Seria leku Irprestan wycofana z aptek

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-01-25 11:48
lek Irprestan wycofany z obrotu

24 stycznia 2019 r. na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pojawiła się decyzja dotycząca wycofania ze sprzedaży serii leku Irprestan, stosowanego w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Dlaczego GIF wycofał ten lek z obrotu?

Lek Irprestan – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Irprestan jest irbesartan - antagonista receptora angiotensyny II. Lek ten stosuje się w terapii pierwotnego nadciśnienia tętniczego. Leczy się nim również współistniejące choroby nerek u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu 2 jako część hipotensyjnego postępowania terapeutycznego.

Dlaczego wycofano serię leki Irprestan?

Wycofanie serii leku Irprestan ma związek z informacją od podmiotu odpowiedzialnego, która wpłynęła do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Z otrzymanych informacji wynika, że konkretna seria leku, w której wykorzystano substancję czynną pochodzącą od wytwórcy Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co., w badaniach uzyskała wynik powyżej dopuszczalnego limitu w zakresie zanieczyszczenia N-nitrozodietyloaminą (NDEA). Jest to zatem podobna sytuacja to tych sprzed kilku miesięcy, gdy wycofywano z obrotu leki z walsartanem.

Jeżeli nie potrafisz znaleźć potrzebnego leku, skorzystaj z wygodnej i intuicyjnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Nie tylko wskaże Ci apteki, w których dany preparat jest dostępny, lecz również umożliwi jego rezerwację.

Zgodnie z decyzją nr 4/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Irptestan (Irbesartanum), 150 mg, tabletki powlekane, 28 tabl. o numerze serii 136918 i dacie ważności 03.2020. Podmiotem odpowiedzialnym jest Actavis Group PTC ehf. z siedzibą w Islandii. Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4035

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów