Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Bylica piołun (Artemisia absinthium L.) — właściwości lecznicze panieńskiego ziela i przeciwwskazania

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-30 09:02
Rosnące ziele bylicy piołun.

Bylica piołun jest zielem, które od wieków stosowano w medycynie ludowej na problemy kobiece i rozmaite dolegliwości trawienne. W Polsce piołun najczęściej rośnie jako pospolity chwast, który można spotkać na polach, łąkach oraz zboczach i przydrożach. W jaki sposób obecnie wykorzystuje się ziele piołunu i czy jest ono bezpieczne dla zdrowia?

Bylica piołun - czym jest i gdzie rośnie?

Bylica piołun (Artemisia absinthium L.), psia ruta, absynt, panieńskie ziele, wermut, bielica — to tylko kilka określeń na tę samą roślinę z rodziny astrowatych. Piołun występuje naturalnie na terenach Afryki Północnej, Azji oraz Europy, lecz został zawleczony również w inne rejony świata. W Polsce jest pospolitym chwastem, spotykanym głównie na niżu, miedzach, nieużytkach, leśnych polanach i przydrożach. Wyróżniają go szarozielone, jedwabiście owłosione listki oraz kwiaty barwy żółtej, zebrane w kuliste koszyczki tworzące rozłożystą wiechę. Surowcem zielarskim jest ziele piołunu (łac. Abisinthii herba), czyli liście oraz słabo ulistnione szczyty pędów tej rośliny. Surowiec zielarski ziela piołunu powinien zawierać nie mniej niż 2 ml/kg olejku eterycznego.

Właściwości i zastosowania piołunu

Dawniej piołun uważano za roślinę o ogromnej mocy, wykorzystując go do rytuałów oczyszczających i religijnych (np. okadzano nim domy zmarłych) oraz odczyniania uroków. Wykorzystywano go również medycynie ludowej na problemy żołądkowe, schorzenia wątroby i układu moczowego, obniżenie gorączki. Współcześnie piołun znajduje zastosowanie w lecznictwie, głównie przy dolegliwościach układu pokarmowego.

Ziele piołunu zawiera liczne gorzkie glikozydy (m.in. absyntynę, anabsyntynę i artabsynę), związki kumarynowe, olejki eteryczne (w których obecny jest m.in. tujon), flawonoidy, garbniki, żywice, kwasy organiczne, alkohole cukrowe i sole mineralne. Dzięki takiej kombinacji aktywnych składników piołun:

  • wzmaga funkcje wydzielnicze układu pokarmowego i przyspiesza przemianę materii, zwiększa wydzielanie żółci i pobudza łaknienie, rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego;
  • działa ochronnie na komórki wątroby;
  • wykazuje działanie przeciwbakteryjne (m.in. przeciw E. coli i pałeczkom Salmonelli) i przeciwgrzybicze;
  • stosowany zewnętrznie pomaga zwalczać pasożyty skóry (świerzbowce, wszy) oraz owsiki, dla których jest toksyczny;
  • wspomaga leczenie chorób skórnych.

Piołun oraz jego ekstrakty wchodzą w skład preparatów złożonych stosowanych w problemach trawiennych i zaburzeniach apetytu (np. Vernikabon, BITTER Oryginalne zioła szwedzkie, Herbapol Syrop na Robaka, Invent Farm Para Farm). Preparaty te pomagają w niestrawnościach i rozmaitych nieżytach żołądkowych oraz łagodzą objawy, takie jak: zgaga, wzdęcia, uczucie pełności w żołądku, odbijanie. Ziele to też jest dostępne w formie suszu lub saszetek do zaparzania, z których można przygotować napar z piołunu lub ziołową kąpiel. Z kolei alkoholowe wyciągi z ziela bylicy piołun znalazły zastosowanie w zwalczaniu pasożytów bytujących na skórze. Popularne jest również sporządzanie nalewek z piołunu, które mają pobudzać funkcje czynnościowe żołądka.

Piołun od dawien dawna znajduje zastosowanie w przemyśle alkoholowym. wykorzystuje się go do wytwarzania białych win aromatyzowanych ziołami, czyli wermutów, ziołowych wódek oraz gorzkich likierów żołądkowych. Najbardziej znanym alkoholem na bazie tego ziela jest absynt - wysokoprocentowy napój alkoholowy sporządzany z piołunu, kopru włoskiego, anyżu oraz innych ziół. Trunek ten był niegdyś niezwykle popularny wśród artystów (pijali go między innymi Vincent van Gogh i Ernest Hemingway), uważano bowiem, że działa psychoaktywnie i wywołuje halucynacje. Okazało się jednak, że to dawka czyni truciznę, a podobne dolegliwości pojawiały się przy spożywaniu nadmiarowych ilości tego alkoholu, często z nieznanych źródeł.

Przeciwwskazania i działanie toksyczne piołunu

W skład olejku eterycznego obecnego w piołunie wchodzi tujon - związek toksyczny dla człowieka. Jego spożycie może powodować objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i podrażnienia przewodu pokarmowego. Z tego powodu należy ściśle przestrzegać dawkowania preparatów zawierających ziele lub wyciąg z piołunu.

Preparaty z piołunem nie powinny być stosowane u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci. Powinny ich również unikać osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych, a także pacjenci zmagający się chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy lub hemoroidami.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów