Balsamowiec mirra — właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie
Mirra, kadzidło i złoto. Na pewno każdy słyszał te nazwy. Lecz co do właściwie jest mirra? Jak wygląda mirra i do czego służy? Z jakiej rośliny oraz z jakiej części świata pochodzi mirra?
Balsamowiec mirra — właściwości
Najważniejszym surowcem leczniczym pozyskiwanym z balsamowca mirra jest jego żywica nazywana właśnie mirrą. Składa się ona z gumy, żywic i olejków lotnych. Zawiera liczne związki z grupy furanoseskwiterpenów (np. furanodien) i monoterpenów (np. kamfen, mircen, limonen, pinen).
Właściwości lecznicze wykazują także ekstrakty z liści lub kory balsamowca.
Balsamowiec mirra — jak wygląda i skąd pochodzi?
Balsamowce naturalnie występują na terenie Półwyspu Arabskiego i w rejonie Morza Czerwonego. Uprawiane są także w zachodnich Indiach i południowej Afryce.
Balsamowiec mirra ma pokrój krzewu lub małego drzewa o wysokości do 4 metrów. Pokryty jest kolcami i przez większą część roku jest zielony. Liście składają się z 3 listków. Kwiaty są niewielkie i słabo widoczne.
Co to jest mirra i jak wygląda? Mirra jest to żywica pozyskiwana z drzew balsamowców. Za najcenniejszy uważa się surowiec pochodzący właśnie z balsamowca mirra. Żywica wypływa z kory spontanicznie, bez jej uszkodzenia. Ma postać zaokrąglonych, czerwonawych grudek. Mirra jest krucha i po przełamaniu jej powierzchnia przypomina wosk. Nazwa mirra pochodzi od słowa „murr” z języka arabskiego i oznacza gorzki.
Balsamowiec mirra — działanie, wskazania do stosowania
Żywica z balsamowca mirra ma całą gamę zastosowań: wspomaga gojenie ran i owrzodzeń jamy ustnej, działa przeciwbólowo, pomaga na dolegliwości żołądkowe, ma działanie przeciwzapalne i hamuje rozwój mikroorganizmów.
Tradycyjnie mirra stosowana była także na zaburzenia miesiączkowania, zapalenia stawów, poprawę apetytu, kaszel i zapalenie zatok.
W niektórych krajach dostępny jest lek na pasożyty na bazie mirry. Na Półwyspie Arabskim znaleźć można płyny do płukania jamy ustnej i nalewki z mirry.
Olejek mirrowy stosowany jest w aromaterapii i stanowi ważny składnik niektórych perfum.
Balsamowiec mirra na pasożyty
W Egipcie zarejestrowany jest lek zawierający oczyszczony ekstrakt z żywicy balsamowca mirra. Ma on udokumentowane działanie na pasożyty, takie jak przywry czy motylica wątrobowa. Na modelach zwierzęcych dowiedziono też jego skuteczności w przypadku Giardia lamblia.
Czy to oznacza, że powinieneś samodzielnie stosować mirrę na pasożyty? Niekonieczne. W badaniach używany był ekstrakt o statusie leku. Nie jest on jednak dostępny w Polsce.
Zanim zaczniesz leczyć się na pasożyty na własną rękę, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj badania, które wykażą, z jakim pasożytem masz do czynienia.
Balsamowiec mirra na bakterie
Balsamowiec mirra ma dobrze udokumentowanie działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Oprócz żywicy działanie przeciwdrobnoustrojowe wykazuje także kora, łodygi i liście balsamowca. Balsamowiec mirra hamuje rozwój mikroorganizmów takich jak Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Candida albicans i lekooporny Staphylococcus aureus.
Balsamowiec mirra na gojenie ran
W badaniach na zwierzętach wykazano, że balsamowiec mirra może wspomagać proces gojenia się ran. Korzystano z maści zawierających mirrę lub olejek mirrowy. W odpowiednich stężeniach maści te nie wykazywały działania drażniącego na skórę.
Działanie balsamowca mirra na proces gojenia jest wielokierunkowe. Powoduje on zbliżenie do siebie brzegów rany, dzięki czemu keratynocyty — komórki, które odbudowują uszkodzoną skórę — mają mniejszą odległość do pokonania. Balsamowiec działa też przeciwzapalnie, co jeszcze bardziej pomaga w obkurczaniu się rany. Przyspiesza także namnażanie się komórek naskórka, przypuszcza się też, że nasilana on również syntezę kolagenu. Olejek mirrowy, jak i żywica, mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co zapobiega zakażeniom rany.
Balsamowiec mirra na zapalenie dziąseł
W niektórych krajach dostępne są płyny do płukania jamy ustnej zawierające mirrę. Mirra ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego też okazała się pomocna w przypadku pacjentów ze stanami zapalnymi dziąseł lub ich krwawieniem. Zmniejszyła też ilość płytki nazębnej, która odgrywa istotną rolę w rozwoju stanów zapalnych.
