Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Pluskwa domowa - uciążliwy pasożyt. Jak pozbyć się pluskwy domowej?

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-07-29 13:41
Kobieca dłoń trzymająca szkło powiększające, w szkle widoczna jest rysunkowa pluskiew domowa.

Pluskwa domowa jest niewielkim pasożytem, który żywi się krwią człowieka. Objawem jej obecności w naszym domu są niewielkie ugryzienia, które często mylnie bierze się za objaw ukąszenia komara lub alergię skórną. Czy ugryzienie przez pluskwę jest groźne dla naszego zdrowia? Jak pozbyć się tych pasożytów z domu?

Pluskwa domowa – jak wygląda?

Pluskwa domowa (łac. Cimex lectularius) nazywana też pluskwą łóżkową, jest niewielkim, bezskrzydłym owadem z rodziny pluskwowatych. Jej dojrzała postać mierzy zaledwie 4-6 mm, a kształtem przypomina płaską, owalną pestkę o barwie czerwonobrunatnej. 

Pluskwy najczęściej gnieżdżą się w meblach tapicerowanych i materacach łóżkowych, można je tez znaleźć pod tapetami lub drewnianą boazerią, pod ramami obrazów, za listwami przypodłogowymi, w gniazdkach elektrycznych i szczelinach mebli, pod dywanami, w zasłonach i żaluzjach. Żerują w nocy, a dzień spędzają w ukryciu, dlatego trudno je z początku wypatrzyć. Dodatkowym utrudnieniem jest niemal przezroczysta barwa osobników, które przez dłuższy czas się nie odżywiały. Po pobraniu krwi od swojego żywiciela ich odwłok pęcznieje i staje się purpurowy.

Samica pluskwy domowej może złożyć nawet do 500 jaj w ciągu całego swojego życia. Owady te potrafią przeżyć bez żywiciela nawet kilka miesięcy.

Pluskwy domowe w mieszkaniu – skąd się tu wzięły?

Utarło się przekonanie, że obecność pluskiew domowych wynika z niedostatecznej dbałości o porządek w mieszkaniu lub domu. Nie jest to prawda! Do domów trafiają zupełnie przypadkowo, przeniesione przez niczego nieświadome osoby. Gdzie najczęściej spotykane są pluskwy? Zwykle można je napotkać w środkach transportu publicznego, hotelach (nawet tych luksusowych), hostelach i schroniskach, kinach, teatrach, muzeach, a także budynkach biurowych i szpitalach. Często też gnieżdżą się w używanych meblach, dlatego trzeba zachować ostrożność przy ich zakupie.

Niewielki rozmiar tego owada oraz nocny tryb życia sprawiają, że pluskwy domowe są trudne do zlokalizowania. Ich obecność może zdradzać charakterystyczny, mdły zapach podobny do zapachu kolendry, który wyczuwalny jest w mocno zapluskwionych pomieszczeniach. O obecności pluskiew świadczą też:

  • mikroskopijne wylinki, wylęgnięte lub niewylęgnięte jaja, martwe pluskwy;
  • niewielkie plamy krwi na powierzchni materaca i wszędzie tam, gdzie mogą gnieździć się pluskwy;
  • ukąszenia na powierzchni skóry.

Ugryzienie pluskwy – jak rozpoznać?

Pluskwy żerują głównie nocą, toteż rano po przebudzeniu na powierzchni skóry można zauważyć niewielkie, czerwone i niebolesne plamki, czyli miejsca po ugryzieniu owada. Z czasem zmiany te wywołują świąd i przybierają postać bąbli lub niewielkich grudek. 

Ugryzienie pluskwy łatwo można pomylić z objawami alergii skórnej lub ukąszeniem komara. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że owady te pasożytują przede wszystkim na odsłoniętych podczas snu partiach skóry – twarzy, szyi, ramionach. Powstałych zmian nie należy drapać, gdyż może to grozić nadkażeniem bakteryjnym.

Czy ugryzienie pluskwy jest groźne dla zdrowia?

W przypadku insektów, które żywią się krwią, istnieje teoretyczna możliwość przenoszenia pewnych patogenów, jednakże ukąszenia pluskiew domowych nie prowadzą do zakażenia i nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia. Mimo to nie można ich bagatelizować. Liczne ugryzienia mogą powodować osłabienie, podwyższenie temperatury ciała, a także występowanie pokrzywki. Ponadto powtarzające się ugryzienia prowadzić mogą do zaburzeń snu, a nawet problemów psychicznych związanych z przeświadczeniem, że pasożyty stale przebywają na powierzchni skóry. 

Ugryzienia pluskiew mogą bardzo mocno swędzieć, jednak objaw ten można złagodzić maścią lub żelem od działaniu przeciwświądowym. Pomocna może być też maść z hydrokortyzonem, która działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Jeżeli objawy są bardziej dokuczliwe, możemy sięgnąć po preparaty antyhistaminowe, jednak warto rozważyć konsultację z lekarzem rodzinnym.

Czy można się pozbyć pluskwy domowej?

Pozbycie się tych pasożytów z domu jest możliwe, najlepiej łącząc domowe sposoby ze wsparciem fachowców. Gdy uda się nam zlokalizować miejsce bytowania pluskiew, należy użyć odpowiednich środków owadobójczych. Wszelkie materiały i tekstylia, w których mogły gnieździć się owady, trzeba wyprać w możliwie najwyższej temperaturze (minimum 60 st. C), a po wysuszeniu przechowywać w szczelnym workach lub pojemnikach, by uniknąć ponownego zapluskwienia. Dostępny w aptekach dodatek do prania Allergoff Wash usuwa alergeny (m.in. roztoczy kurzu domowego) oraz ułatwia fizyczną eliminację pasożytów obecnych w tkaninach (pchły, kleszcze, wszy, pluskwa domowa) w temperaturze poniżej 60°C.

Przy pomocy odkurzacza można wyczyścić wszelkie miejsca potencjalnych siedlisk pluskwy domowej – tapicerowane meble, szczeliny w ścianach i podłogach, dywany. Oczywiście po zakończeniu odkurzania zebrane nieczystości należy niezwłocznie usunąć.

Wśród skutecznych metod stosowanych przez profesjonalistów najczęściej wymienia się zamgławianie ULV przy użyciu generatora zimnej mgły, oprysk ciśnieniowy preparatem biobójczym, czy wymrażanie bądź wygrzewanie mieszkania.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów