Jaki szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy?

Artykuł sponsorowany

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry jest niezbędny do pielęgnacji wymagającej skóry głowy. Decyzji o wyborze tego produktu nie można jednak pozostawić przypadkowi. Trzeba dokładnie przyglądać się składom kosmetyków i sięgać po takie, które będą wspomagać leczenie ŁZS. To pozwoli uniknąć dodatkowych problemów.

Artykuł rekomendowany przez:
Kobieta po kąpieli, stoi tyłem do obiektywu, nakłada na włosy odżywkę i rozczesuje je grzebieniem.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry - który wybrać?

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy powinien działać łagodnie, ale nie może przy tym tracić na skuteczności. Zadaniem takiego produktu jest wspomaganie kuracji lekami przepisanymi przez specjalistę, przez oczyszczanie skóry, przywracanie jej równowagi oraz łagodzenie świądu. W tym charakterze świetnie sprawdzają się szampony bazujące na składnikach aktywnych pochodzenia naturalnego. Jakie substancje najlepiej radzą sobie w pielęgnacji skóry głowy z ŁZS? O tym przeczytasz w poniższej tabeli.

Składniki Działanie
pirokton olaminy
Wykazuje miejscowe działanie przeciwgrzybiczne (pomaga zwalczać m.in. drożdżaki z rodzaju Malassezia) i przeciwzapalne, dzięki czemu działa na przyczyny ŁZS. 
Przywraca równowagę mikroflory na owłosionej skórze głowy.
Eliminuje problem nadmiernego łuszczenia.
siarczek selenu • Składnik ten ma działanie cytostatyczne na komórki naskórka oraz mieszki włosowe, zatem zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się skóry.
• Poza tym posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
ichtiol • Silnie ogranicza występowanie na skórze patologicznej mikroflory.
• Przyspiesza regenerację skóry.
• Działa przeciwzapalnie i przyczynia się do eliminacji świądu.
biolin • To prebiotyk. Uzupełnia i wspiera prawidłową mikroflorę skóry, wzmacniając jej naturalne funkcje ochronne.
• Chroni przed infekcjami i rozwojem patogennej mikroflory.
glinka biała • Glinka biała jest wprost idealna na łojotokowe zapalenie skóry, szampon z tym składnikiem pozwoli na dokładne oczyszczenie skóry głowy.
• Glinka wykazuje właściwości ściągające, zatem doskonale sprawdza się do ograniczania wydzielania sebum.
• Ponadto posiada właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i łagodzące.
mleczko pszczele • Zawiera cały wachlarz witamin z grupy B, cynk oraz siarkę, które wspomagają walkę z łojotokowym zapaleniem skóry.
• Normalizuje procesy naskórkowania i zapobiega łuszczeniu się skóry.
• Przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek.
• Zmniejsza objawy łojotoku i hamuje spowodowane nim wypadanie włosów.
betaina • Doskonale oczyszcza skórę głowy z łoju, martwego naskórka oraz innych zanieczyszczeń.
• Wykazuje działanie łagodzące podrażnienia.
Kobieta przeczesuje dłońmi piękne, długie, kasztanowe włosy. Obok opakowania kosmetyków Psorisel.

Osoby z łojotokowym zapaleniem skóry głowy powinny zwracać szczególną uwagę na stosowanie odpowiednich kosmetyków. Do oczyszczania skóry najlepiej używać szamponów o łagodnym składzie. Idealnie, jeśli w szamponie znajdą się substancje, które wspomogą walkę z ŁZS, np. ichtiol, siarczek selenu czy alantoina. Dzięki nim szampon będzie spełniał również inne funkcje pielęgnującemówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry - jakie daje efekty?

Regularnie stosowany szampon na łojotokowe zapalenie skóry może poprawić kondycję skóry głowy. Przede wszystkim dzięki temu, że ułatwia wchłanianie substancji aktywnych z leków, poprzez usuwanie drożdżaków, martwego naskórka i innych nagromadzonych zanieczyszczeń. Dobry szampon na ŁZS pomaga również zadbać o równowagę skóry głowy, nie dopuszczając do jej wysuszenia. Przynosi ulgę w swędzeniu i koi podrażnienia. 

Kobieta myje włosy pod prysznicem.

Oprócz naturalnego szamponu na ŁZS warto stosować także inne dermokosmetyki, takie jak emulsja czy płyn do skóry głowy. Zaletą specjalistycznych dermokosmetyków na ŁZS jest fakt, że sprawdzają się zarówno w higienie, jak i pielęgnacji. Nie ma potrzeby stosowania jednocześnie innych kosmetyków, bo produkty na ŁZS, mimo różnych dodatkowych właściwości, świetnie radzą sobie także z myciem włosów i skóry głowy.

Należy jednak pamiętać, że najlepszych efektów stosowania kosmetyków można się spodziewać, jeżeli działamy profilaktycznie lub na bardzo wczesnym etapie rozwoju ŁZS. Wówczas mamy największą szansę uporać się z problemem, a nawet wpłynąć na zlikwidowanie jego przyczyn. Warto pamiętać również, że kluczowa jest regularność i przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza, dotyczących zwalczania łojotoku.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry to nie wszystko

Choć przy problemie, jakim jest ŁZS szampon jest niezbędnym elementem kuracji, nie można go traktować jako remedium na chorobę. ŁZS jest poważnym schorzeniem, którego leczenie powinno odbywać się pod opieką specjalisty. Dermokosmetyki to nie leki, a leki może dobrać i przepisać tylko lekarz. Nie można zatem ograniczać się tylko do stosowania naturalnych kosmetyków. Są one uzupełnieniem specjalistycznej terapii dermatologicznej. Lekarz zwykle zaleca jednoczesne stosowanie środków farmakologicznych oraz właściwej pielęgnacji. 

SEBORH – Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy

Mam łojotokowe zapalenie skóry głowy. Odkąd rozpoczęłam świadomą pielęgnację, zauważam same pozytywne zmiany. Zrezygnowałam z kosmetyków ze sztucznymi dodatkami, za to postawiłam na produkty o naturalnym składzie, jak Seborh. Świąd ustąpił, tak samo łupież, skóra głowy jest dłużej świeższa. Jestem bardzo zadowolonapisze pani Agnieszka z Mławy.

Opakowanie szamponu SEBORH.

Kup Psorisel – zobacz więcej na stronie producenta

Dermokosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry Seborh odpowiadają na wszystkie potrzeby problematycznej skóry głowy. W zestawie znajdziemy między innymi szampon z piroktonem olaminy, biolinem, mleczkiem pszczelim, pantenolem i betainą. Działanie tego kosmetyku jest naprawdę wszechstronne. Dobrze oczyszcza, dbając jednocześnie o równowagę hydrolipidową skóry. Działa też przeciwgrzybiczo, łagodząco i reguluje mikrobiom skóry. Zmniejsza swędzenie skóry głowy, do tego poprawia jej nawilżenie bez wzmagania łojotoku.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry Seborh, który polecił mi dermatolog, u mnie sprawdził się w stu procentach. Produkt świetnie koi podrażnienia i świąd, a włosy po umyciu są ładne i świeże. Nie są przesuszone, tak jak po szamponach na ŁZS, których używałam wcześniej. Stosuję też emulsję i płyn z tej samej serii. Mogę z czystym sumieniem polecić te produkty wszystkim osobom zmagającym się z ŁZSpisze pani Mariola z Nowego Sącza.

Zestaw Seborh zawiera również złuszczający i nawilżający płyn z kwasami owocowymi, a także kojącą emulsję z mocznikiem i kwasem mlekowym. Są to preparaty, które uzupełniają działanie szamponu. Pomagają nawodnić skórę, zmniejszają łojotok i przynoszą odczuwalną ulgę w swędzeniu. 

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry – podsumowanie

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry to ważny element wspomagający terapię ŁZS głowy. Warto wybierać produkty o naturalnym składzie, które zostały zaaprobowane przez lekarza specjalistę. Specjalistyczne leczenie, wzbogacone o stosowanie dobrej jakości dermokosmetyków na ŁZS, pozwoli zahamować rozwój choroby oraz wyeliminuje jej objawy.

FAQ – szampon na ŁZS

1. Czy naturalny szampon na łojotokowe zapalenie skóry jest produktem dostępnym na receptę?

Nie, naturalne dermokosmetyki na ŁZS można kupić bez recepty. Szampon Seborh i inne dermokosmetyki z tej serii są dostępne na stronie producenta.

2. Mam łojotokowe zapalenie skóry głowy, szampon który stosuję, bardzo wysusza. Czy powinienem go zmienić?

Tak, ponieważ odwodnienie skóry będzie pogłębiać objawy ŁZS. Przy tej chorobie każdy kosmetyk powinien działać nawilżająco i pomagać w odbudowaniu prawidłowych funkcji naskórka, co powoli zredukować łojotok i nadmierne rogowacenie skóry. Zamiast dotychczas stosowanego szamponu możesz wypróbować szampon Seborh z nawilżającymi alantoiną i pantenolem.

3. Jak wybrać odpowiedni szampon na łojotokowe zapalenie skóry?

Przy wyborze szamponu na ŁZS kieruj się przede wszystkim sugestiami lekarza. Specjaliści polecają zwykle wybór dermokosmetyków o łagodnym, naturalnym składzie, które nadają się zarówno do oczyszczania i pielęgnacji skóry oraz włosów, jak i wspomagają leczenie łojotokowego zapalenia skóry.

Bibliografia

  1. Baran E, Szepietowski J, Maleszka R i in.: Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Dermatol Klin, 8: 229-234, 2006
  2. Mameri ACA, Carneiro S, Mameri LMA et al.: History of Seborrheic Dermatitis: Conceptual and Clinico-Pathologic Evolution. Skinmed; 15(3): 187-194, 2017
  3. Woźniak M, Nowicki R: Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, Mikologia Lekarska, 2007 
  4. Valia R.G.: Etiopathogenesis of seborrheic dermatitis. Indian J. Dermatol. Venereol. Leprol., 72: 253–255, 2006
  5. Hay RJ: Malassezia dandruff and seborrhoeic dermatitis: an overview. Br J Dermatol, 165 (suppl. 2): 2-8, 20

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Uroda

Więcej artykułów