Kocimiętka pospolita - właściwości zdrowotne i zastosowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-04-07 08:32
Dziko rosnąca kocimiętka pospolita z drobnymi, fioletowymi kwiatami.

Kocimiętka pospolita zasłynęła z odurzającego wpływu na koty – jest dla nich silnym afrodyzjakiem. Mało kto jednak wie, że roślina ta posiada prozdrowotne właściwości i może być stosowana w łagodzeniu bezsenności i kilku innych schorzeniach. Kiedy dokładnie można stosować kocimiętkę?

Kocimiętka pospolita – związki aktywne

Kocimiętka pospolita to roślina z rodziny jasnotowatych, która rośnie dziko w Europie, Azji i Afryce Północnej. Znane jest ponad 250 jej gatunków. W Polsce można ją spotkać na nizinach i w niższych partiach gór oraz w przydomowych ogródkach. Jest chętnie sadzona ze względu na fioletowe kwiaty, intensywny cytrynowy zapach oraz odporność na warunki atmosferyczne.

Surowcem wykorzystywanym w medycynie są suszone liście lub kwitnące szczyty pędów kocimiętki pospolitej. Kocimiętkę zbiera się w czasie suchej i słonecznej pogody od maja do września. Bogata jest w olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest nepetalakton. Poza tym olejek z kocimiętki zawiera kwas nepetalowy, epinepetalakton, kariofylen, citral, citronellol, limonen i kamforę. Ziele zawiera ponadto gorycze i garbniki.

Właściwości zdrowotne kocimiętki pospolitej

Napary z ziela kocimiętki stosowane są głównie jako łagodny środek uspokajający oraz ułatwiający zasypianie i zazwyczaj są w takim celu przyjmowane przed snem. Za działanie uspokajające i tonizujące na układ nerwowy odpowiedzialne są nepetalakton i kwas nepetalowy, które są bardzo podobne do irydoidów obecnych w kozłku lekarskim. W dużych ilościach olejek z kocimiętki ma depresyjny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Herbatka z kocimiętki była niegdyś spożywana jako gorący, rozluźniający napój o wielu zastosowaniach.

Oprócz tego, ziele kocimiętki pospolitej wykazuje działanie:

  • rozkurczowe,
  • pobudzające trawienie,
  • wiatropędne,
  • moczopędne,
  • żółciopędne,
  • napotne,
  • bakteriostatyczne.

Kocimiętka pospolita – zastosowanie lecznicze

Preparaty na bazie kocimiętki pospolitej, jak i sam napar z ziela, polecane są w łagodzeniu objawów bezsenności, nerwicy, pobudzeniu ruchowym oraz lękach ze względu na działanie uspokajające. Zioło poprawia także trawienie i zmniejsza objawy biegunek, co związane jest z obecnością garbników i substancji goryczowych. Napary sprawdzają się także w leczeniu schorzeń wątroby i nerek oraz w kolkach jelitowych. Są też polecane kobietom z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. 

Można zakupić suszone ziele kocimiętki do sporządzania naparów (Zioł. Kocimiętka zioła do zaparzania), występuje też jako składnik mieszanek ziołowych o działaniu uspokajającym, tonizującym lub wspomagającym trawienie. Dostępny jest także naturalny olejek eteryczny z kocimiętki. Należy zachować ostrożność w zakupach, ponieważ wiele preparatów na rynku jest przeznaczonych do użytku dla kotów.

Dostępność preparatów w aptekach w Twojej okolicy można z łatwością sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.

Inne zastosowania kocimiętki

Intensywny zapach kocimiętki skutecznie odstrasza owady, np. muchy domowe, komary i karaczany, a także gryzonie. Olejek z kocimiętki pospolitej jest stosowany w produkcji preparatów odstraszających insekty, opartych na naturalnych składnikach. Ale nie tylko, bowiem znalazł on także zastosowanie w produkcji perfum. Kocimiętka słynie z silnego wpływu na koty, jednak nie tylko, bowiem swoim aromatem przyciąga także pszczoły. Zdarza się, że pszczelarze nacierają nią ule, by przywabić pszczoły. Ponadto jest to roślina miododajna, która kwitnie przez całe lato, więc często sadzona jest w pobliżu pasiek.

Jak kocimiętka wpływa na koty?

Nazwa rośliny nie jest przypadkowa i nie bez powodu jest czasem nazywana kocim narkotykiem. Kocimiętka wywiera na większość kotów bardzo silny wpływ – w jej obecności zwierzęta są mocno rozluźnione, ocierają się o nią, głośno miauczą i mruczą. Dzieje się tak za sprawą nepetalaktonu obecnego w olejku eterycznym kocimiętki, który to naśladuje zapach kocich feromonów i wywołuje u nich zachowania godowe. Kocimiętka jest więc stosowana przez producentów zabawek i akcesoriów dla kotów, by wzbudzić zainteresowanie nowym przedmiotem.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów