Wszystkie serie leku Zodgane wstrzymane w obrocie

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-01-31 15:00
Biała butelka aerozolu do nosa na błękitnym tle.

30 stycznia 2024 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wstrzymaniu w obrocie wszystkich dostępnych w obrocie serii aerozolu do nosa Zodgane. Lek ten stosuje się w leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Co było przyczyną tej decyzji GIF?

Lek Zodgane – kiedy się stosuje?

Lek Zodgane ma postać zawiesiny w formie aerozolu do nosa. Zastosowaną substancją czynną jest mometazon (mometazonu furoinian) – glikokortykosteroid przeznaczony do stosowania miejscowego. Lek podany donosowo zmniejsza objawy zapalenia w postaci obrzęku i podrażnienia śluzówki nosa, a także łagodzi kichanie i świąd, udrażnia nos i zmniejsza ilość wydzieliny.

Aerozol Zodgane wskazany jest w leczeniu sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, czyli tzw. kataru siennego u osób dorosłych, po wcześniejszej diagnozie przez lekarza.

Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

 

Dlaczego wstrzymano obrót wszystkimi seriami leku Zodgane?

W październiku 2022 r. lek Zodgane (50 mcg/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina) został po raz pierwszy wprowadzony do obrotu. W grudniu 2023 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny nakazał podmiotowi odpowiedzialnemu przekazać lek do Narodowego Instytutu Leków w celu przeprowadzenia badań jakościowych.

W grudniu 2023 r. do GIF wpłynął protokół tych badań, z którego wynika, że lek ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych. Jak czytamy w komunikacie:

(...) produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych z uwagi na negatywny wynik badania w zakresie parametru rozkład wielkości cząstek odnośnie cząstek D(0,9).

Zdaniem GIF istnieje uzasadnione podejrzenie, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom, dlatego zdecydowano o wstrzymaniu w obrocie wszystkich serii tego leku. W sprawie tej nadal toczy się postępowanie wyjaśniające w kierunku wykluczone lub potwierdzenia wystąpienia wady, co w drugim przypadku może zakończyć się wycofaniem z obrotu.

Zgodnie z decyzją numer 1/WS/2024 z dnia 30 stycznia 2024 r. wstrzymano na terenie całego kraju obrót wszystkimi seriami produktu leczniczego:

Zodgane (Mometasoni furoas), 50 mcg/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina 

  • opakowanie 1 butelka 60 dawek, GTIN 05909991478599, 
  • opakowanie 1 butelka 120 dawek, GTIN 05909991478605, 
  • opakowanie 1 butelka 140 dawek, GTIN 05909991478582.

Podmiotem odpowiedzialnym jest Zentiva k.s. z siedzibą w Pradze.

Z danych serwisu KtoMaLek.pl wynika, że w ciągu 30 dni od momentu wydania decyzji przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, w aptekach sprzedano ponad 500 opakowań leku Zodgane.

Źródła:

  1. Decyzja dot. wstrzymania w obrocie z dnia 30 stycznia 2024 r.. Dostępna na: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4459 
  2. Charakterystyka produktu leczniczego Zodgane, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Dostępna na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/44987/characteristic 

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów