Seria maści Flucinar N wycofana z obrotu
4 stycznia 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat o wycofaniu z obrotu serii maści Flucinar N stosowanej w leczeniu ostrych stanów zapalnych skóry. Co było przyczyną podjęcia takiej decyzji? Którą partię leku wycofano?
Maść Flucinar N – kiedy się stosuje?
Maść Flucinar N jest preparatem złożonym. Zawiera przeciwinfekcyjną neomycynę oraz fluocynolon będący lekiem z grupy kortykosteroidów. Stosuje się ją miejscowo w leczeniu suchych stanów zapalnych skóry powikłanych wtórnym zakażeniem bakteriami wrażliwymi na neomocynę. Zalecą się ją m.in. przy przebiegu atopowego zapalenia skóry (AZS), łojotokowego zapalenia skóry, tocznia rumieniowatego, czy kontaktowego wyprysku alergicznego. Maść działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo oraz obkurcza naczynia krwionośne. Dostępna jest wyłącznie na receptę lekarską.
Dlaczego wycofano maść Flucinar N?
W uzasadnieniu swojej decyzji GIF informuje, że wycofanie nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Przyczyną było stwierdzenie w konkretnej serii produktu zanieczyszczenia pochodzącego od fluocynolonu acetonidu.
Masz trudności za znalezieniem swojego leku? Teraz możesz zarezerwować go w aptece i odebrać w wolnej chwili. Przejdź do wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj swoje leki.
Zgodnie z decyzją nr 1/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy FLUCINAR N (Fluocinoloni actonidum + Neomycini sulfas), (0,25 mg + 5 mg)/g, maść, tuba 15 g o numerze serii 711146 i dacie ważności 11.2020. Podmiotem odpowiedzialnym jest PharmaSwiss Česká republika s.r.o., której przedstawidzielem jest Valeant Pharma Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie. Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4032
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.