Potnica dłoni i stóp – objawy, przyczyny, domowe sposoby
Potnica dłoni i stóp, nazywana także wypryskiem potnicowym, to choroba skóry, której charakterystycznym objawem są pęcherzyki wypełnione płynem, pojawiające się na dłoniach i stopach. Choroba jest często obserwowana wśród społeczeństwa, jednak przyczyny jej powstawania nie są całkowicie poznane. Jak się diagnozuje i leczy potnicę dłoni i stóp?
Jakie są objawy potnicy dłoni i stóp?
Potnica dłoni i stóp to dolegliwość, która medycznie jest określana mianem wyprysku potnicowego. Jest to schorzenie skóry (czyli dermatoza), które dotyczy tylko powierzchni dłoni (m.in. bocznych powierzchni palców) oraz stóp (głównie podeszwy). Zmiany chorobowe przybierają postać głęboko osadzonych pęcherzyków wypełnionych płynem, którym towarzyszy świąd, znacznie utrudniający codzienne funkcjonowanie pacjentowi.
Potnica dłoni i stóp to choroba, która w populacji występuje często. Obserwuje się ją szczególnie wśród młodych ludzi oraz ludzi w średnim wieku, natomiast dolegliwość bardzo rzadko dotyczy dzieci.
Przyczyny powstawania potnicy dłoni i stóp
Niestety pomimo przeprowadzenia wielu badań w tym kierunku, przyczyny występowania potnicy dłoni i stóp nie są w pełni poznane. Sugeruje się jednak, że dolegliwość może być wynikiem m.in. infekcji grzybiczej na stopach, alergii na nikiel bądź kobalt czy wyprysku atopowego. Dodatkowo, wyprysk potnicowy często jest obserwowany wśród pacjentów, którzy cierpią na nadmierną potliwość dłoni i stóp - nie jest to jednak przyczyna choroby, ale czynnik, który może wspomagać powstawanie zmian chorobowych na skórze.
Na szczęście choroba nie jest poważna i nie wiąże się z istotnymi zdrowotnie konsekwencjami dla pacjenta, jednak może być powodem znacznego dyskomfortu dla pacjenta – zmiany występują bowiem w miejscach widocznych dla innych ludzi, a towarzyszący im świąd może być dla pacjenta bardzo uciążliwy.
Co zrobić w przypadku zauważenia u siebie objawów potnicy dłoni i stóp?
Jeżeli zauważymy u siebie zmiany sugerujące występowanie potnicy dłoni i stóp, powinnyśmy jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do dermatologa. W procesie diagnozowania dolegliwości, lekarz zbierze dokładny wywiad z pacjentem oraz zbada, czy występujące zmiany nie mają charakteru grzybiczego. Bardzo często konieczne jest także zebranie wycinku zmiany i przesłanie jej do badań histopatologicznych. Innym badaniem często stosowanym w diagnostyce i różnicowaniu schorzenia są testy płatkowe, wykonane w celu odróżnienia wyprysku potnicowego od innej choroby skóry o podobnym przebiegu – alergicznego kontaktowego zapalenia skóry.
Jak się leczy potnicę dłoni i stóp?
Leczenie potnicy dłoni i stóp nie jest łatwe. Głównymi lekami stosowanymi w terapii są miejscowo działające glikokortykosteroidy, występujące w formie maści bądź kremów (kortykosteroidy, leki kortykosteroidowe). W leczeniu objawowym stosuje się doustne leki antyhistaminowe, które zmniejszają świąd (leki przeciwświądowe), a w przypadku towarzyszącej grzybicy podaje się leki przeciwgrzybicze (leki przeciwgrzybicze stosowane w dermatologii). Większość leków stosowanych w leczeniu wyprysku potnicowego dostępnych jest na receptę, zatem aby rozpocząć terapię konieczna jest wizyta u odpowiedniego lekarza.
Pamiętaj, że dostępność dowolnego preparatu w aptece w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Jak zabezpieczyć się przed zachorowaniem na potnicę dłoni i stóp?
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia potnicy dłoni i stóp należy przede wszystkim unikać ekspozycji na niektóre alergeny, które mogą być przyczyną schorzenia lub prowadzić do jego zaostrzenia. Są to m.in. kobalt, nikiel, a także niektóre leki. Dodatkowo, w przypadku osób cierpiących na nadmierną potliwość stóp, bardzo ważne jest zakładanie odpowiedniego, przewiewnego obuwia, aby nie dopuścić do powstawania zbyt wilgotnego otoczenia stóp. Warto jednak pamiętać, że w większośc przypadków nie jest znana dokładna przyczyna dolegliwości, co uniemożliwia skuteczną profilaktykę potnicy dłoni i stóp.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.