Paznokcie żelowe - czy są bezpieczne?

Przedłużanie paznokci to jeden z częściej wybieranych zabiegów kosmetycznych. Kobiety szczególnie chętnie decydują się na paznokcie żelowe. Ich wykonanie nie zajmuje wiele czasu, a smukła i zadbana płytka paznokcia poprawia wygląd dłoni. Czy jednak są one bezpieczne dla naszego zdrowia? Sprawdźmy to.

Artykuł rekomendowany przez:
Paznokcie żelowe - czy są bezpieczne?

Paznokcie żelowe – jak to działa?

Do wykonania paznokci żelowych, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się specjalistyczny żel. Nakłada się go na odpowiednio przygotowaną płytkę paznokcia, a następnie utwardza poprzez naświetlanie lampą UV. Pożądaną twardość żelu uzyskuje się już po 2-3 minutach naświetlania. Przy metodzie żelowej paznokcie można przedłużyć w dwojaki sposób:

  • na tipsie,
  • na szablonie.

W pierwszym przypadku wykorzystuje się plastikową, wyprofilowana nakładkę, którą należy przykleić na brzeg paznokcia. Po przygotowaniu i nadaniu odpowiedniego kształtu, na całej długości nakłada się warstwy żelu. Tips stanowi integralną całość z naturalnym paznokciem.

Szablon ma postać papierowej, plastikowej lub metalowej formy, która umieszcza się pod brzegiem paznokcia. Następnie żel nakłada się od skórek do powierzchni szablonu na pożądaną długość. Po utwardzeniu usuwa się szablon, a żel opracowuje do uzyskania oczekiwanego kształtu.

Dobrze wykonane paznokcie żelowe mogą się utrzymać w dobrej kondycji do kilku tygodni. Po pojawieniu się odrostu, ubytki można uzupełniać żelem. Preparaty stosowane do wykonania tego rodzaju manicure muszą posiadać specjalne certyfikaty dopuszczające je do użytku. Paznokcie żelowe są stosunkowo mało inwazyjne, zaś sam żel bezzapachowy i bezpieczny dla skóry.

Paznokcie żelowe krok po kroku

Jak wygląda cały zabieg? Przed nałożeniem żelu usuwa się skórki oraz matowi płytkę paznokcia. Nie poleca się wykonywać tradycyjnego manicure przed zabiegiem, gdyż może to wpływać na trwałość żelu. Następnie paznokcie oczyszcza się i dokładnie odtłuszcza, w przeciwnym razie żel mógłby się odklejać. Kolejnym krokiem jest założenie szablonu (lub naklejenie tipsa), a następnie nałożenie tzw. primera (wytrawiacza), który poprawi przyczepność żelu. Ostatni etap to nakładanie warstw żelu, które każdorazowo utwardza lampa do paznokci. Żel w żadnym wypadku nie może się stykać ze skórą. Na zakończenie płytkę paznokci ponownie się oczyszcza i piłuje w celu uzyskania pożądanego kształtu.

Paznokcie żelowe krok po kroku KtoMaLek.pl

Żele do paznokci i ich wpływ na płytkę

Kosmetyczki zajmujące się wykonywaniem manicure są zdania, że odpowiednie przygotowanie do zabiegu oraz jego profesjonalne wykonanie minimalizuje ewentualne uszkodzenia płytki. Jest w tym wiele prawdy, gdyż źle wykonany zabieg może dać opłakane efekty. Zbyt mocne spiłowanie płytki może powodować ból oraz osłabienie jej struktury, zaś niefachowo położony żel może podchodzić powietrzem, a stąd krótka droga do rozwinięcia się grzybicy. Z tego względu lepiej (przynajmniej na początku) wykonać ten zabieg w renomowanym salonie, w którym pracuje wykwalifikowany personel, korzystający z profesjonalnych sprzętów i preparatów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nawet najlepiej wykonane paznokcie żelowe, stosowane zbyt długo będą miały wpływ na kondycję paznokci. Co jakiś czas warto robić sobie przerwy i odżywiać paznokcie. Do tego celu można wykorzystać specjalne odżywki do paznokci w formie lakieru (Pirolam, Kosmed, Unglax), naturalne olejków (arganowy, jojoba, macadamia) lub odżywcze serum (Biovax, Regenail, Regenerum, Long 4 Lashes). Takie produkty do pielęgnacji można bez problemu kupić w aptece. Ich dostępność z łatwością sprawdzimy w serwisie KtoMaLek.pl.

Paznokcie żelowe nieodłącznie wiążą się z lampami UV, które emitują szkodliwe dla naszego zdrowia promieniowanie. Temat ten poruszaliśmy przy okazji artykułu o paznokciach hybrydowych. Z dostępnych badań wynika, że ekspozycja na emitowane przez lampy światło UVA jest zbyt krótka, by mogło to być szkodliwe dla zdrowia. Dla pewności można stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym lub zakładać rękawiczki ochronne.

Jak ściągnąć paznokcie żelowe?

Plusem paznokci żelowych jest sposób ich usuwania – bez użycia drażniącego acetonu. W odróżnieniu od popularnych hybryd, paznokcie żelowe usuwa się tzw. metodą mechaniczną. Do tego celu używa się specjalistycznej frezarki lub gruboziarnistego pilnika. Zabieg ten jest czasochłonny i wymaga wprawy, istnieje bowiem ryzyko, że podczas piłowania dojdzie do uszkodzenia paznokcia. Warto zatem, by ściąganiem paznokci żelowych zajęła się wykwalifikowana osoba. Ważne też, by na paznokciach została minimalna warstwa masy żelowej, pełniąca funkcję ochronną na paznokciach. Po usunięciu paznokci żelowych dobrze jest zadbać o naturalną płytkę i pozwolić się jej zregenerować. Do tego celu można stosować odżywki lub specjalne oliwki do paznokci.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Więcej artykułów