Nić dentystyczna - czy warto jej używać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-09-14 12:39
Nić dentystyczna - czy warto jej używać?

Mycie zębów jest niezwykle ważne dla higieny jamy ustnej, jednak samo szczotkowanie może nie wystarczyć. Szczoteczką trudniej dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzą się resztki jedzenia oraz płytka nazębna. Z pomocą przychodzi nić dentystyczna, która ułatwia dokładne czyszczenie przestrzeni między zębami.

Czym jest nić dentystyczna?

Nić dentystyczna z wyglądu przypomina zwykłą nitkę, jednak jej cel jest zupełnie inny. Materiałem do jej wykonania są splecione włókna nylonowe, ale producenci korzystają także z innych materiałów syntetycznych, jak polietylen czy teflon. Stosuje się ją, aby usuwać resztki pożywienia z przestrzeni międzyzębowych oraz płytkę nazębną, także z powierzchni zębów. 

Stosowanie nici dentystycznej jest niezbędne, aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej i zapobiegać chorobom zębów, w tym próchnicy i parodontozy. Gdy nie nitkujemy zębów, w miejscach stycznych zaczynają tworzyć się przebarwienia, gromadzi się płytka nazębna i w konsekwencji pojawiają się ubytki. Równie groźne jest zapalenie przyzębia, potocznie zwane paradontozą, które prowadzi do rozchwiania zębów, a nawet ich utraty.

Rodzaje nici dentystycznych

W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele rodzajów nici dentystycznych, dopasowanych do różnych potrzeb. Podstawowy wariant to zwykła, nylonowa nitka, która idealnie sprawdza się w czyszczeniu niewielkich przestrzeni międzyzębowych. Dostępne są także nici:

Dostępne są także nici dentystyczne przeznaczone do czyszczenia aparatów ortodontycznych oraz mostów (ORAL-B Super Floss). Dla osób, które mają trudności z używaniem nici dentystycznych powstały specjalne uchwyty, a nawet nitki dentystyczne już na uchwytach. Ich poszukiwanie w aptekach ułatwi nam serwis KtoMaLek.pl.

Jak czyścić zęby nicią dentystyczną? KtoMaLek.pl

Dlaczego nie korzystamy z nici dentystycznych?

Mimo szerokiej dostępności i prostoty użytkowania, nadal jest wiele osób, które nie korzystają z nici dentystycznej. Dlaczego? Przyczyn i towarzyszących im wymówek jest naprawdę sporo. Część tłumaczy się tym, że nitkowanie zębów jest zbyt trudne, więc nawet nie próbują. Często jako problem podaje się zbyt ciasno ustawione zęby, co rzekomo uniemożliwia wprowadzenie między nie nici. Inni deklarują, że nitkowanie nie ma sensu, skoro w przestrzeniach międzyzębowych nie zbiera się jedzenie. Sporo osób tłumaczy się także tym, że zwyczajnie nie ma czasu lub faktem, że nitkowanie jest dla nich bolesne.

Jak widać, kłopoty te wynikają albo z nieodpowiedniej techniki, albo źle dobranej nici dentystycznej. Za większość jednak odpowiada lenistwo. Warto jednak zebrać się w sobie i zacząć nitkować zęby, gdyż przynosi to wiele korzyści. W dodatku jest to naprawdę proste.

Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

Nici dentystycznej powinniśmy używać przynajmniej razy dziennie, najlepiej zaraz po posiłku, aby usunąć resztki jedzenia spomiędzy zębów. Do tego celu potrzebować będziemy około 50 cm kawałka nici, którą musimy opleść wokół palców środkowych lub wskazujących obu dłoni, pomagając sobie kciukami.

Nić napinamy między palcami i wprowadzamy ją do przestrzeni międzyzębowej, tworząc "literę C" wokół zęba. Następnie przesuwamy nić od linii dziąseł aż do górnej części zęba, ruchem od góry do dołu (w żadnym przypadku z boku na bok). Czynność tę powtarzamy na wszystkich zębach, zarówno z przedniej, jak i tylnej strony. Musimy pamiętać, by każdorazowo używać do tego świeżego fragmentu nitki.
Jeżeli nadal mamy wątpliwości, jak posługiwać się nicią dentystyczną, najlepiej zwrócić się o pomoc do stomatologa lub higienistki stomatologicznej.

Co oprócz nici dentystycznej?

Choć nić dentystyczna jest wygodna w użyciu, nie każdy lubi z niej korzystać. Źle użytkowana nie przyniesie oczekiwanych efektów, dlatego warto poszukać dla niej alternatywy. W drogeriach i aptekach dostępne są specjalne szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, zwane też interdentalnymi (Active, CURAPROX, Elgydium, Jordan Brush Between). Wyglądają, jak małe wyciory, które z łatwością mieszczą się między zębami. Dostępne są w kilku rozmiarach, dzięki czemu każdy może dobrać odpowiedni dla siebie. Może się zdarzyć, że potrzebować będziemy mniejszej do czyszczenia przednich zębów oraz większej do czyszczenia zębów bocznych. To idealne rozwiązanie dla osób, u których przestrzenie między zębami są dosyć duże oraz noszących aparaty ortodontyczne.

Innym rozwiązaniem, które cieszy się rosnącą popularnością, jest irygator do zębów. To urządzenie, które umożliwia czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą płynu wystrzeliwanego pod dużym ciśnieniem. Jest wygodne w użyciu i sprawdzi się nawet u osób z wrażliwymi dziąsłami. Trzeba się jednak liczyć ze sporym wydatkiem.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów