Jakie zioła na pęcherz wybrać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-27 12:00
pokrzywa

Infekcja bakteryjna pęcherza nie należy do najprzyjemniejszych - zgodzą się wszyscy ci, którzy ją przechodzili. Nic dziwnego, że gdy nas dopadnie, najczęściej sięgamy po silne leki przeciwbakteryjne. Wszystko po to, aby jak najszybciej złagodzić jej objawy. Czy tylko leki przeciwbakteryjne są w stanie zwalczyć infekcję, a może warto sięgnąć wtedy po produkty naturalne? Jakie zioła na pęcherz wybrać?

Problematyczne drogi moczowe

Zakażenie dróg moczowych jest prawdziwą zmorą wielu pacjentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Najczęściej wywołuje je bakteria Escherichia coli. Problem jest powszechniejszy u kobiet, a wynika to z budowy anatomicznej ich układu moczowego - mają krótszą cewkę moczową, a bakterie mają do pokonania krótszą drogę do pęcherza. Objawy zapalenia dróg moczowych nie są przyjemne - ból, pieczenie przy oddawaniu moczu, skąpomocz, ciągłe parcie na pęcherz. Ich skutkiem są częste, ale niekoniecznie efektywne wizyty w toalecie. 

Od jakiegoś czasu leki przeciwbakteryjne, zwalczające zakażenie układu moczowego są dostępne bez recepty. Cieszy to pacjentów, ale już niekoniecznie lekarzy. Dlaczego? Z jednej strony udaje się szybko pozbyć przykrych objawów, ale z drugiej strony wzrasta zjawisko nieświadomego stosowania chemioterapeutyków, co może skutkować rozwinięciem oporności bakterii na dany lek. Do tego pojawia się ryzyko wystąpienia wielu działań niepożądanych, wynikających z niewłaściwego stosowania leku. Czy istnieją jakieś alternatywy dla popularnych farmaceutyków? 

Zioła na nerki i pęcherz

Liść pokrzywy

Liść i ziele pokrzywy są często stosowane na problemy z pęcherzem. Surowiec działa moczopędnie, dzięki czemu powstający mocz przepłukuje nasz układ moczowy i pozbywa się zalegających w nim bakterii. Liść pokrzywy jest stosowany u pacjentów z zaburzeniem oddawania moczu, w stanach zapalnych dróg moczowych czy w piasku nerkowym. 

Mącznica lekarska i borówka brusznica

Liść mącznicy lekarskiej i liść borówki brusznicy z powodzeniem są wykorzystywane w zapaleniach bakteryjnych dróg moczowych i pęcherza. Substancje chemiczne zawarte w mącznicy i borówce, w zasadowym środowisku moczu wykazują działanie przeciwbakteryjne, a więc zwalczają przyczynę, a nie tylko objawy zakażenia. Przy ich stosowaniu trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie przyjmować jednocześnie środków zakwaszających mocz - uniemożliwi to zwalczanie bakterii.

Liść brzozy

Do wyboru mamy aż dwa gatunki brzozy - brodawkowatą i omszoną, które posiadają korzystne właściwości potrzebne zwalczenia zakażenia. Obie rośliny zwiększają wydalanie moczu, a wraz z nimi jonów sodowych i chlorkowych oraz kwasu moczowego. Poza tym działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie w obrębie dróg moczowych. Najczęściej sięgają po nie pacjenci cierpiący na zapalenie układu moczowego i kamicę moczową - liść brzozy zapobiega tworzeniu się kamieni.

Ziele skrzypu

Skrzyp nie tylko wzmacnia nasze włosy i paznokcie, ale także wpływa korzystnie na stan dróg moczowych. Dzięki swojemu działaniu moczopędnemu przepłukuje nasze drogi moczowe i uwalnia je od zalegających bakterii. Dlatego preparaty ze skrzypem są często zalecane osobom z zakażeniem bakteryjnym dróg moczowych, kamicą nerkową i pęcherza moczowego. 

skrzyp polny na pęcherz

Ziele nawłoci

Tę pospolitą roślinę o żółtych kwiatach na pewno widział każdy z nas. Mało kto jednak wie, jakie dobroczynne działanie może wywierać na nasz układ moczowy. Zawarte w zielu nawłoci związki chemiczne zwiększają filtrację w nerkach, przez co powodują zwiększone wydalanie moczu. Surowiec jest polecany osobom borykającym się  z infekcjami bakteryjnymi układu moczowego i stanami zapalnymi nerek. Nawłoć jest stosowana także w celu zapobiegania tworzenia się kamieni i piasku nerkowego. 

Korzeń lubczyku

Kojarzony głównie jako przyprawa albo afrodyzjak, korzeń lubczyku działa także leczniczo. Zwiększa wydalanie moczu wraz z kwasem moczowym i chlorkami oraz ozluźnia mięśnie gładkie układu moczowego. Stosowany nie tylko w zakażeniu układu moczowego, ale także profilaktycznie, aby zminimalizować ryzyko powstania piasku nerkowego. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie lubczyku zwiększa naszą wrażliwość na promienie UV - nadmierne przebywanie na słońcu może skutkować oparzeniami skóry.  

Korzeń pietruszki

Pietruszka to kolejna roślina, o której działaniu leczniczym mało się słyszy. W kuchni wykorzystujemy ziele i korzeń - w lecznictwie także. Surowce drażnią miąższ nerek, zwiększają przesączanie w kłębuszkach nerkowych, rozluźniają mięśnie gładkie dróg moczowych i działają przeciwdrobnoustrojowo. Stosowane u osób ze zmniejszonym wydalaniem moczu, w przypadku obrzęków i w stanach zapalnych nerek oraz pęcherza. Podobnie jak w przypadku lubczyku - pietruszka uwrażliwia na promienie UV, dlatego trzeba być ostrożnym przy ekspozycji na słońce. 

Zioła na pęcherz i nerki w aptece

Jeśli dopadnie nas zakażenie dróg moczowych - bez obawy. W aptece bez recepty dostępnych jest wiele środków, pomagających w walce z infekcją pęcherza. Najczęściej wybierane są preparaty wieloskładnikowe, np. w formie tabletek czy kapsułek (Urosept, Femisept Uro, Apo-Uro, Urinal Solidago virgaurea) lub te jednoskładnikowe, np. Zioła w tabletkach Nawłoć, Zioła w tabletkach Żurawina, Żuravit. Osoby cierpiące na zakażenie układu moczowego mogą znaleźć także leki w formie płynów i nalewek, np. Nefrobonisol. Succus Betulae, Succus Urticae, Canephron N. Z kolei dla wielbicieli naparów ziołowych polecane są np. Urosan - mieszanka różnych ziół czy pojedyncze surowce: Liść Mącznicy, Zioł.fix Pokrzywa, Zioł.fix Skrzyp. Dostępność tych preparatów w aptekach można sprawdzić na KtoMaLek.pl.

Bibliografia: 

  1. Matławska I.: Farmakognozja; Poznań 2008; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, s.364-366
  2. Kohlmunzer S., Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, wyd. V, PZWL, Warszawa 2013
  3. Matthew A. Mulvey, Joel D. Schilling, Scott J. Hultgren: Establishment of a Persistent Escherichia coli Reservoir during the Acute Phase of a Bladder Infection; American Society for Microbiology, Infection and Immunity
  4. K.F. Fairley, N.E. Carson, R.C. Gutch, P. Leighton, A.D. Grounds, E.C. Laird, P.H.G. McCallum, R.L. Sleeman C., M.O'Keefe: Site of infection in acute urinary-tract infection in general practice The Lancet, Volume 298, Issue 7725, 18 September 1971, Pages 615-618
  5. İlhami Gülçin, Ö.İrfan Küfrevioǧi, Münir Oktay Mehmet Emin, Büyükokuroǧlu: Antioxidant, antimicrobial, antiulcer and analgesic activities of nettle (Urtica dioica L.); Journal of Ethnopharmacology Volume 90, Issues 2–3, February 2004, Pages 205-215

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów