Jakie zioła na uspokojenie stosować? Co pomoże w problemach z zasypianiem?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-27 14:49
zioła na uspokojenie

Jeśli bywasz poddenerwowany, a błahe sytuacje wyprowadzają Cię z równowagi albo cierpisz problemy z zasypianiem to warto wypróbować rośliny, które działają uspokajająco. Takie zastosowanie wykazuje chmiel zwyczajny, kozłek lekarski, melisa, męczennica, lawenda i serdecznik pospolity. Więcej na ich temat przeczytasz w poniższym wpisie.

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)

Surowcem leczniczym są szyszki chmielu oraz ich wydzielina - lupulina, które działają uspokajająco, nasennie i obniżają ciśnienie krwi. Kwasy goryczowe zawarte w chmielu pobudzają łaknienie i działają bakteriobójczo. Lupulina jest stosowana także jak środek obniżający libido. W aptece kupisz zioła do zaparzania w postaci szyszek chmielu (Szyszka chmielu).

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)

Nazywany potocznie walerianem, baldrianem, biedrzanem i kocią trawą. W lecznictwie używane jest kłącze i korzeń kozłka. Główne związki występujące w tych surowcach to walepotriaty, kwas walerenowy i olejek eteryczny. Kozłek lekarski działa uspokajająco i ułatwia zasypianie, a zawarte w nim walepotriaty osłabiają stany niepokoju i uczucie strachu. 

Przy dłuższym stosowaniu kozłka mogą wystąpić nieprzyjemne objawy: drżenie, zaburzenia czynności serca, bóle głowy i pobudzenie. Wykazuje on również interakcje z lekami z grupy benzodiazepiny i pochodnymi kwasu barbiturowego oraz z alkoholem. Jedno z najbardziej znanych ziół uspokajających kupisz w aptece pod nazwami: Krople walerianowe, Waleriana Forte, Waleriana Colfarm bądź jako jeden ze składników preparatów złożonych o działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypianie Valused.

Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Jedyny w Polsce uprawiany gatunek melisy o charakterystycznym, aromatycznym zapachu. Melisa działa uspokajająco, pomaga w stanach niepokoju, bezsenności i wyczerpania pracą umysłową, a także rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Obecność garbników i kwasu rozmarynowego sprawia, że wykazuje również działanie przeciwwirusowe w stosunku do wirusa opryszczki i świnki. Możesz ją kupić w postaci herbatek do zaparzania (Herbatka fix Melisa, DOZ Zielnik Melisa, Melisa Fix Multipharm) syropu (Melisal forte) albo preparatów złożonych (Melisana Klosterfrau).

melisa na uspokojenie

Męczennica cielista (Passiflora incarnata)

Nazywana inaczej kwiatem Męki Pańskiej. Jej ziele i kwiat znajduje zastosowanie w preparatach o działaniu uspokajającym (LEHNING Passiflora G.H.L., Passiflor), wspomaga organizm w stanach wyczerpania nerwowego oraz w łagodzeniu objawów przekwitania. Pamiętaj, że preparaty z męczennicą w składzie mogą nasilać działanie innych leków uspokajających i alkoholu. 

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca)

Ziele serdecznika stosowane jest przy nadmiernej pobudliwości nerwowej i w nerwicach sercowo-naczyniowych (Zioł. Ziele Serdecznika, Zioł. Ziele Serdecznika Flos). Surowiec zawiera alkaloidy pirolidynowe, guanidyny, irydoidy, kawolidy, flawonoidy oraz inne związki czynne. W zewnętrznych okładach przyspiesza gojenie się ran. 

Lawenda lekarska (Lavandula officinalis)

Kwiaty lawendy oraz otrzymywany z nich olejek działają uspokajająco oraz pomogą w problemach z zasypianiem (Lawenda i różeniec na stres, Botame Wellness Olejek Lawenda Olejek Eteryczny). Napar zastosowany zewnętrznie łagodzi ból i podrażnienia skóry.

Dostępność preparatów w ponad 8400 aptekach sprawdzisz w serwisie KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów