Jakie zioła na biegunkę wybrać?

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-08-27 11:42
zioła na ból brzucha

Biegunka to wstydliwa i uciążliwa dolegliwość polegająca na częstszym niż zwykle oddawaniu półpłynnego lub płynnego stolca. W większości przypadków biegunka ma łagodny przebieg i można sobie z nią poradzić bez pomocy lekarza, jednak nie wolno jej lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do osłabienia organizmu oraz odwodnienia. Z łagodną biegunką można poradzić sobie zażywając leki dostępne bez recepty. Proces leczenia biegunki warto wzbogacić o naturalne środki. Jakie zioła są skuteczne na biegunkę?

Biegunka – przyczyny i objawy

Biegunka może być wywołana przez wiele czynników, najpopularniejsze z nich to: zakażenia bakteryjne, zakażenia wirusowe, zatrucia, alergie pokarmowe, stres, zaburzenia hormonalne oraz przyjmowanie niektórych leków. Częstemu wypróżnianiu podczas biegunki mogą towarzyszyć: wysoka temperatura, ból brzucha, krew lub śluz w kale, wymioty, omdlenia. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z dodatkowych objawów lub jeśli rozwolnienie utrzymuje się długo należy skontaktować się z lekarzem.

Jak leczyć biegunkę?

Leczenie biegunki zależne jest od jej przyczyny. Schorzenie to wiąże się z utratą dużej ilości wody, dlatego warto sięgnąć wtedy po elektrolity i pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Szczególnie ważne jest to u dzieci i osób starszych. Najczęściej stosowanymi środkami leczniczymi są preparaty zapierające (Laremid, Imodium, Stoperan) oraz środki adsorpcyjne, wiążące toksyny i bakterie (Smecta, Węgiel leczniczy). Alternatywą dla leków syntetycznych oraz dodatkiem do nich są substancje roślinne. Po jakie zioła warto sięgnąć przy biegunce?

zioła na biegunkę

 

Zioła na biegunkę

Owoc borówki czernicy (Myrtilli fructus)

Borówka czernica (Vaccinium myrtillus) to źródło antocyjanów, garbników, flawonoidów, witaminy C i witamin z grupy B. Wskutek zawartości garbników (taniny) działa ściągająco i zapierająco, dzięki czemu stosowana jest w ostrych biegunkach. Ponad to borówka może być wykorzystywana w schorzeniach narządu wzroku (Klarin aktiv z luteiną).

Jak wykonać napar z borówki czernicy?

Do szklanki wsypać 1 łyżkę owoców borówki czernicy, zalać wrzącą wodą (około 250 ml), parzyć pod przykryciem przez 10-15 minut, a następnie przecedzić. Tak sporządzony świeży napar należy pić 2-3 razy dziennie. Do naparu można wykorzystać własnoręcznie suszone owoce borówki brusznicy lub gotowe produkty z apteki (Zioł. Owoc borówki czernicy Flos).

Kora dębu (Quercus cortex)

Dąb szypułkowy (Quercus robur) jest bogaty w garbniki katechinowe, przez co posiada właściwości ściągające. Głównie stosowany jest zewnętrznie w stanach zapalnych błon śluzowych, ale znalazł również zastosowanie w ostrych, niespecyficznych biegunkach.

Jak wykonać odwar z kory dębu?

Do ich przygotowania najlepiej wykorzystać zioła z apteki np. Zioł. Kora Dębu Herbapol. Do garnuszka wsypać łyżkę kory dębu, zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 5 minut. Powstały odwar odstawić na 15 minut do wystygnięcia i odcedzić. Tak przygotowany odwar należy pić 3 razy dziennie przez maksymalnie 3 dni.

Kłącze pięciornika ( Tormentillae rhizoma)

Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta) zawiera kwasy organiczne, triterpeny oraz garbniki. Odwar z kłącza pięciornika wykazuje działanie ściągające i wykorzystywany jest w stanach zapalnych błon śluzowych i skóry oraz w ostrych biegunkach.

Jak wykonać odwar z kłącza pięciornika?

Do garnuszka wsypać pół łyżeczki (około 2 gramy) kłącza pięciornika, zalać około 150 ml wody i gotować pod przykryciem przez 15 minut. Następnie po ostudzeniu przecedzić i pić maksymalnie 3 razy na dobę. Do przygotowania odwaru najlepiej użyć ziół z apteki w formie sypkiej – Zioł. Kłącze pięciornika flos.

Ziele rzepiku (Agrimoniae herba)

Dzięki zawartości garbników rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria) wykazuje działanie ściągające i wykorzystywany jest w lekkich biegunkach, drobnych krwawieniach i stanach zapalnych błon śluzowych. Dodatkowo obecność olejków eterycznych w rzepiku pobudza czynność wydzielniczą wątroby i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Rzepik jest stosowany w postaci odwaru przygotowanego z sypkiego preparatu z apteki (Zioł. Ziele rzepiku).

Jak przygotować odwar z rzepiku?

1 łyżkę ziela (około 3g) zalać połową szklanki wody i gotować pod przykryciem prze 5 minut. Następnie odstawić do przestygnięcia – około 10 minut i przecedzić. Tak sporządzony, świeży i ciepły odwar powinno się pić 2 razy dziennie.

 

Bibliografia:

  • Matławska I.: Farmakognozja; Poznań 2008; Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, 97-110
  • Gehrmann B., Koch W., Tschirch C., Brinkmann H.: Profile działania leków roślinnych, MedPharm Polska, 2006, 40, 174, 204
  • Anheyer D., Frawley J., Koch A.K., Lauche R., Langhorst J., Dobos G., Cramer H.: Herbal Medicines for Gastrointestinal Disorders in Children and Adolescents: A Systematic Review. Pediatrics 2017; 139(6)
  • Brinkmann H., Wissmeyer K., Beatrice G. : Fitoterapia, MedPharm Polska, 2007, 74-80
  • Drozd J., Anuszewska E.: Bilberry plant – prospects of new applications in prevention and supportive treatment of civilisation diseases. Prz. Med. Uniw. Rzesz. Inst. Leków, 2013, 2, 226–235

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów