Czy paznokcie hybrydowe są zdrowe?

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-02-28 10:31
paznokcie hybrydowe - czy są zdrowe?

Manicure hybrydowy to obecnie jedna z najpopularniejszych metod zdobienia paznokci. Jest stosunkowo niedrogi, wyjątkowo odporny na uszkodzenia i estetyczny. Nic dziwnego, że panie dosłownie oszalały na jego punkcie. Warto się jednak zastanowić, czy paznokcie hybrydowe są zdrowe. W końcu wiele kobiet latami korzysta z tego zabiegu.

Manicure hybrydowy – na czym polega?

Do manicure hybrydowego wykorzystuje się preparaty łączące w sobie właściwości lakieru do paznokci i światłoutwardzalnego żelu. W odróżnieniu od popularnych niegdyś tipsów, hybrydy wykonuje się na naturalnej płytce paznokcia. Zabieg należy zacząć od tradycyjnego manicure – usunięcia skórek, wypolerowania i odtłuszczenia płytki oraz nadania jej pożądanego kształtu. Następnie na paznokcie nakłada się warstwę bazową, na nią kolorowy lakier, a na końcu preparat utwardzający. Każdą warstwę utwardza się za pomocą lampy UV.

Powstała powłoka jest znacznie twardsza od tradycyjnego lakieru i odporna na odpryskiwanie. Prawidłowo wykonane paznokcie hybrydowe mogą się utrzymać do trzech tygodni, jednak ich trwałość uzależniona jest również od kondycji płytki paznokciowej.

Manicure hybrydowy – wpływ na płytkę paznokcia

Zdaniem profesjonalnych manikiurzystek, to co ma największy wpływ na kondycję paznokci przy stosowaniu manicure hybrydowego, to odpowiednie przygotowanie powierzchni paznokci. Jeżeli zabieg został wykonany prawidłowo, płytka paznokcia na tym nie ucierpi. Paznokcie należy dokładnie oczyścić i odtłuścić, a także odpowiednio zmatowić. Ważna jest także jakość stosowanych podkładów i lakierów. Specjalistyczna baza pod lakiery hybrydowe do paznokci usztywni paznokcie oraz uchroni przed przebarwieniami i uszkodzeniami.

Jednak nawet najlepiej wykonany manicure hybrydowy może w końcu zaszkodzić naszym paznokciom. Zaleca się, by co jakiś czas robić sobie przerwę od paznokci hybrydowych i rozpocząć odżywczą kurację. Pielęgnacja naturalnymi olejami wzmocni płytkę paznokci, a także odżywi przesuszone skórki. Możemy również sięgnąć po specjalistyczne odżywki do paznokci, które stosuje się jako lakier bazowy (Kosmed, Pirolam, Unglax). Sprawdzi się także odżywcze serum, które wciera się niepomalowaną płytkę paznokcia (Biovax, Regenail, Regenerum, Long 4 Lashes). Produkty do pielęgnacji paznokci można nabyć w aptece. Ich dostępność sprawdzić można w serwisie KtoMaLek.pl.

manicure hybrydowy KtoMaLek.pl

Paznokcie hybrydowe i kontrowersyjna lampa UV

Tym, co w temacie paznokci hybrydowych wzbudza największe kontrowersje, jest lampa wykorzystywana do ich utwardzania. Na rynku dostępne są lampy wyposażone w świetlówki oraz diody LED, jednak niezależnie od wybranego typu, emitują one światło UVA. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie ultrafioletowe jest odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry, a także zwiększa ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych. Podobne lampy wykorzystywane są w solariach. Czy zatem bezpieczne jest tak częste ich użytkowanie?

Osoby, u których regularnie wykonuje się manicure hybrydowy, mają kontakt z lampą UV kilkanaście razy w roku. Jednak ekspozycja skóry na światło ultrafioletowe jest bardzo krótka. Zdaniem ekspertów z Rapid Precision Testing Laboratories w USA, stosowanie lamp UV nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Również amerykańska Skin Cancer Foundation zapewnia, że tak krótki kontakt ze światłem ultrafioletowym nie jest szkodliwy – niemożliwe jest bowiem przekroczenie szkodliwej dla skóry dawki promieniowania. Jeśli jednak chcemy zadbać o skórę dłoni, przed samym zabiegiem możemy użyć kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym lub założyć specjalne rękawiczki ochronne.

Jak zmyć paznokcie hybrydowe?

Niewątpliwą wadą paznokci hybrydowych jest sposób ich usuwania. Zwykły zmywacz do paznokci nie poradzi sobie z tak twardą powłoką. Do „ściągania” hybryd stosuje się aceton, który nie jest całkiem bezpieczny dla naszego zdrowia. To silny rozpuszczalnik o intensywnym, drażniącym zapachu. Częste stosowanie acetonu przyczynia się do osłabienia paznokci, które staja się łamliwe i kruche. Cierpią także skórki wokół paznokci, gdyż aceton mocno je wysusza. Opary acetonu mogą powodować bóle głowy i podrażnienie błon śluzowych nosa, oczy i jamy ustnej.

Z tego względu zmywanie hybrydowego manicure najlepiej zlecić osobie wykwalifikowanej, która wykona ten zabieg szybko i z zachowaniem norm bezpieczeństwa.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów