Serie leku Lecaplin wycofane z obrotu

21 maja 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował komunikat informujący o wycofaniu z obrotu dwóch serii leku przeciwnadciśnieniowego Lecalpin. Dlaczego zdecydowano o wycofaniu tego preparatu z aptek?

Artykuł rekomendowany przez:
Serie leku Lecalpin wycofane z obrotu

Lek Lecalpin – kiedy się stosuje?

Substancją czynną produktu leczniczego Lecalpin jest keranidypina, która jest blokerem kanału wapniowego. Preparat ten zmniejsza napięcie mięśni gładkich ścian naczyń krwionośnych i wpływa na ich rozszerzenie. Obniża ciśnienie tętnicze krwi, a także zmniejsza obwodowy opór naczyniowy. Lek Lecalpin wskazany jest w leczeniu łagodnego i umiarkowanego samoistnego nadciśnienia tętniczego.

Dlaczego Lecalpin wycofano z obrotu?

Wycofanie serii leku Lecalpin nastąpiło na wniosek importera równoległego InPharm Sp. z o.o. Wykryto bowiem, że w opakowaniach zewnętrznych (kartonikach) przeznaczonych dla leku Lecalpin 20 mg znalazły się blistry leku Lecalpin 10 mg. Oznacza to, że do pacjentów mogły trafić leki o błędnych dawkach. Z tego powodu decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Przyjmujesz leki i nie wiesz, czy możesz je stosować z suplementami? Sprawdź bazę interakcji na KtoMaLek.pl, dzięki której dowiesz się, które preparaty możesz bezpiecznie łączyć.

Zgodnie z decyzja nr 21/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:

  • Lecalpin (Lercanidipini hydrochloridum), 10 mg, tabletki powlekane o numerze serii 268018 i dacie ważności 08.2021,
  • Lecalpin (Lercanidipini hydrochloridum), 20 mg, tabletki powlekane o numerze serii 268018 i dacie ważności: 08.2021.

Podmiotem odpowiedzialnym w kraju eksportu jest Aurobindo Pharma B.V., Holandia. Importerem równoległym jest InPharm Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4102

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Leki i farmacja

Więcej artykułów