Sprawdzamy dostępność
leków w 10 898 aptekach
1. Wskaż, gdzie jesteś
2. Znajdź potrzebny lek
3. Zarezerwuj on-line
4. Odbierz w aptece
Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!
Sprawdź teraz w najbliższej apteceKortykosteroidy, leki kortykosteroidowe
W tej kategorii znajdziesz leki stosowane w leczeniu chorób skóry należące do grupy kortykosteroidów do stosowania naskórnie. Dostępne w postaci maści, kremów, żeli itp.
Leki stosowane w dermatologii
- Leki przeciwgrzybicze stosowane w dermatologii
- Preparaty do leczenia ran i owrzodzeń
- Leki przeciwświądowe
- Niesteroidowe leki stosowane w stanach zapalnych skóry
- Antybiotyki i leki przeciwwirusowe stosowane miejscowo
- Kortykosteroidy
- Antyseptyki i środki dezynfekujące
- Leki przeciwtrądzikowe
- Pozostałe leki stosowane w dermatologii
Kortykosteroidy
Co to są kortykosteroidy?
Pod nazwą kortykosteroidy (glikokortykosteroidy) kryją się hormony steroidowe produkowane w korze nadnerczy pod wpływem hormonu przysadkowego – adrenokortykotropiny (ACTH). Zalicza się do nich: kortyzol, kortykosteron, kortyzon. Kortykosteroidy to również grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym, które mają silny wpływ na gospodarkę węglowodanową, białkową, lipidową i wodno-elektrolitową organizmu.
Zastosowanie kortykosteroidów w dermatologii
Glikokortykosteroidy cenione są za swoje wszechstronne działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne, antyproliferacyjne i stosowane są w dermatologii od kilkudziesięciu lat. Działanie kortykosteroidów jest z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu wielu chorób skóry. Wpływ na działanie terapeutyczne miejscowo stosowanych glikokortykosteroidów ma kilka czynników, przede wszystkim rodzaj zastosowanej substancji leczniczej (różnice w sile i długości działania), sposób aplikacji leku, rodzaj użytego podłoża maściowego oraz stan skóry.
Postaci leków z kortykosteroidami
Kortykosteroidy należą do najskuteczniejszych leków przeciwzapalnych i mogą być stosowane ogólnie lub zewnętrznie - na skórę. Leki stosowane na skórę dostępne są w postaci kremów, maści, roztworów, emulsji oraz aerozoli. Zastosowane na chorobowe zmiany skórne szybko łagodzą stan zapalny i likwidują uczucie świądu skóry, który jest często jednym z najbardziej dokuczliwych objawów. W przypadku zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego zmian skórnych, stosuje się również kortykosteroidy w połączeniu z antybiotykiem lub lekiem przeciwgrzybiczym. Decyzję o leczeniu kortykosteroidami podejmuje lekarz, wybierając odpowiednią kurację w oparciu o charakter zmian skórnych i działanie terapeutyczne substancji leczniczych.
Kortykosteroidy a skutki uboczne
Kortykosteroidy to bardzo skuteczne preparaty cechujące się dużą siłą działania oraz wysokim profilem bezpieczeństwa. Podejmując się leczenia nimi należy jednak pamiętać, że mogą powodować szereg skutków ubocznych będących w głównej mierze następstwem hamowania przez leki syntezy kolagenu, w tym z proliferacji keratynocytów i fibroblastów.
Kortykosteroidy - najczęstsze skutki uboczne:
- ścieńczenie naskórka,
- rozstępy,
- zanik tkanki podskórnej,
- trądzik posteroidowy,
- zapalenia okołoustne, w tym mieszków włosowych,
- przebarwienia i odbarwienia skórne,
- wolne gojenie się ran i owrzodzeń,
- alergia kontaktowa.
Kortykosteroidy w ciąży
Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że kortykosteroidy należą do grupy leków powodujących upośledzenie płodności. Zaliczamy je do preparatów mogących wpływać na toksyczność reprodukcyjną, zwiększając także ryzyko występowania wad rozwojowych czy opóźnienia rozwoju wewnątrzmacicznego.
Chociaż nie jest znane działanie kortykosteroidów na rozwój płodu człowieka, ich stosowanie w czasie ciąży powinno odbywać za zgodą lekarza prowadzącego i na wyraźne wskazanie. Przyjmuje się bowiem, że glikokortykosteroidy w różnym stopniu przenikają przez łożysko.