Mirra okazała się też być przydatna w przypadku pacjentów po ekstrakcji zębów. Dzięki preparatom zawierającym mirrę zmniejszyło się krwawienie, obrzęk oraz ból po usunięciu zęba.
Balsamowiec mirra — jak dawkować?
Dawkowanie różni się w zależności od konkretnego preparatu. Większość preparatów przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego. Zawsze przestrzegaj sposobu dawkowania opisanego na opakowaniu lub w ulotce.
Leki i suplementy zawierające balsamowiec mirra
W Polsce dostępna jest głównie żywica z balsamowca mirra lub olejek mirrowy.
Balsamowiec mirra w ciąży
Nie należy przyjmować mirry w ciąży. Może mieć ona działanie poronne.
Nie zaleca się jej używania także podczas karmienia piersią.
Balsamowiec mirra — przeciwwskazania i środki ostrożności
Pacjenci z epilepsją, chorobami wątroby oraz dzieci powinny unikać przyjmowania balsamowca mirra.
Balsamowiec mirra — możliwe działania niepożądane
Olejek lotny z mirry ma działanie drażniące na skórę, drogi oddechowe oraz układ pokarmowy, co może prowadzić do reakcji alergicznych czy nudności.
Z tego powodu, w tradycyjnej medycynie chińskiej, przed skorzystaniem z żywicy zaleca się jej podgrzanie, by zmniejszyć zawartość olejku.
Balsamowiec mirra — interakcje z lekami i innymi ziołami
Mirra zmniejsza biodostępność, a więc także działanie, cyklosporyny. Co więcej, jednoczesne przyjmowanie mirry z lekami przeciwcukrzycowymi może zmniejszać ich efektywność.
Za część interakcji, w które wchodzi mirra, odpowiedzialny jest zawarty w niej eugenol. Może mieć on wpływ na skuteczność wielu leków. Jeśli stosujesz jakieś leki, przed rozpoczęciem stosowania doustnych preparatów zawierających balsamowiec mirra skonsultuj się z lekarzem.
Balsamowiec mirra w Ziołopedii — podsumowanie
Balsamowiec mirra to roślina dosyć egzotyczna i mało znana w Polsce. W innych rejonach świata natomiast stosowana jest od tysięcy lat. Właściwości lecznicze mirry to przede wszystkim działanie odkażające, przeciwzapalne oraz wspomagające gojenie ran.
Bibliografia
- Batiha, G. E., Wasef, L., Teibo, J. O., Shaheen, H. M., Zakariya, A. M., Akinfe, O. A., Teibo, T. K. A., Al-Kuraishy, H. M., Al-Garbee, A. I., Alexiou, A., & Papadakis, M. (2023). Commiphora myrrh: a phytochemical and pharmacological update. Naunyn-Schmiedeberg's archives of pharmacology, 396(3), 405–420. https://doi.org/10.1007/s00210-022-02325-0
- Tao Shen, Guo-Hui Li, Xiao-Ning Wang, Hong-Xiang Lou. The genus Commiphora: A review of its traditional uses, phytochemistry and pharmacology, Journal of Ethnopharmacology, Volume 142, Issue 2, 2012, 319-330, ISSN 0378-8741, https://doi.org/10.1016/j.jep.2012.05.025
- Su, S., Wang, T., Duan, J. A., Zhou, W., Hua, Y. Q., Tang, Y. P., Yu, L., & Qian, D. W. (2011). Anti-inflammatory and analgesic activity of different extracts of Commiphora myrrha. Journal of ethnopharmacology, 134(2), 251–258. https://doi.org/10.1016/j.jep.2010.12.003
- Gebrehiwot, Michael & Asres, Kaleab & Bisrat, Daniel & Mazumder, Avijit & Lindemann, Peter & Bucar, Franz. (2016). Effects of Resin and Essential Oil from Commiphora myrrha Engl. on Wound Healing. Ethiopian Pharmaceutical Journal. 32. 85-100. https://doi.org/10.4314/epj.v32i2.1
- Nomicos E. Y. (2007). Myrrh: medical marvel or myth of the Magi?. Holistic nursing practice, 21(6), 308–323. https://doi.org/10.1097/01.HNP.0000298616.32846.34
- Zahid, Talal & Alblowi, Jazia. (2019). Anti-Inflammatory and Anti-Plaque Effects of Commiphora Myrrh Mouthwash: A Preliminary Pilot Clinical Study. The Open Dentistry Journal. 12. 1-5. https://doi.org/10.2174/1874210601913010001
- Raniah Abdullah Al Eid, Efficacy of Commiphora myrrh mouthwash on early wound healing after tooth extraction: A randomized controlled trial, The Saudi Dental Journal, Volume 33, Issue 1, 2021, 44-54, ISSN 1013-9052, https://doi.org/10.1016/j.sdentj.2019.11.011
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.