Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Seria leku Irprestan wycofana z aptek

2019-01-25 11:48
lek Irprestan wycofany z obrotu

24 stycznia 2019 r. na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pojawiła się decyzja dotycząca wycofania ze sprzedaży serii leku Irprestan, stosowanego w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Dlaczego GIF wycofał ten lek z obrotu?

Lek Irprestan – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Irprestan jest irbesartan - antagonista receptora angiotensyny II. Lek ten stosuje się w terapii pierwotnego nadciśnienia tętniczego. Leczy się nim również współistniejące choroby nerek u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu 2 jako część hipotensyjnego postępowania terapeutycznego.

Dlaczego wycofano serię leki Irprestan?

Wycofanie serii leku Irprestan ma związek z informacją od podmiotu odpowiedzialnego, która wpłynęła do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Z otrzymanych informacji wynika, że konkretna seria leku, w której wykorzystano substancję czynną pochodzącą od wytwórcy Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co., w badaniach uzyskała wynik powyżej dopuszczalnego limitu w zakresie zanieczyszczenia N-nitrozodietyloaminą (NDEA). Jest to zatem podobna sytuacja to tych sprzed kilku miesięcy, gdy wycofywano z obrotu leki z walsartanem.

Zgodnie z decyzją nr 4/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Irptestan (Irbesartanum), 150 mg, tabletki powlekane, 28 tabl. o numerze serii 136918 i dacie ważności 03.2020. Podmiotem odpowiedzialnym jest Actavis Group PTC ehf. z siedzibą w Islandii. Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1388,Decyzja-Nr-4WC2019.html

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów