Kalendarz alergika: co pyli w lipcu?

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-06-29 13:23
Kalendarz alergika: co pyli w lipcu?

Lipiec to miesiąc odpoczynku i wakacyjnych wojaży. Niestety dla alergików to także czas intensywnego pylenia traw i chwastów, a co za tym idzie, okres kataru siennego i innych nieprzyjemnych dolegliwości związanych z alergią. Dowiedz się, które rośliny pylą w lipcu i jak przeciwdziałać objawom alergii.

Pylenie traw w lipcu

Wysokie temperatury i suche powietrze sprzyjają pyleniu roślin. Pyłki traw nadal są obecne w wysokim stężeniu, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca. Jak wielokrotnie wspominaliśmy, to właśnie pyłki traw są jedną z najczęstszych przyczyn uczuleń wśród alergików, wywołując uciążliwy katar sienny i kichanie, swędzenie i łzawienie oczu oraz wyczerpujący kaszel. Sytuacja poprawia się nieco w drugiej połowie lipca, gdy na większości obszarów stężenie pyłków traw nie powinno przekraczać już wartości średnich. Przed wyjazdem na wakacje warto prześledzić warunki pogodowe i sprawdzić, w których rejonach kraju stężenie pyłków jest najniższe.

Pylenie bylin w lipcu

W tym miesiącu intensywnie pylą również chwasty, w tym popularna pokrzywa. Na szczęście jej pyłki nie stanowią zagrożenia dla większości osób. Znacznie trudniej alergicy znoszą kontakt z pyłkami bylicy, która kwitnie i pyli na terenie niemal całego kraju. Najwyższe stężenie jej pyłków przypada zwłaszcza na koniec miesiąca.

Lipiec to także szczytowy okres pylenia komosy, jednak stężenie jej pyłków praktycznie nie przekracza wartości średnich. Podobnie jest z pyłkami babki lancetowatej oraz babki szerokolistnej. W tym miesiącu można odnotować również niskie stężenie pyłków szczawiu.

Rośliny pylące w lipcu KtoMaLek.pl

Pylenie drzew w lipcu

Większość drzew już zakończyła okres pylenia, jednak alergicy nadal powinni zachować ostrożność. W lipcu w powietrzu unoszą się jeszcze pyłki lipy pospolitej. Ich stężenie jest wysokie zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca, jednak później systematycznie maleje.

Pylenie grzybów mikroskopowych w lipcu

W lipcu, a także w sierpniu i połowie września utrzymuje się bardzo wysokie stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria oraz Cladosporium. Zwłaszcza w upalnie i suche dni objawy alergii wywoływane przez te grzyby mogą być uciążliwe. Alergicy powinny również uważać na zarodniki z rodzaju Aspergilus, których stężenie w powietrzu utrzymuje się na poziomie średnim.

Sposoby radzenia sobie z alergią

Jeżeli dokuczają nam silne objawy alergii, powinniśmy się skonsultować alergologiem, który za pomocą odpowiedniej diagnostyki zidentyfikuje alergeny, które wywołują uczulenie. Na podstawie szczegółowego wywiadu oraz wyników badań (w tym testów alergicznych i badań krwi) będzie mógł podjąć odpowiednią terapię, która pomoże złagodzić uciążliwe objawy. 

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów o działaniu przeciw alergicznym, w tym leki antyhistaminowe, których zadaniem jest hamowanie wydzielania histaminy, odpowiedzialnej za występowanie objawów alergii. Wybierać można między takimi preparatami, jak Allegra, Allertec, Claritine, Zyrtec UCB czy Zyx Bio.

Aby złagodzić katar alergiczny i udrożnić nos poprzez zmniejszenie przekrwienia śluzówki można sięgnąć po krople do nosa. W tym celu sprawdzą się takie środki, jak Allergodil, Betadrin WZF, Rhinazin, Otrivin Allergy czy Xylorin Alergia. Jeżeli dokucza nam świąd i pieczenie spojówek, a nasze oczy łzawią, możemy zastosować przeciwalergiczne krople do oczu Allergo-Comod, Ektin, Azelastin COMOD czy Starazolin RED. Przy ostrych reakcjach alergicznych lekarz alergolog może wydać receptę na kortykosteroidy do stosowania miejscowego. Niekiedy pacjenci zmuszeni są do stosowania inhalatorów ze sterydami.

Zawsze warto czytać ulotki leków antyalergicznych, by znać ich działanie i ewentualne skutki uboczne. Te same informacje na temat farmaceutyków znajdziesz na KtoMaLek.pl, w wygodnej i przejrzystej formie. 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów