Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Acodin, Thiocodin, Tussipect - jakie leki na kaszel?

2017-11-08 08:00
kobieta z kaszlem w aptece

Kaszel jest nieodłączną częścią większości przeziębień. Bywa uciążliwy, utrudnia spokojny sen, a w niektórych przypadkach nawet oddychanie. W jaki sposób możemy sobie z nim radzić? Dziś opowiemy Wam o popularnych lekach na kaszel. Pamiętajcie jednak, że ich przyjmowanie i dalsze leczenie warto skonsultować z lekarzem.

Acodin na leczenie suchego kaszlu

Charakterystyka leku Acodin

Acodin, jeden z najbardziej znanych leków na suchy kaszel, występuje w postaci tabletek. Każda z nich zawiera 15 mg dekstometrofanu bromwodorku, który jest główną substancją czynną leku, a także laktozę, skrobię ziemniaczaną, talk, celulozę mikokrystaliczną, powidon 90F, laurylosiarczan sodu i stearynian magnezu.

Wskazania do stosowania Acodinu

Preparat likwiduje odruch kaszlowy, działając bezpośrednio na układ nerwowy. Stosuje się go podczas leczenia uporczywego suchego kaszlu, który nie pozostawia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Głównymi wskazaniami są przeziębienia oraz kaszel opłucnowy czy też wywołany wdychaniem drażniących substancji.

Dawkowanie Acodinu

Dorośli i dzieci powyżej 12 oku życia mogą przyjmować Acodin w następujących dawkach: 1 tabletka co 4 godziny lub 2 tabletki co 6-8 godzin. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty. Dokładną charakterystykę leku znajdziemy na stronie KtoMaLek.pl. Tam również zarezerwujemy go w najbliższej aptece.

Skutki uboczne stosowania Acodinu

Lek ten nie powoduje na szczęście poważnych skutków ubocznych. Pojawiają się one dosyć rzadko, bo u 1 na 1000 pacjentów. Do najczęstszych należą: zawroty głowy, lekka senność oraz zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Rzadziej odnotowuje się: skórne reakcje alergiczne, trudności w oddychaniu i reakcje anafilaktyczne.

leki na kaszel ktomalek.pl

Thiocodin na suchy kaszel

Charakterystyka leku Thiocodin

Kolejnym skutecznym lekiem na suchy kaszel, który kupimy bez recepty jest Thiocodin. Jego substancjami czynnymi są fosforan półwodny kodeiny w dawce 15 mg oraz 300 mg sulfogwajakolu. Dodatkowo lek zawiera: talk, skrobię ziemniaczaną i stearynian magnezu.

Wskazania do stosowania Thiocodinu

Thiocodin działa przeciwkaszlowo – zmniejsza napady kaszlu i hamuje odruch kaszlowy. Zawiera również substancję wykrztuśną – drażni błonę śluzową żołądka i oskrzeli, zwiększając tym samym wydzielanie gruczołów oskrzelowych. Dzięki niemu upłynniona wydzielina przemieszcza się w drogach oddechowych i jesteśmy w stanie ją odkrztusić.

Dawkowanie Thiocodinu

Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia przyjmować powinni jedną tabletkę 3 razy na dobę co około 4-6 godzin. Bez konsultacji z lekarzem preparat ten stosować można nie dłużej niż 3 dni. Pamiętać należy również o tym, że obecnie, zgodnie z prawem farmaceutycznym, nie może on być sprzedawany osobom poniżej 18 roku życia.

Skutki uboczne stosowania Thiocodinu

Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych należą: zawroty głowy, nudności i wymioty, zaparcia i uspokojenie. Rzadziej występują: skórne reakcje alergiczne, zaburzenia nastroju, bóle głowy, zatrzymanie moczu, nadmierna potliwość, zmniejszenie łaknienia, senność, spadek ciśnienia tętniczego, omdlenia, kołatanie serca, spłycenie oddechu i skurcze oskrzeli.

Tussipect – lek wykrztuśny

Charakterystyka leku Tussipect

Tussipect to jedyny w naszym zestawieniu syrop. Zawiera on wyciąg tymiankowy, saponiny i chlorowodorek efedryny.

Wskazania do stosowania Tussipectu

Syrop stosuje się w łagodzeniu suchego kaszlu, a także w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i oskrzeli.

Dawkowanie Tussipectu

Dawkę i częstotliwość podawania syropu ustalić powinien lekarz. Preparatu nie stosuje się u dzieci poniżej 3 roku życia.

Skutki uboczne stosowania Tussipectu

Lek przyjmowany w dużych ilościach powodować może: nerwowość, pobudzenie, kołatanie serca, bezsenność, bóle i zawroty głowy, wzmożone uczucie pragnienia i uczucie suchości w gardle i nosie.

Suchy kaszel – domowe sposoby

Oprócz popularnych leków, wypróbować można również sprawdzone domowe sposoby na uporczywy suchy kaszel. Naturalne produkty, które znajdziemy w kuchni lub apteczce to: tymianek, prawoślaz, porost islandzki, podbiał, dziewanna, propolis, siemię lniane, syrop sosnowy i miód. Łagodzą one stany zapalne gardła, hamują odruchy kaszlu, działają wykrztuśnie i przeciwskurczowo.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów