Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Babka lancetowata - nie tylko na kaszel

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-30 11:31
Łąka na której rośnie babka lancetowata. Zbliżenie na kwiatostany i kwiaty babki.

Babka lancetowata to pospolity chwast, który spotkamy w każdym zakątku Polski. Jednak nasze babcie dobrze znały leczniczy potencjał tej rośliny, który potwierdzają liczne badania. Nie dziwi też, że w ziołolecznictwie korzystano z jej dobrodziejstw już w starożytności. Jakie zastosowania ma babka lancetowata?

Babka lancetowata – pospolity chwast?

Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.), inaczej babka wąskolistna lub potocznie języczki polne, jest gatunkiem byliny z rodziny babkowatych. Można ją spotkać niemal w całej Europie, a także na północy Afryki, zachodzie Azji, w Australii, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej. Roślina ta potrafi szybko dostosować się do panujących warunków, nic więc dziwnego, że możemy ja spotkać w różnych zakątkach świata, gdzie porasta łąki, górskie zbocza, polany, pastwiska i trawniki.

Jak wygląda babka lancetowata?

Babka lancetowata ma długie i lancetowate liście (podłużne i ostro zakończone), daje drobne, białe kwiaty osadzone na kwiatostanie przypominającym kłos, który mieści się szczycie długiego pędu. Kwitnie od połowy wiosny do końca lata. Surowcem leczniczym są liście babki lancetowatej (łac. Folium Plantaginis lanceolatae) zbierane w okresie kwitnienia.

Właściwości babki lancetowatej

Liście babki lancetowatej od wieków stosowane były w medycynie ludowej. Wykorzystywano ją jako środek na opuchlizny i ukąszenia, remedium na przewlekły kaszel czy kłopoty trawienne. Babka lancetowata kryje w sobie bowiem liczne substancje aktywne biologiczne, o znacznym potencjale leczniczym. Znajdziemy w niej m.in.:

  • witaminę C i K, prowitaminę A oraz witaminy z grupy B;
  • potas, cynk, żelazo, krzem, magnez, mangan,
  • substancje śluzowe;
  • kwasy organiczne (m.in. benzoesowy, fumarowy);
  • glikozydy irydolowe (m.in. akubozyd, katalpol) i propionowe;
  • flawonoidy;
  • garbniki;
  • fitosterole;
  • pektyny.

Babka lancetowata na kaszel

Babka lancetowata jest znana głównie ze swojego działania wobec górnych dróg oddechowych. Działa wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie układu oddechowego, dlatego stanowi częsty składnik syropów na kaszel (np. Syrop z babki lancetowatej, GrinTuss Adult) i mieszanek ziołowych (np. Kaszelek, Pulmobonisan Ojca Grzegorza). Dzięki obecności śluzów i garbników wyciąg z babki lancetowatej pomaga w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i krtani, zmniejszając przekrwienie i obrzęk błon śluzowych oraz zmniejszając przepuszczalność naczyń włosowatych.

Babka lancetowata na rany i ukąszenia

W liściach babki lancetowatej nie brakuje substancji o właściwościach przeciwzapalnych, do których zaliczają się m.in. glikozydy irydoidowe. W medycynie ludowej liście babki rozcierało się i stosowało na użądlenia i ukąszenia komarów, owrzodzenia, drobne rany na skórze, a nawet ukąszenia jadowitych zwierząt. Zawarte w liściach babki substancje działają przeciwzapalnie, antyseptycznie i ściągająco, przyspieszają gojenie ran i wspomagają regenerację naskórka. Z kolei obecność garbników przyczynia się do łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości wynikających z ukąszeń owadów.

Babka lancetowata na problemy żołądkowe

Substancje śluzowe obecne w liściach babki lancetowatej łagodzą dolegliwości trawienne i bywają pomocne w zatruciach pokarmowych (tzw. grypa jelitowa), biegunkach, a nawet chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Dzięki działaniu rozkurczowemu babka lancetowata łagodzi bóle brzucha, wzmaga funkcje wydzielnicze układu pokarmowego i jednocześnie chroni jego błony śluzowe. Dodatkowo zawarta w babce aukubina działa ochronnie na wątrobę i wspomaga jej pracę. W ramach wsparcia przewodu pokarmowego można pić napar z liści babki lancetowarej (np. Liść babki lancetowatej, Zioł.Liść Babki lancet., BABKA LANCETOWATA LIŚĆ Herbatka ziołowa).

Babka lancetowata w kosmetyce

Babka lancetowata łagodzi stany zapalne skóry, działa antyseptycznie i ściągająco, a także pobudza skórę do regeneracji. Nie dziwi więc, że ekstrakt z babki lancetowatej jest częstym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych np. płynów do higieny intymnej (ZIAJA INTIMA Płyn d/hig.intym. babka lancet., SYLVECO Łagodny Żel d/hig.intymnej), kremów pod oczy (FLOS-LEK Żel ze świetlikiem i babką lancet.d/pow.i p/oczy), kremów i żeli do naczynkowej i skłonnej do występowania opuchlizn (ŻEL Z KASZTANOWCEM MIŁORZĘBEM I BABKĄ LANCETOWATĄ GORVITA, Żel z kasztanowcem i miłorzębem i babką lancetowatą EkaMedica, Żel Aktywny Kasztanowiec Miłorząb Babka Lancetowata).

Przeciwwskazania do stosowania babki lancetowatej

Przeciwwskazaniem do stosowania babki lancetowatej jest nadwrażliwość lub alergia na tę roślinę. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią stosowanie babki lancetowatej powinny omówić ze swoim lekarzem.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów