Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Modzele – czyli specyficzne odciski na stopach? Jak powstają modzele? Jak zapobiegać? Domowe sposoby na modzele

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-09-30 11:43
Kobieca stopa podczas intensywnego peelingu na modzele.

Zmiany na stopach w postaci modzeli nie są zazwyczaj groźne, jednak potrafią uprzykrzyć życie. Mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia i nie wyglądają zbyt estetycznie. Co powoduje powstawanie modzeli, jak je leczyć oraz w jaki sposób zapobiegać ich powstawaniu?

Czym są modzele?

Modzele to twarde, szorstkie zgrubienia na skórze, powstające zazwyczaj w miejscach narażonych na nadmierny nacisk lub tarcie, takie jak podeszwy stóp, okolice palców czy dłonie. 

W przeciwieństwie do innych zmian tego typu, modzele posiadają nieregularną linię brzegową, bez twardego “rdzenia” charakterystycznego dla nagniotków. Najczęściej przybierają żółte lub szare zabarwienie. Do objawów towarzyszących modzelom należy lekki dyskomfort i ból, zwłaszcza podczas chodzenia. 

Jak powstają modzele?

Modzele to powszechne zmiany, które występują zazwyczaj u osób dorosłych. Powstają w wyniku długotrwałego działania czynnika mechanicznego, powodującego ucisk lub tarcie. Zazwyczaj spowodowane jest to źle dobranym obuwiem, często zbyt ciasnym, luźnym lub z nieodpowiednią podeszwą. 

Przyczyną powstawania modzeli może być również praca w pozycji stojącej, cukrzyca czy otyłość. Jest to swego rodzaju specyficzna odpowiedź obronna na często powtarzający się nacisk, w wyniku którego skóra obumiera z powodu niedokrwienia, staje się twarda i szorstka.

Jak zapobiegać powstawaniu modzeli?

Powstawaniu modzeli można zapobiec poprzez odpowiednio dobrane obuwie. Ważne, aby było ono wygodne, przewiewne, z niezbyt twardą podeszwą. Świetnym rozwiązaniem mogą być specjalnie wyprofilowane wkładki do butów, które kupimy w sklepach medycznych. 

Istotna jest również pielęgnacja, polegająca na regularnym stosowaniu kremów nawilżających z mocznikiem, na przykład Cremobaza, Rombalsam, Linourea, Emolium Diabetix krem do stóp. Warto również regularnie stosować skarpetki złuszczające zawierające kwasy (Silcatil, PARASOFTIN Skarpetki złuszczające, Skarpetki złuszczające APTEO CARE) lub mechaniczne peelingi.

Jak rozpoznać i leczyć modzele?

Rozpoznanie modzeli przeprowadza się na podstawie samej obserwacji zmiany. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszych badań, które pozwolą odróżnić modzel od kurzajek wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W przypadku dużej i bolesnej zmiany, konieczna jest konsultacja ortopedyczna lub podologiczna.

Leczenie modzeli polega na stosowaniu preparatów złuszczających, zawierających mocznik w stężeniu powyżej 10% oraz kwas salicylowy w stężeniu powyżej 5%. Aby terapia była bezpieczna, warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku pacjentów starszych lub chorujących na cukrzycę. 

W przypadku tendencji do nawracania modzeli, pomocne bywa regularne mechaniczne złuszczanie naskórka za pomocą pumeksów lub peelingów. Niekiedy w przypadku dużych lub bolesnych zmian, konieczne jest ich chirurgiczne usunięcie. 

Domowe sposoby na modzele

Domowe sposoby na usunięcie modzeli sprawdzą się u osób, u których zmiany są jeszcze niewielkie. W początkowym stadium bardzo łatwo można je złagodzić produktami, które każdy z nas znajdzie w swoim domu

Na samym początku warto zacząć od wyeliminowania przyczyny powstawania modzeli, by zapobiec nawrotowi tego typu zmian. Następnie skórę dłoni czy stóp należy dobrze wymoczyć w lekko ciepłej wodzie z dodatkiem mydła szarego, ulubionego płynu do kąpieli lub soli. Po upływie minimum kilkunastu minut można delikatnie złuszczyć naskórek za pomocą pumeksu, peelingu czy tarki do stóp. Po przeprowadzonym zabiegu, stopy lub dłonie należy obficie posmarować kremem nawilżającym. Najlepiej nałożyć go grubą warstwą na noc i zabezpieczyć rękawiczkami lub skarpetkami. Dobrze sprawdzą się tu preparaty nawilżające z mocznikiem (Piętaszek Krem Nawilżający z Mocznikiem Forte+, IDRAVITAE Krem z mocznikiem 35%, Krem do stóp z mocznikiem CBD + aloes), gliceryną czy witaminą B3.

Jeśli zmiany są rozległe i bolesne, warto udać się do spacjalisty – dermatologa lub podologa, który postawi odpowiednią diagnozę i wdroży skuteczne leczenie. 

Dostępność wybranych preparatów w aptece w Twojej okolicy, bez wychodzenia z domu, sprawdzisz za pomocą portalu KtoMaLek.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów