Acodin, Thiocodin, Tussipect - jakie leki na kaszel?

Kaszel jest nieodłączną częścią większości przeziębień. Bywa uciążliwy, utrudnia spokojny sen, a w niektórych przypadkach nawet oddychanie. W jaki sposób możemy sobie z nim radzić? Dziś opowiemy Wam o popularnych lekach na kaszel. Pamiętajcie jednak, że ich przyjmowanie i dalsze leczenie warto skonsultować z lekarzem.
Acodin na leczenie suchego kaszlu
Charakterystyka leku Acodin
Acodin, jeden z najbardziej znanych leków na suchy kaszel, występuje w postaci tabletek. Każda z nich zawiera 15 mg dekstometrofanu bromwodorku, który jest główną substancją czynną leku, a także laktozę, skrobię ziemniaczaną, talk, celulozę mikokrystaliczną, powidon 90F, laurylosiarczan sodu i stearynian magnezu.
Wskazania do stosowania Acodinu
Preparat likwiduje odruch kaszlowy, działając bezpośrednio na układ nerwowy. Stosuje się go podczas leczenia uporczywego suchego kaszlu, który nie pozostawia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Głównymi wskazaniami są przeziębienia oraz kaszel opłucnowy czy też wywołany wdychaniem drażniących substancji.
Dawkowanie Acodinu
Dorośli i dzieci powyżej 12 oku życia mogą przyjmować Acodin w następujących dawkach: 1 tabletka co 4 godziny lub 2 tabletki co 6-8 godzin. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty. Dokładną charakterystykę leku znajdziemy na stronie KtoMaLek.pl. Tam również zarezerwujemy go w najbliższej aptece.
Skutki uboczne stosowania Acodinu
Lek ten nie powoduje na szczęście poważnych skutków ubocznych. Pojawiają się one dosyć rzadko, bo u 1 na 1000 pacjentów. Do najczęstszych należą: zawroty głowy, lekka senność oraz zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Rzadziej odnotowuje się: skórne reakcje alergiczne, trudności w oddychaniu i reakcje anafilaktyczne.

Thiocodin na suchy kaszel
Charakterystyka leku Thiocodin
Kolejnym skutecznym lekiem na suchy kaszel, który kupimy bez recepty jest Thiocodin. Jego substancjami czynnymi są fosforan półwodny kodeiny w dawce 15 mg oraz 300 mg sulfogwajakolu. Dodatkowo lek zawiera: talk, skrobię ziemniaczaną i stearynian magnezu.
Wskazania do stosowania Thiocodinu
Thiocodin działa przeciwkaszlowo – zmniejsza napady kaszlu i hamuje odruch kaszlowy. Zawiera również substancję wykrztuśną – drażni błonę śluzową żołądka i oskrzeli, zwiększając tym samym wydzielanie gruczołów oskrzelowych. Dzięki niemu upłynniona wydzielina przemieszcza się w drogach oddechowych i jesteśmy w stanie ją odkrztusić.
Dawkowanie Thiocodinu
Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia przyjmować powinni jedną tabletkę 3 razy na dobę co około 4-6 godzin. Bez konsultacji z lekarzem preparat ten stosować można nie dłużej niż 3 dni. Pamiętać należy również o tym, że obecnie, zgodnie z prawem farmaceutycznym, nie może on być sprzedawany osobom poniżej 18 roku życia.
Skutki uboczne stosowania Thiocodinu
Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych należą: zawroty głowy, nudności i wymioty, zaparcia i uspokojenie. Rzadziej występują: skórne reakcje alergiczne, zaburzenia nastroju, bóle głowy, zatrzymanie moczu, nadmierna potliwość, zmniejszenie łaknienia, senność, spadek ciśnienia tętniczego, omdlenia, kołatanie serca, spłycenie oddechu i skurcze oskrzeli.
Tussipect – lek wykrztuśny
Charakterystyka leku Tussipect
Tussipect to jedyny w naszym zestawieniu syrop. Zawiera on wyciąg tymiankowy, saponiny i chlorowodorek efedryny.
Wskazania do stosowania Tussipectu
Syrop stosuje się w łagodzeniu suchego kaszlu, a także w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i oskrzeli.
Dawkowanie Tussipectu
Dawkę i częstotliwość podawania syropu ustalić powinien lekarz. Preparatu nie stosuje się u dzieci poniżej 3 roku życia.
Skutki uboczne stosowania Tussipectu
Lek przyjmowany w dużych ilościach powodować może: nerwowość, pobudzenie, kołatanie serca, bezsenność, bóle i zawroty głowy, wzmożone uczucie pragnienia i uczucie suchości w gardle i nosie.
Suchy kaszel – domowe sposoby
Oprócz popularnych leków, wypróbować można również sprawdzone domowe sposoby na uporczywy suchy kaszel. Naturalne produkty, które znajdziemy w kuchni lub apteczce to: tymianek, prawoślaz, porost islandzki, podbiał, dziewanna, propolis, siemię lniane, syrop sosnowy i miód. Łagodzą one stany zapalne gardła, hamują odruchy kaszlu, działają wykrztuśnie i przeciwskurczowo.
Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.