Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Kleszcze – farmaceuta poleca, jak zapobiegać i czym je wyciągać.

2017-06-08 13:53
kleszcz pełen krwi

Kleszcze przebywają nie tylko w lasach, ale także w parkach, na łąkach, a nawet w przydomowych ogródkach. Wszędzie tam, gdzie są trawy i krzaki powinniśmy być czujni, gdyż jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Te pajęczaki są niesamowicie sprytne. Potrafią wyczuć ofiarę , która znajduje się nawet w odległości 20 metrów reagując na ruch, temperaturę ciała i zapach potu. Mimo tego, że kleszcze wbijają się głęboko w skórę, często nie zdajemy sobie sprawy, że zostaliśmy zaatakowani. To wszystko dzięki temu, że podczas wkłucia wprowadzana jest wydzielina zawierająca substancje znieczulające.

Niestety te małe pajęczaki są bardzo groźne, gdyż mogą przenosić poważne choroby – kleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę. Właśnie dlatego, warto dbać o ochronę przed kleszczami. Po pierwsze należy dbać o odpowiedni ubiór podczas spacerów wśród zieleni. Koniecznie należy zakładać długie spodnie oraz koszulkę z długim rękawem, najlepiej dodatkowo zakończonym ciasnym ściągaczem. Warto także pamiętać o nakryciu głowy i pełnych butach. Ponadto pamiętaj o stosowaniu preparatów odstraszających kleszcze, których apteki oferują bardzo szeroki wybór. Najłagodniejsze zawierają olejki pochodzenia roślinnego o intensywnym zapachu odstraszającym owady. Bardzo często mogą być także stosowane u dzieci, gdyż należą do dosyć bezpiecznych preparatów. Jednak ich działanie utrzymuje się krótko, dlatego warto nosić je ze sobą i powtarzać nanoszenie na skórę według zaleceń producenta. Dużo bardziej skuteczne są preparaty na ukąszenia owadów, które można znaleźć w w serwisie KtoMaLek.pl. Taki opis produktu świadczy o tym, że w swoim składzie zawiera jedną z substancji chemicznych, silnie odstraszających owady. Jednak w przypadku substancji biobójczych, należy zachować szczególne środki ostrożności, a przed ich użyciem zapoznać się z dołączoną do opakowania etykietą. Użyte w nadmiernej ilości preparaty, mogą uleć wchłonięciu przez skórę i spowodować zatrucie.

Po powrocie do domu ze spaceru, koniecznie należy uważnie obejrzeć swoje ciało. Jeśli tylko zauważysz kleszcza, który zdążył się wbić w skórę, wyciągnij go.

Ale czego można użyć do wyciągania kleszcza?

  1. Lasso do wyciągania kleszczy - usunięcie kleszcza za jego pomocą polega na umieszczeniu wysuwanej pętelki wokół pasożyta możliwie najbliżej skóry i wykręceniu go w dowolnym kierunku.
  2. Pompki ssące - Wyglądem trochę przypominają dużą strzykawkę, a ich działanie opiera się na wytworzeniu próżni, która zasysa kleszcza do środka. Co najważniejsze, skuteczność pompek jest o tyle ważna, że oprócz usuwania samego pajęczaka, można jej także używać do odsysania jadu po ukąszeniu. Przykładem takiej pompki jest produkt Anty-Kleszcz.
  3. Specjalne pęsety, które pomogą usunąć szkodnika.
  4. Produkty zamrażające kleszcza - ułatwiają one wyjęcie pasożyta, gdyż po jego zastosowaniu kleszcz wycofuje aparat gębowy ze skóry, co znacząco zmniejsza ryzyko zarażenia człowieka chorobami odkleszczowymi.
  5. Kleszczołapki, które zbudowane są jedynie z uchwytu i dwóch zębów. W tym wypadku prostota budowy idzie w parze z łatwością użycia.

Często kluczowym dla zahamowania groźnych skutków wbicia kleszcza w skórę jest czas reakcji. Dlatego warto mieć w domowej apteczce, któryś ze wskazanych preparatów. W przypadku pytań, farmaceuta udzieli kompleksowej porady.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów