Ból nerek - najczęstsze przyczyny

mgr farm. Sylwia 2019-02-07 16:18
Ból nerek - najczęstsze przyczyny

Ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej zwykle odczytujemy jako problemy z kręgosłupem, tymczasem może to być sygnał, że nasze nerki nie działają prawidłowo. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z bólem nerek? O jakich chorobach może on świadczyć?

Jak rozpoznać ból nerki?

Ból nerek (lub jednej nerki) odczuwany jest w jamie brzusznej z obu stron kręgosłupa, na wysokości odcinka lędźwiowego, czyli tam, gdzie nerki się znajdują. Z tego powodu często bywa mylony np. z bólem kręgosłupa wywołanym zmianami zwyrodnieniowymi lub atakiem rwy kulszowej. Czasem pojawia się nagle, niemal zwalając z nóg swoją intensywnością. Innym razem rozpoczyna się łagodnie, stopniowo narastając i utrzymując się przez długi czas. Jeżeli nie mamy pewności, że bolą nas nerki, warto obserwować swój organizm, który może dostarczyć nam wskazówek co do źródła bólu.

Objawy przy zaburzeniach pracy nerek

Nerki pełnia bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. Są swego rodzaju filtrem, którego zadaniem jest usuwanie z krwi zbędnych produktów przemiany materii. Metabolity opuszczają organizm wraz z wydalanym moczem. Jednocześnie składniki niezbędne dla organizmu są zatrzymywane i przefiltrowywane do moczu pierwotnego. Dodatkowo nerki uczestniczą w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej, regulując objętość płynów ustrojowych. 

Ból jest tylko jednym z objawów występujących przy zaburzeniu pracy nerek. Dlatego należy zwrócić uwagę na inne symptomy, które mogą wskazywać na to, że nerki niedomagają:

 • skąpomocz lub brak moczu,
 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
 • zmętnienie moczu,
 • zmiana barwy moczu na ciemną lub krwistą,
 • zmiana zapachu moczu,
 • obrzęki wokół oczu i kończyn,
 • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
 • senność, apatia,
 • podwyższona temperatura,
 • ból głowy,
 • zapach amoniaku w ustach.

Objawy przy zaburzeniach pracy nerek KtoMaLek.pl

Jakie choroby mogą wywołać ból nerek?

Kamica nerkowa 

Kamica nerkowa, zwana też kamicą moczową, jest chorobą spowodowaną gromadzeniem się w drogach moczowych lub nerkach nierozpuszczalnych złogów tzw. kamieni nerkowych. Początkowo choroba nie daje żadnych objawów, a niewielkie złogi wydalane są z organizmu bez żadnych dolegliwości. Gdy staja się zbyt duże zaczynają się przemieszczać w stronę moczowodów, powodując ich niedrożność. W nerkach zaczyna gromadzić się mocz, co skutkuje wzrostem ciśnienia w drogach moczowych. W efekcie osoba chora nagle odczuwa ostry i trudny do wytrzymania ból w okolicy lędźwiowej. Chorobie tej towarzyszy także bolesne parcie na pęcherz, potrzeba częstego oddawania moczu, a także nudności, wymioty i gorączka.

Zapalenie nerek

Istnieją trzy rodzaje zapalenia nerek: kłębuszkowe, odmiedniczkowe i śródmiąższowe. Przyczyny tych schorzeń są różne, jak również objawy i ich przebieg. 

 • Przy kłębuszkowym zapaleniu nerek stan zapalny atakuje kłębuszki lub małe naczynia w nerkach. Przyczyną rozwoju choroby są zaburzenia w działaniu układu odpornościowego. Początkowo choroba może nie dawać żadnych odczuwalnych objawów. Może jednak pojawić się ból w lędźwiach i zmiana koloru moczu na ciemniejszy. Przy ciężkim przebiegu występują obrzęki twarzy i wokół kostek, bóle głowy, nudności, zaburzenia widzenia i zmniejszenie objętości wydalanego moczu.
 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek najczęściej wywołane jest przez bakterie E.coli. Oprócz silnego bólu w lędźwiach chory może odczuwać parcie na pęcherz i ból przy oddawaniu moczu. Zawsze występuje wysoka gorączka, której towarzyszą dreszcze, czasem też nudności i wymioty. 
 • Śródmiąższowe zapalenie nerek jest procesem zapalnym atakującym struktury nerki poza kłębuszkami nerkowymi. Objawia się tępym bólem w okolicy lędźwiowej, podwyższoną temperaturą (nawet powyżej 39°C), wysypką na skórze i krwiomoczem.

Torbiel nerki

Torbiele nerek przypominają pęcherzyki wypełnione wodą, które pojawiają się w obrębie miąższu tych narządów. Mogą mieć średnicę od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. Przeważnie nie powodują żadnych objawów i wykrywane są przypadkowo. Jednak duże torbiele mogą powodować ból w okolicy lędźwiowej, któremu towarzyszy ucisk w brzuchu i uczucie pełności. Niewielkie zmiany wystarczy kontrolować, jednak te duże należy usunąć.

Nowotwór nerki

Rak nerki to rzadko występujący nowotwór, który pojawia się w obrębie kanalików nerkowych. Jest niebezpieczny, bo długo nie daje żadnych objawów. Ten typ nowotworu najczęściej diagnozuje się u mężczyzn po 40. roku życia. Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się bóle w lędźwiach i podbrzuszu oraz krwiomocz, którym towarzyszy utrzymująca się gorączka oraz niedokrwistość.

Jak radzić sobie z bólem nerek?

Doraźnie ból nerki można łagodzić przy pomocy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) na bazie ibuprofenu (Ibuprom, Ibum, Ibufen, Ibumax, Nurofen), diklofenaku (Voltaren Acti Forte), czy ketoprofenu (Ketonal Active). Pomocne mogą być też preparaty o działaniu rozkurczającym (No-Spa, Spastyna Max, Deespa), zwłaszcza przy kamicy nerkowej. W celu zapobiegania i łagodzenia objawów można również stosować napary ziołowe z pokrzywy, skrzypu, wierzbownicy i in. Dostępne w aptekach są także gotowe mieszanki ziół o działaniu wspierającym drogi moczowe (Urosan, Herbatka fix na pęcherz i drogi moczowe).

Zdjęcie 3 opakowań suplementu diety Uroseren.

Istnieje również preparat dostępny bez recepty, który łączy wszystkie te funkcje; działa rozluźniająco na moczowody, łagodzi objawy oraz usprawnia pracę układu moczowego (Uroseren). Jest najczęściej wybieranym preparatem na rynku. Konsumenci cenią go za kompleksowe działanie, naturalny skład i możliwość wygodnego zamówienia online.https://protonlabs.pl/products/uroseren-na-nerki-i-kamienie-nerkowe

Bólu nie można jednak lekceważyć i próbować maskować go lekami. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, który w razie potrzeby skieruje nas na badania celem dalszej diagnostyki. Szybka reakcja może uchronić nas przed rozwojem groźnych chorób układu moczowego, a nawet uratować nam życie.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów