Serum z witaminą C – kiedy i jak stosować?
Kosmetyki z witaminą C zyskały w ostatnim czasie dużą popularność. Zastosowanie tej witaminy o działaniu antyoksydacyjnym w serum, które charakteryzuje się zawartością silnie skoncentrowanych substancji, może wspomóc kondycję skóry. Kiedy warto włączyć do pielęgnacji serum z witaminą C? Czy ważna jest kolejność stosowania serum wraz z innymi kosmetykami?
Serum z witaminą C – kiedy zastosować?
Serum z witaminą C stosuje się przede wszystkim przy pielęgnacji twarzy i jak każde serum ma działanie przeciwstarzeniowe, ale mogą po niego sięgnąć również osoby poniżej 30 roku życia. Wówczas serum można aplikować prewencyjnie, aby ochronić skórę przed wolnymi rodnikami i opóźnić procesy starzenia albo okresowo, gdy skóra zaczyna sprawiać konkretne problemy. Nadaje się do stosowania do każdego rodzaju skóry. Z pewnością ukoi skórę wrażliwą, o którą należy szczególnie dbać. Również dobrze zadziała na skórę naczynkową, ponieważ witamina C uszczelnia naczynia krwionośne. Skórę łojotokową wspomoże w redukcji przebarwień i plam potrądzikowych. Warto zapoznać się z właściwościami serum czytając poniższy akapit.
Serum z witaminą C – właściwości i działanie
Witamina C jako silny przeciwutleniacz, który zawarty jest w kosmetykach do pielęgnacji twarzy, ma bardzo wszechstronne działanie odmładzające i upiększające. Jest to jedna z najlepiej przebadanych substancji opóźniających proces starzenia się skóry. Dlatego serum z witaminą C jest coraz popularniejszym kosmetykiem, który poprawia kondycję skóry. Co daje jego regularne stosowanie?
- opóźnia powstawanie zmarszczek i utratę jędrności skóry;
- działa rozjaśniająco i redukuje przebarwienia;
- uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu;
- wygładza powierzchnię skóry i poprawia jej witalność;
- stosowana pod krem z filtrem wspomaga ochronę przeciwsłoneczną;
- zmniejsza widoczność drobnych zmarszczek;
- wspomaga gojenie się ran.
Serum z witaminą C – jak stosować?
Serum z witaminą C zazwyczaj stosuje się maksymalnie dwa razy dziennie. Należy pamiętać o właściwej kolejności pielęgnacji twarzy. Najpierw oczyszcza się skórę z makijażu, resztek kosmetyków i zabrudzeń, następnie stosuje się tonik i dopiero kolejnym etapem jest aplikacja na skórę serum. Końcowy etap właściwej pielęgnacji to nałożenie kremu do twarzy lub cięższej maski bez spłukiwania. Serum nie zastępuje kremu do twarzy i dopiero ochronna warstwa kremu zabezpiecza przed odparowywaniem składników i sprawia, że serum osiąga swój pełny potencjał.
Serum z witaminą C – próba uczuleniowa
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek kosmetyku dobrze najpierw wykonać próbę uczuleniową w dowolnym miejscu skóry. Wystarczy wybrać nieduży jej obszar i nałożyć na niego niewielką ilość produktu. Najlepiej odczekać 24 godziny. Jeśli na skórze nie pojawią się podrażnienia, zaczerwienienie lub pokrzywka to znak, że można zastosować kosmetyk do właściwej pielęgnacji. Choć witamina C bardzo rzadko powoduje działanie niepożądane, to jest to rutynowy element w pielęgnacji, który kosmetolodzy zalecają w stosunku do każdego preparatu.
Serum z witaminą C – przechowywanie
W składzie serum witamina C często występuje w formie czystego kwasu L-askorbinowego. To bardzo skuteczna, ale niestabilna forma, więc takie produkty łatwo się psują i należy przestrzegać kilku zasad podczas stosowania:
- zużyć całe opakowanie w ciągu 3 miesięcy od otwarcia;
- przechowywać serum z dala od źródeł światła, ciepła i wilgoci;
- wyrzucić kosmetyk, jeśli zmieni kolor lub zapach.
Serum z witaminą C – jak czytać etykiety kosmetyków?
Uznaje się, że aktywne stężenie witaminy C powinno wynosić powyżej 5% i takiego stężenia powinno się szukać w serum do twarzy. Występuje ona w kosmetykach zarówno w czystej postaci, jak i w formie jej pochodnych. Dlatego w kosmetykach w spisie składników można ją znaleźć pod różnymi nazwami:
- Kwas L-askorbinowy (INCI: Ascorbic Acid);
- Tetraizopalmitynian askorbylu (INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate lub Ascorbyl Tetraisopalmitate);
- 3-0 Etylowy kwas askorbinowy (INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid);
- Glukozyd askorbylu (INCI: Ascorbyl Glucoside);
- Sól magnezowa fosforanu askorbylu (INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP);
- Sól sodowa fosforanu askorbylu (INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP);
- Palmitynian askorbylu (INCI: Ascorbyl Palmitate).
Poszczególne formy witaminy C różnią się między innymi trwałością formuły, intensywnością działania i przyswajalnością.
Serum z witaminą C – jak wspomóc pielęgnację?
Z racji tego, że witamina C nie jest syntezowana w ludzkim organizmie, konieczne jest jej dostarczanie z zewnątrz, głównie poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. W codziennym jadłospisie powinny pojawiać się różnorodne owoce i warzywa, ponieważ są one bogatym źródłem tej witaminy. Gdy nie będziemy pokrywać dziennego zapotrzebowania na witaminę C z pożywienia, stosowanie kuracji do twarzy z serum z witaminą C, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dlatego ważne jest kompleksowe połączenie pielęgnacji skóry wraz ze zbilansowaną dietą.
Witamina C jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, dzięki czemu jej nadmiar jest usuwany z organizmu wraz z moczem. Sprawia to, że można bezpiecznie stosować również suplementy diety zawierające tą witaminę. Zawsze należy przestrzegać dawkowania opisanego na opakowaniu danego produktu lub skonsultować się z lekarzem. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów zawierających witaminę C (Olimp Gold-Vit C, C-Vitum, Witamina C Aflofarm, Rutinacea Complete). Dostępność wybranego preparatu można sprawdzić bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.