Sprawdzamy dostępność
leków w 10 939 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceLeki przeciwświądowe
W tej kategorii znajdziesz produkty stosowane w leczeniu wyprysków alergicznych, łagodzące objawy chrób skóry takie jak świąd, produkty miejscowo znieczulajace skórę itp.
Świąd
Co to jest świąd? Jakie są jego przyczyny?
Świąd to nieprzyjemne uczucie dotyczące skóry, które wywołuje potrzebę drapania lub pocierania, następstwem czego mogą być przeczosy, miejscowe zakażenia lub nadkażenia skóry. Świąd może dotyczyć wybranych fragmentów skóry lub całego ciała. W przypadku świądu zlokalizowanego przyczynami najczęściej są choroby skóry, takie jak: infekcje bakteryjne, wirusowe (opryszczka), grzybicze (łupież, grzybica), pasożytnicze (świerzb, wszawica), atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, wyprysk kontaktowy, łuszczyca, nadmierna suchość skóry, oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów i innych zwierząt, alergie (pokarmowe, na leki, kosmetyki, środki chemiczne), nowotwory skóry.
Świąd skóry o charakterze uogólnionym to częsty objaw diagnostyczny wielu schorzeń układowych np. choroby wątroby z towarzyszącą cholestazą, cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, choroby nowotworowe. Oprócz określenia przyczyn świądu i zebrania wywiadu lekarskiego oraz wykonania badania przedmiotowego skóry, istotne jest przeprowadzenie badań dodatkowych m.in. morfologii krwi z rozmazem, oznaczenie poziomu cukru we krwi, badania biochemiczne z krwi (kreatynina, mocznik, bilirubina), RTG klatki piersiowej, test na krew utajoną w kale.
Co to jest świerzb i jak się go leczy?
Schorzeniem, które charakteryzuje się silnym świądem jest świerzb czyli choroba zakaźna wywołana świerzbowcem ludzkim. Pasożyt odżywia się płynem tkankowym i zrogowaciałą warstwą naskórka żywiciela, w której drąży tunele. Po 4–6 tygodniach u chorego rozwija się reakcja alergiczna na obecność białek świerzbowców i kału w wydrążonych norach, co powoduje intensywne swędzenie i wysypkę.
Na zakażenie świerzbem szczególnie narażone są osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym, z czego najbardziej wrażliwe są dzieci i osoby starsze. Do zarażenia świerzbem może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub pośrednio przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi świerzbowcem jak np. pościel, ręczniki, ubrania.
Charakterystycznym objawem świerzbu jest świąd niewspółmierny do widocznych zmian skórnych. Nasila się on po rozgrzaniu ciała, szczególnie w nocy lub po kąpieli. Leczenie jest niezbędne, aby pozbyć się pasożyta. Kuracji muszą poddać się wszystkie osoby mające bliski kontakt z osobą ze zdiagnozowanym świerzbem, nawet ci, u których nie wystąpiły żadne objawy.
W leczeniu świerzbu stosuje się:
- 5% krem z permetryną – jest to najczęstszy sposób leczenia świerzbu, który może być stosowany u dzieci od 2. miesiąca życia. Krem stosuje się jednorazowo na całe ciało, a w razie potrzeby, zwłaszcza u dzieci, również na twarz i skórę głowy z ominięciem okolic oczu i ust. Preparat należy pozostawić na skórze na co najmniej 8 godzin (najlepiej na noc), a po upływie tego czasu jego pozostałości zmyć wodą z mydłem podczas kąpieli
- 10% roztwór benzoesanu benzylu – jest również stosowany jako środek zabezpieczający przed inwazją pasożytów u osób przebywających w złych warunkach higieniczno-sanitarnych. Można zaaplikować go na owłosioną skórę głowy. Preparat należy stosować na suchą umytą skórę (szczególnie między palcami, pod pachami, w pachwinach, na podbrzuszu).
- maść siarkową (5%-20%) – może być stosowana u kobiet ciężarnych, w okresie laktacji i u niemowląt. Maść siarkową aplikuje się najczęściej w dwóch schematach leczniczych: 2 razy dziennie przez 3 dni lub raz dziennie przez 5 dni.
- krotamiton w postaci maści lub płynu – jest skuteczny w łagodzeniu świądu skóry o różnej etiologii, jednakże badania wskazują na niską efektywność tego leku w terapii świerzbu. Krotamiton należy nakładać na całą skórę (oprócz głowy) raz na dobę przez 3–5 dni, a po 2–3 dniach od ostatniej aplikacji należy się wykąpać.
- iwermektynę – badania wykazały, że 1% krem z iwermektyną ma skuteczność porównywalną do 2,5% preparatu permetryny;
- dodatkowo lekarz może przepisać miejscowy lek steroidowy (łagodzi obrzęk, swędzenie i zaczerwienienie) lub lek przeciwhistaminowy (pomaga zmniejszyć świąd).