Witaminy na cerę. Jak dbać o siebie za grosze?

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-10-30 08:00

Witaminy są potrzebne nie tylko do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, ale i do utrzymania zdrowego wyglądu naszej cery. Hamują procesy starzenia się skóry, nawilżają i odżywiają ją od środka, sprawiając, że wygląda promiennie i młodo. Aby wspomóc jej pielęgnację, warto wprowadzić je do diety, przyjmować w formie suplementów lub stosować bogate w nie kremy. Podpowiadamy, które witaminy na cerę spisują się najlepiej.

Witamina A na ładną cerę

Witamina A, znana również jako retinol, to prawdopodobnie najpopularniejsza witamina stosowana w kosmetyce. Stosuje się ją głównie w celu stymulowania procesów przyspieszających odnowę tkanek. Niszcząc wolne rodniki, retinol opóźnia procesy starzenia. Wyrównuje również przebarwienia, łagodzi zmiany trądzikowe oraz wzmacnia strukturę skóry.

Witaminę A stosować możemy zewnętrznie w maściach takich jak: Retimax, Alantandermoline, Aksoderm czy A-Vit oraz w kremach: Linovit A+E, Linotormentiallae A+E, Linourea A+E, Linocholesterol A+E, Soraya Kolagen i Elastyna, Bandi Medical Expert Anti_Aging i Oeparol Stimulance. Specjaliści zalecają, aby do diety włączyć również witaminę A w formie suplementu: Witamina A+E Avet, Vitaminum A Hasco, Vitaminum A+E GSK, Capivit A+E lub Vitaminum A+E AMS Forte. Dokładny opis i charakterystykę tych preparatów znajdziemy na stronie KtoMaLek.pl, przez którą zamówimy je również w najbliższej aptece.

Witaminę tę znajdziemy także w popularnych produktach spożywczych, które warto wprowadzić do codziennej diety. Są to między innymi: marchewki, szpinak, wątróbka, pomidory, melony, masło i mleko.

Witamina E dopełnieniem witaminy A

Z pewnością zauważyliście, że wiele preparatów z witaminą A zawiera również witaminę E. I ona wspomaga niszczenie wolnych rodników odpowiedzialnych za szybsze starzenie się skóry. Poza tym hamuje procesy rodnikowego utleniania substancji tłuszczowych oraz chroni naskórek i błony komórkowe, zapewniając cerze odpowiednie nawilżenie i barierę przeciwko negatywnym czynnikom środowiskowym. Stosuje się ją w profilaktyce nowotworu skóry oraz jako dodatkową ochronę przeciwsłoneczną podczas opalania.

Witaminę E znajdziemy w popularnych suplementach, czasami również w połączeniu w innymi witaminami: Beta Karoten + Witamina E, Witamina E Ojca Grzegorza, Vitaminum E, Vitaminum E Medana, Tran z rekina z witaminami A+D+E, Humavit V oraz Skrzypowita 40+. Dodaje się ją także do kosmetyków pielęgnacyjnych i ochronnych: Ziaja krem pod oczy z witaminą E, Pharmaceris A Koncentrat, Bandi Medical Expert Anti-Rouge lub Iwostin Sensitia.

Aby włączyć ją do diety, warto spożywać produkty pełnoziarniste, ryby, pomidory, orzechy, oleje roślinne, ziarna sezamu i kiełki pszenicy.

Witamina C na skórę naczynkową

Witaminę C poleca się osobom z wrażliwą i słabo unaczynioną cerą, ponieważ poprawia ona stan naczynek i zapobiega ich pękaniu. To jednak nie wszystkie jej zalety. Tak jak witaminy A i E, ona również zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz odświeża i oczyszcza skórę, sprawiając, że staje się bardziej ujędrniona i gładka.

Możemy suplementować ją w formie kapsułek: NH Witamina C, Witamina C Ojca Grzegorza; tabletek: Biovitum Naturalna Witamina C, Cewitan Retard Witamina C 500mg lub proszku: Protego Witamina C 1000, Kolagen + witamina C. Znajdziemy ją także w kosmetykach: Bioderma Sensibio AR, Flavo-C, Dermedic Angio Preventi, Ziaja Med. Kuracja Dermatologiczna z witaminą C + HA/P, Bandi C-White, Pharmaceris N Capi-Hialuron-C czy La Roche-Posay Redermic C.

Produkty bogate w witaminę C to owoce cytrusowe, czarna porzeczka, jabłka, pomidory, kapusta, papryka, ziemniaki i żurawina.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów