Lista leków refundowanych (maj 2019 r.) - zmiany i nowe leki

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-05-07 11:09
Lista leków refundowanych maj 2019 r.

Od 1 maja 2019 r. obowiązuje znowelizowany wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Jakich zmian mogą spodziewać się pacjenci? Czy na liście pojawiły się nowe leki?

Wprowadzone zmiany na liście refundacyjnej

Pod koniec kwietnia na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawił się zaktualizowany wykaz leków refundowanych, który obowiązuje od 1 maja 2019 r. Ministerstwo ma ustawowy obowiązek aktualizowania tej listy co dwa miesiące. Poprzednia obowiązywała od początku marca do końca kwietnia.

Do nowej listy dodano w sumie 54 produkty lecznicze, z czego:

  • 30 w ramach listy aptecznej,
  • 8 w ramach programów lekowych,
  • 8 wyrobów medycznych,
  • 7 w ramach katalogi chemioterapii,
  • 1 środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego w ramach listy aptecznej.

Jednocześnie 105 produktów straciło refundację, jednak w wykazie nadal dostępne są odpowiedniki tych leków.

Jeżeli chodzi o poziom finansowania, w przypadku 656 produktów leczniczych ceny detaliczne spadną, zaś dopłata pacjenta będzie niższa dla 486 produktów leczniczych. Największa zniżka dotyczy leku Targin 40+20 mg 60 szt., za który pacjent zapłaci o 21,78 zł mniej. Wzrost cen najbardziej odczują pacjenci stosujący preparaty na bazie filgrastymu (Nivestim, Grastofil, Zarzio), gdzie dopłata pacjenta wzrosła nawet o 48,35 zł.

Banner kierujący do listy leków refundowanych.

Nowe leki na liście refundacyjnej

Najnowsza lista leków refundowanych przyniosła zmiany dla diabetyków. Dopłatna objęto długo działający analog insuliny ludzkiej w postaci preparatu Tresiba FlexTouch oraz Tresiba Penfil (insulina degludec), zarówno w leczeniu cukrzycy typu 1, jak i typu 2.

Na liście ponownie pojawił się lek Oncaspar (pegaspargasum), stosowany w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej. Dodano także nowe wskazanie dla leku Trisenox (arsenii trioxidum) - w indukcji remisji i konsolidacji u dorosłych pacjentów z nowo zdiagnozowaną ostrą białaczką promielocytową.

Jest także dobra informacja dla rodziców. Preparat mlekozastępczy Nutramigen Puramino Junior będzie refundowany w postępowaniu dietetycznym u dzieci powyżej 1. roku życia w ciężkiej alergii na białka mleka korowiego, alergii wielopokarmowej oraz innych schorzeniach, w których wskazane jest stosowanie diety eliminacyjnej.

Darmowe leki dla seniorów – co się zmieniło?

Na liście "S" nie ma znaczących zmian względem poprzedniego wykazu. Dodano do niej 15 nowych opakowań leków zawierających 6 substancji czynnych. Tylko jedna z nich, kombinacja amlodypiny i walsartanu, nie była wcześniej objęta refundacją. Jest to leki Dipperam (w trzech dawkach) stosowany w celu leczenia nadciśnienia tętniczego krwi. Możliwe jednak było połączenie dwóch osobnych leków zawierających te molekuły.

Pełną listę leków refundowanych można sprawdzić na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-30-kwietnia-2019-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-maja-2019-r

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów