Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Serie leku Lecaplin wycofane z obrotu

2019-05-22 12:14
Serie leku Lecalpin wycofane z obrotu

21 maja 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował komunikat informujący o wycofaniu z obrotu dwóch serii leku przeciwnadciśnieniowego Lecalpin. Dlaczego zdecydowano o wycofaniu tego preparatu z aptek?

Lek Lecalpin – kiedy się stosuje?

Substancją czynną produktu leczniczego Lecalpin jest keranidypina, która jest blokerem kanału wapniowego. Preparat ten zmniejsza napięcie mięśni gładkich ścian naczyń krwionośnych i wpływa na ich rozszerzenie. Obniża ciśnienie tętnicze krwi, a także zmniejsza obwodowy opór naczyniowy. Lek Lecalpin wskazany jest w leczeniu łagodnego i umiarkowanego samoistnego nadciśnienia tętniczego.

Dlaczego Lecalpin wycofano z obrotu?

Wycofanie serii leku Lecalpin nastąpiło na wniosek importera równoległego InPharm Sp. z o.o. Wykryto bowiem, że w opakowaniach zewnętrznych (kartonikach) przeznaczonych dla leku Lecalpin 20 mg znalazły się blistry leku Lecalpin 10 mg. Oznacza to, że do pacjentów mogły trafić leki o błędnych dawkach. Z tego powodu decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Zgodnie z decyzja nr 21/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:

  • Lecalpin (Lercanidipini hydrochloridum), 10 mg, tabletki powlekane o numerze serii 268018 i dacie ważności 08.2021,
  • Lecalpin (Lercanidipini hydrochloridum), 20 mg, tabletki powlekane o numerze serii 268018 i dacie ważności: 08.2021.

Podmiotem odpowiedzialnym w kraju eksportu jest Aurobindo Pharma B.V., Holandia. Importerem równoległym jest InPharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Źródło: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1448,Decyzja-Nr-21WC2019.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów