Truskawki a cukrzyca. Czy można jeść truskawki, chorując na cukrzycę?

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-08-14 14:48
Truskawki a cukrzyca

Truskawki oprócz swoich walorów smakowych, posiadają całą masę prozdrowotnych dla człowieka właściwości. Są bowiem bogate w witaminę C, witaminy z grupy B oraz kwas foliowy. Znajdziemy w nich również cenny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego błonnik. Ale czy są one odpowiednie dla ludzi chorujących na cukrzycę? Czy truskawki wpłyną na poprawę zdrowia diabetyka?

Truskawki w cukrzycy – czy warto umieścić je w codziennym jadłospisie?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się zwiększonym stężeniem glukozy (cukru) we krwi. Dzieje się tak przez nieprawidłowe wydzielanie lub działanie insuliny, która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowej glikemii. Jednym z czynników terapeutycznych diabetyków jest dieta. Żywienie ludzi chorych na cukrzycę powinno być jak najbardziej zbliżone do diety ludzi zdrowych.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Światowej Organizacji Zdrowia, w diecie ludzi chorych na cukrzycę powinno znaleźć się minimum 400 g warzyw i owoców dziennie, podzielonych na 5 porcji. Pamiętać należy jednak o tym, że owoce zawierają fruktozę – cukier, który wpływa na glikemię poposiłkową.

Truskawki a cukrzyca - indeks glikemiczny

Przydatnym dla diabetyka narzędziem jest tabela indeksu glikemicznego (IG), która klasyfikuje nam produkty w zależności od szybkości wchłaniania cukru we krwi. Dla ludzi chorych na cukrzycę najlepszym wyborem będą produkty o niskim indeksie glikemicznym tj. <50. W tym wypadku truskawki są doskonałym przykładem owoców o niskim IG, których wartość wynosi 25. Będąc na diecie cukrzycowej, warto wprowadzić truskawki do swojego codziennego jadłospisu. Należy jednak pamiętać o umiarze. Szklanka truskawek (ok.150 g) podniesie poziom cukru we krwi o ok. 40 mg/dL. Owoce w diecie osób z cukrzycą warto łączyć z produktami białkowo-tłuszczowymi. Przykładem takiego produktu jest na przykład jogurt naturalny lub kefir oraz orzechy czy pestki słonecznika. Dzięki obecności białka oraz tłuszczu cukier będzie wchłaniał się dłużej, przez co unikniemy gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi.

Truskawki – witamina C i polifenole

Owoce jagodowe, do których zaliczamy truskawki, są bogate w związki antyoksydacyjne — zwłaszcza w związki fenolowe oraz kwas askorbinowy. Dzięki wysokim stężeniom polifenoli oraz witaminie C truskawki mają właściwości:

  • przeciwzapalne;
  • przeciwbakteryjne;
  • przeciwwirusowe;
  • zapobiegają tworzeniu się zakrzepów;
  • zapobiegają rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnym;
  • obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Poprzez zawartość związków antyoksydacyjnych mają zdolność wymiatania wolnych rodników, przez co zapobiegają uszkodzeniom komórek, białek oraz lipidów. Dzięki tym właściwościom obniżają ryzyko rozwoju nowotworów — głównie przełyku oraz żołądka. Witamina C, która występuje w truskawkach w stosunkowo dużej ilości, wspomaga pracę układu odpornościowego oraz stymuluje proces wytwarzania kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna.

Truskawki - błonnik pokarmowy

Truskawki bogate są również w błonnik pokarmowy (100 g truskawek dostarcza 2,2 g błonnika pokarmowego), który obniża poposiłkowe stężenie cukru we krwi, pobudza pracę jelit oraz zapobiega zaparciom. Błonnik pokarmowy, dzięki właściwościom zwiększania swojej objętości wpływa na szybsze zaspokojenie głodu oraz powoduje, że dłużej czujemy się syci. Błonnik można również znaleźć w preparatach dostępnych w aptekach: SOLGAR Błonnik Multiple Fibre Formula, SOLGAR Błonnik z łusek babki płesznik, Dr.Max Błonnik z ananasem, Humavit Multi-Błonnik, Bonafarm Błonnik owsiany. Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy można sprawdzić na portalu KtoMaLek.pl.

Truskawki - kwas foliowy

Truskawki zawierają także znaczne ilości kwasu foliowego (20mg/100 g ), który ma istotne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Kwas foliowy (witamina B9) bierze czynny udział w wytwarzaniu białek oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jest szczególnie ważny u kobiet w ciąży, gdyż jego niedobory mogą prowadzić do nieprawidłowego zamknięcia się cewy nerwowej płodu.

Truskawki - kaloryczność

Truskawki zaliczane są do owoców niskokalorycznych: 100 g produktu dostarcza jedynie 30 kcal, przez co świetnie sprawdzą się jako przekąska.

W diecie diabetyka ważny jest przede wszystkim umiar. Należy zwracać szczególną uwagę na stężenie glukozy we krwi zarówno przed, jak i po posiłku. Przy diecie w cukrzycy nie powinno się rezygnować  z owoców, lecz warto sprawdzać ich indeks glikemiczny oraz monitorować ich wpływ na nasz organizm. Jeżeli potrzebujemy pomocy w ułożeniu odpowiednio zbilansowanego jadłospisu, warto wybrać się z wizytą do dietetyka.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów