopatii woda obecna w leku homeopatycznym i użyta do rozcieńczenia zapamiętuję energię substancji leczniczej, dzięki czemu zyskuje właściwości lecznicze. Skuteczność działania leku homeopatycznego jest ściśle powiązana z konkretnym pacjentem, dlatego według nich takie leki należy dobierać indywidualnie. Homeopaci dumni są ze swoich umiejętności dobierania odpowiednich leków homeopatycznych pacjentom.

Leki homeopatyczne w aptece

Pomimo tylu kontrowersji, w aptekach można znaleźć naprawdę szeroki wybór leków homeopatycznych. Wielu rodziców sięga po leki homeopatyczne, np. na trudne ząbkowanie (Camilia, Heel Viburcol Plus, Heel Viburcol czopki) czy bolesne kolki (Heel Viburcol krople) swoich dzieci. Pacjenci zmagający się z przeziębieniem, katarem, kaszlem czy infekcją górnych dróg oddechowych również znajdą szeroką gamę leków homeopatycznych, np. Stodal, Engystol, Oscillococcinum, Euphorbium S, Coryzalia, czy Drosetux. Kobiety w okresie menopauzy także mogą sięgnąć po produkty homeopatyczne (np. Mastodynon, Klimakt-Heel T). Wiele preparatów z tej kategorii ma działać uspokajająco i ułatwiać zasypianie, są to m.in. Sedatif PC, Ignatia-Homaccord, Nervoheel, Sedalia. Homeopatia ma także wspomagać wątrobę i trawienie (Nux Vomica-Homaccord, Hepeel). Oprócz tego istnieje wiele innych dolegliwości, na które znaleźć można produkt homeopatyczny. Są to m.in. hemoroidy (Proktosanol), bóle reumatyczne i dna moczanowa (Urarthone), niedobory soli mineralnych (Rexorubia), chrypka (Voxpax, Homeovox), choroba lokomocyjna (Cocculine), podrażnienie spojówek i przemęczenie oczu (Homeoptic), a nawet nadwaga (Fucus).

Leki homeopatyczne w aptece KtoMaLek.pl

Czy homeopatia działa?

Bardzo ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Fakty są takie, że brak jest dowodów naukowych na skuteczność stosowania homeopatii. Z drugiej strony wielu pacjentów nie wyobraża sobie leczenia innymi lekami, niż homeopatycznymi. Także wśród  lekarzy i farmaceutów znajdą się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy homeopatii.

O czym należy pamiętać?

Istotne jest to, że homeopatia ma leczyć objawy, a nie przyczyny choroby. Jest to bardzo ważny aspekt. Nie wolno lekami homeopatycznymi leczyć dolegliwości, które wyrządziły trwałe zmiany w organizmie, np. złamania kości czy zawału serca. Leki homeopatyczne są uważane za leki bezpieczne, ze względu na znikomą czy też potencjalną ilość substancji leczniczej w preparacie.

Podsumowanie

Organizm jest bardzo złożonym systemem. Nigdy nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy jakiś sposób leczenia będzie skuteczny w tym konkretnym przypadku. Do każdego leku, w tym także homeopatycznego, należy natomiast podchodzić z odpowiednią dozą ostrożności.


Bibliografia:

  1. Guo R. et al.:.Complementary medicine for treating or preventing influenza or influenza-like illness, Am. J. Med., 2007; 120: 923–929
  2. M. Cucherat, M. C. Haugh, M. Gooch, J. -P. Boissel: Evidence of clinical efficacy of homeopathy, European Journal of Clinical Pharmacology, 2000, 56, 1, 27-33
  3. Wayne B. Jonas, MD; Ted J. Kaptchuk, OMD; Klaus Linde, MD: A Critical Overview of Homeopathy, 2003, Annals of internal Medicine
  4. Wayne B.Jonas, Klaus Linde, Gilbert Ramirez: Homeopathy and rheumatic disease, 2000, Rheumatic Disease Clinics of North America, 26, 1, 117-123
  5. https://www.mp.pl/kurier/116906,homeopatia-jak-placebo [dostęp: 25.07.2019]

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów