Nowa lista leków refundowanych od 1 stycznia 2019 r.

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-12-28 14:12
Nowa lista leków refundowanych 1 stycznia 2019 r.

Po wielu zmianach i wcześniejszych kontrowersjach Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Zdaniem resortu zdrowia wprowadzone na wykazie modyfikacje niosą wiele korzyści dla pacjentów. Jakie nowe leki trafiły na listę?

Nowy rok - nowa lista leków refundowanych

W połowie grudnia Ministerstwo Zdrowia na łamach swojej strony opublikowało projekt listy refundacyjnej, która miała zacząć obowiązywać z początkiem nowego roku. Okazało się jednak, że na wykazie roi się od błędów, dlatego projekt szybko zniknął ze strony, a resort zdrowia od razu przystąpił do jego korekty. 27 grudnia 2018 r. pojawił się już ostateczny wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Ministerstwo Zdrowia pochwaliło się, że podjęło ponad 3100 decyzji refundacyjnych dla 2259 produktów leczniczych. W porównaniu z poprzednią listą refundacyjną do nowego wykazu dodano 44 pozycje, w tym:

  • 28 produktów leczniczych w ramach listy aptecznej,
  • 13 produktów leczniczych w ramach programów lekowych,
  • 2 wyroby medyczne w ramach listy aptecznej,
  • 1 produkt leczniczy w ramach katalogu chemioterapii.

Zmiany na liście refundacyjnej dotyczą także cen. Aż dla 1371 produktów leczniczych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu od 1 gr do 1836 zł. Warto zaznaczyć, że nie wprowadzono podwyższenia ww. cen dla żadnego produktu leczniczego. 

Dla 2382 produktów leczniczych obniżono ceny detaliczne od 1 gr do 84,94 zł, zaś dla 296 produktów ceny detaliczne wzrosną od 1 gr do 1,11 zł.

Nowości na liście refundacyjnej

Zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami Ministerstwo Zdrowia objęło pełną refundacją lek Spinraza (nusinersen), który stosuje się w terapii rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Według szacunków dostęp do tego leku uzyska około 700 pacjentów. To jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii SMA. W Polsce będzie on dostępny dla całej populacji pacjentów, bez względu na wiek.

Korzystne zmiany na liście refundacyjnej obejmą również pacjentów chorujących na raka płuca. Lek Tecentriq (atezolizumab) będzie refundowany w ramach programu lekowego "Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca" jako nowa opcja terapeutyczna.  Ponadto lek Xalkori (crizotinibum) będzie dostępny dla szerszej populacji pacjentów w programie „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” w ramach pierwszej linii leczenia, a ponadto w populacji pacjentów z re-aranżacją genu ROS1. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się również objąć refundacją lek Venclyxto (Venetoclaxum) w ramach nowego programu lekowego „Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej wenetoklaksem”.

Z początkiem roku rozszerzony zostanie program profilaktyki zakażeń RSV (syncytialny wirus nabłonka oddechowego) o kolejną grupę dzieci - z wadami serca manifestującymi się zmianami hemodynamicznymi.

Banner kierujący do listy leków refundowanych.

Zmiany na liście aptecznej

Resort zdrowia zdecydował się również na kilka zmian w ramach listy aptecznej. Tym samym leki zawierające substancje czynne: rysperydon, sulpiryd, arypiprazol, zyprazydon i topiramat objęto refundacją poza wskazaniami w zespole Tourette'a. Ponadto leki zawierające substancję czynną amantadyna będą refundowane we wskazaniu off label w leczeniu dyskinezy późnej u dorosłych pacjentów.

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-27-grudnia-2018-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-stycznia-2019-r


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów