Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Sposoby na niestrawność po świętach

2017-12-22 10:27
niestrawnosc ktomalek

O niestrawność w okresie świątecznym wcale nie jest trudno. To w końcu czas nerwowych przygotowań, pogoni za prezentami oraz gotowania pysznych potraw, które trafiają na wigilijny stół. Często wynagradzamy sobie te stresujące doświadczenia, częstując się wszystkim po trosze i ulegając pokusie jeszcze jednej dokładki. Niestety takie podejście może zaowocować niestrawnością. Jakie są jej objawy i co zrobić, by nieprzyjemna dolegliwość ustąpiła?

Objawy niestrawności

Pierwszym, najpopularniejszym symptomem dyspepsji (inna nazwa niestrawności) jest ból w okolicach nadbrzusza. Kłucie pojawia się zwykle krótko po spożyciu posiłku i – niestety – ma charakter przewlekły. Innymi oznakami niestrawności są: zgaga, wzdęcia, nudności, wymioty, brak łaknienia, uczucie przejedzenia oraz odbijanie.

Wymienionych objawów nie należy lekceważyć – jeśli ból brzucha nasila się, bądź utrzymuje długo po posiłku, należy zwrócić większą uwagę na sposób, w jaki spożywamy posiłki oraz skład naszej diety.

Przyczyny niestrawności

Wiemy już, czym objawia się niestrawność. Skąd jednak się bierze? Wśród wielu przyczyn, które mogą wywołać dyspepsję, najczęściej wymienianymi są:

  • siedzący tryb życia
  • źle zbilansowana dieta
  • nieregularne posiłki
  • stres
  • alkohol oraz papierosy
  • przejedzenie

Niestety wiele z wymienionych powyżej czynników występuje u zdecydowanej większości ludzi, zaś objadanie się bywa traktowane jako tradycyjna aktywność w czasie wszelkiego rodzaju świąt. W jaki sposób bronić się przed niestrawnością?

Sposoby łagodzenia niestrawności

Tym, co może pomóc w zwalczaniu dolegliwości dyspeptycznych, jest powolne, spokojnie spożywanie posiłków. Im dokładniej pogryziemy przyjmowany pokarm, tym łatwiej będzie nam go strawić. Powolne przeżuwanie to jednak nie wszystko – musimy także zadbać o właściwą dietę: lekkostrawną, opartą na gotowanych i pieczonych potrawach.

Nawet przy świątecznym stole warto unikać alkoholu oraz kawy – napoje te działają drażniąco na błony śluzowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. W połączeniu z ciężkostrawnymi potrawami, których często nie potrafimy sobie odmówić, stanowią dla naszego organizmu ogromne wyzwanie.

Warto także nie jeść tuż przed snem. Najbezpieczniej jest spożyć ostatni posiłek na trzy godziny przed pójściem spać oraz ułożyć się tak, by tułów w czasie snu był lekko uniesiony.

Jeśli jednak, mimo zastosowanej diety i poprawionych nawyków żywieniowych, objawy niestrawności nie ustępują, warto skorzystać z porady farmaceuty lub lekarza.

herbatka na niestrawnosc

ZOBACZ TEŻ: Które suplementy najlepiej wspomagają odchudzanie?

Farmakologiczne sposoby na niestrawność

W leczeniu niestrawności pomocne będą środki farmakologiczne. Część z nich (jak Iberogast, Ranigast Max czy Piastprazol) możemy zakupić bez recepty. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zastosowanie, warto zapoznać się z dostępnymi w portalu KtoMaLek.pl informacjami na temat tych preparatów, w szczególności ze wskazaniami i przeciwwskazaniami. W razie potrzeby możliwe jest również zarezerwowanie leku i skorzystanie z odbioru osobistego w jednej z ponad sześciu tysięcy aptek.

Niektóre  lekarstwa będą wymagały przedstawienia w aptece recepty wystawionej przez lekarza. Do preparatów wspomagających leczenie niestrawności i bólów brzucha należą: Metoclopramidum, Famogastoraz Omeprazol. Pamiętajmy, by przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie bagatelizujmy szczegółów, takich jak odstęp czasowy między kolejnymi dawkami leku. Organizm musi mieć czas na wchłonięcie substancji leczniczych, dlatego warto ustalić stałe pory ich przyjmowania.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów