Moringa - poznaj jej właściwości i zastosowania
Moringa olejodajna (łac. Moringa oleifera Lam) nazywana potocznie “drzewem chrzanowym”, ponieważ jej korzenie przypominają w smaku chrzan, “drzewem życia” lub ”cudownym drzewem’’. Do rodziny moringowatych należy 13 gatunków, jednak moringa olejodajna jest najbardziej rozpowszechniona ze względu na jej wartościowy skład i wszechstronne zastosowanie w lecznictwie, kosmetyce i jako środek spożywczy.
Moringa - co to za roślina?
Moringa olejodajna to drzewo, które może osiągać od 7 do nawet 15 metrów wysokości, pochodzi z Indii, ale uprawiane jest również w Azji, Ameryce Łacińskiej, na Karaibach i Wyspach Pacyfiku. Gatunki z rodziny Moringowatych są odporne na suszę, ze względu na niskie zapotrzebowanie na składniki odżywcze i wodę, szybko rosną i nie wymagają szczególnej uprawy. Wszystkie części moringi są jadalne.
Liście moringi mają niską wartość kaloryczną i są polecane w diecie osób otyłych, strąki natomiast zawierają błonnik, który reguluje pracę przewodu pokarmowego.
Poznaj skład moringi
Moringa oleifera zawiera: witaminy A, B, C, D i E, wapń, potas, aminokwasy, alkaloidy, saponiny, garbniki, steroidy, kwasy fenolowe, glukozynolany, kwasy tłuszczowe omega -3, 6 i 9, flawonoidy: rutynę, kwercetynę, ramnetynę, apigeninę i terpeny.
Moringa - właściwości i zastosowanie
Działanie antyoksydacyjne
Antyoksydanty nazywane inaczej przeciwutleniaczami to związki, które usuwają z organizmu nadmiar wolnych rodników. Wolne rodniki uszkadzają błony komórkowe i DNA, co prowadzi do starzenia się organizmu i przyczynia się do rozwoju chorób. Moringa olejodajna wykazuje działanie antyoksydacyjne dzięki dużej zawartości fenoli i flawonoidów.
Działanie hipolipidemiczne i przeciwcukrzycowe
Liście Moringi olejodajnej, ze względu na zawartość fenoli i flawonoidów, wpływają na regulację lipidów. Obecny w liściach β-sitosterol obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu zapobiega miażdżycy i chorobom układu sercowo-naczyniowego. Moringa jest pomocna w leczeniu cukrzycy zarówno typu 1, jak i typu 2.
Działanie przeciwzapalne, immunomodulujące i przeciwdrobnoustrojowe
Moringa oleifera stymuluje odpowiedź immunologiczną, zarówno humoralną jak i komórkową. Korzenie, wyciąg z liści i kory moringi działają przeciwzapalnie i antybiotyczne.
Wpływ na choroby oczu
Liście i strąki moringi zawierają dużą ilość witaminy A, która jest niezbędna do prawidłowego widzenia i zapobiega tzw. “kurzej ślepocie”, czyli zaburzeniom widzenia w warunkach słabego i przyćmionego światła.
Moringę możesz kupić w aptece w postaci: herbatki do zaparzania (MORINGA LIŚĆ Herbatka ziołowa), liści (Moringa liście), proszku (Moringa proszek) i kapsułek (MyVita Moringa oleifera). Dostępność tych preparatów sprawdzisz w serwisie KtoMaLek.pl, z którym współpracuje ponad 8000 aptek z całej Polski.
Moringa w kosmetyce
Olej otrzymywany z nasion moringi jest wykorzystywany w kosmetyce. Poprawia stan włosów, działa wygładzająco i zmiękczająco, przez co sprawdzi się u osób z mających problem z puszeniem się włosów i rozdwojonymi końcówkami. Nawilża i wzmacnia barierę ochronną skóry, działa antyoksydacyjnie przez co polecany jest dla osób z cerą suchą i dojrzałą.
Kosmetyki z dodatkiem moringi, które możesz kupić: BIOVAX CAVIAR Odżywczy Oleo-Krem Olej Moringa Tamanu, ETJA Naturalny olej moringa, OLEJ MORINGA, ORIENTANA Krem Aktywnie Ochronny ANTI POLLUTION Moringa i Cytryniec, POKRZEPOL Mgiełka do włosów z olejem moringa.
Przeciwwskazaniem do stosowania moringi jest ciąża, ponieważ może roślina ta może powodować skurcze macicy i poronienie.
Szerokie zastosowanie moringi
- W niektórych krajach afrykańskich moringa wykorzystywana jest do wzbogacania produktów odżywczych np. ciastek, jogurtów czy zup.
- Drewno pozyskiwane z moringi służy do produkcji niebieskich barwników.
- Ze sproszkowanych nasion przygotowuje się biopestycydy, nawozy i paszę dla zwierząt.
- Sproszkowane nasiona wykorzystuje się przy oczyszczaniu wód.
- Z liści moringi uzyskiwany jest biogaz.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.