Jak stosować olej ze słodkich migdałów? Właściwości i zastosowania olejku
Olej ze słodkich migdałów swoje zastosowanie znalazł w kosmetyce, a także jako surowiec w przemyśle spożywczym. Stosowany jest zarówno do pielęgnacji skóry noworodków jak i osób dorosłych. Jakie właściwości i zastosowanie posiada olej ze słodkich migdałów? Czym charakteryzuje się ten produkt?
Olej ze słodkich migdałów – charakterystyka
Olej ze słodkich migdałów to olej roślinny, który powstaje w wyniku tłoczenia na zimno nasion drzewa migdałowego lub w procesie ekstrakcji i końcowej rafinacji. Proces tłoczenia migdałów, który przebiega w temperaturze około 30°C, pozwala na zachowanie wszystkich składników odżywczych. Olej ze słodkich migdałów jest bardzo bezpieczny w stosowaniu, gdyż jego skład i właściwości są bardzo podobne do naturalnej powłoki skóry.
Olej ze słodkich migdałów – właściwości
Olej ze słodkich migdałów charakteryzuje się dużą zawartością witaminy E. Zawiera także witaminy z grupy A, D, B, sole mineralne oraz proteiny. W jego skład wchodzą głównie trójglicerydy. Olej ma postać żółtego płynu, posiada delikatny słodkawy smak oraz prawie niewyczuwalny zapach. W skład oleju wchodzą niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas oleinowy i kwas linolowy), a także wyższe kwasy tłuszczowe: palmitynowy i stearynowy.
Olej ze słodkich migdałów – zastosowanie
Olej ze słodkich migdałów od dawna znajduje zastosowanie w kosmetykach pielęgnacyjnych. Na co dzień świetnie sprawdza się u przyszłych mam lub osób borykających się z rozstępami, wiotczeniem skóry, lub brakiem jej jędrności. Doskonale wygładza i uelastycznia skórę. W kosmetyce olej ze słodkich migdałów głównie znany jest jako rewelacyjny emolient. Dzięki zawartości dobroczynnych składników doskonale nawilża i łagodzi podrażnienia. W swoim składzie zawiera witaminę A i E, które są antyoksydantami, dzięki czemu olej ze słodkich migdałów wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Stosuje się go również w aromaterapii jako nośnik do rozpuszczania olejków eterycznych. W efekcie olej migdałowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych produktów do masażu. Produkt ten poleca się również osobom zmagającym się z problemami skóry głowy i włosów. Może być używany do olejowania włosów, a także do masażu.
Zastosowanie i właściwości w kosmetyce
Olej migdałowy używany jest do demakijażu twarzy i oczu, a także wykazuje szereg korzystnych właściwości, takich jak:
- wzmacnia działanie balsamu lub kremu;
- pielęgnuje skórę przyszłej mamy i dziecka;
- chroni skórę przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych;
- zapobiega odwadnianiu się komórek i utracie wody;
- nie pozostawia na ciele tłustej warstwy;
- chroni przed powstawaniem rozstępów;
- wzmacnia włosy i paznokcie;
- pomaga zachować skórze jędrność i elastyczność;
- doskonale łagodzi podrażnienia.
W pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcia warto dodać kilka kropel oleju do kąpieli aby odżywić skórę dziecka. Ponadto, delikatnie złuszcza i nawilża tzw. ciemieniuchę.
Poszczególne oleje są dostępne w wybranych aptekach i zalicza się do nich: ETJA Naturalny Olej ze słodkich migdałów, Olej ze słodkich migdałów NaturPlanet, PROFARM olej ze słodkich migdałów.
Dostępność tych oraz wielu innych preparatów w aptekach w Twojej okolicy możesz sprawdzić za pomocą portalu KtoMaLek.pl.
Olej ze słodkich migdałów w kuchni
Olej ze słodkich migdałów może być wykorzystywany jako zamiennik innych olejów. Zastosowanie znalazł także jako dodatek do różnego typu:
- dań;
- przekąsek;
- sałatek;
- dressingów;
- marynat.
Stosowanie oleju wzbogaca smakowo dania oraz podnosi ich wartość odżywczą. Często wykorzystywany jest do przygotowywania dań rybnych.
Stosowanie oleju ze słodkich migdałów
Kilka kropli oleju ze słodkich migdałów należy dodać do kremu lub innego kosmetyku by wzbogacić jego właściwości. Olej ten jest olejem półschnącym, po otwarciu może być przechowywany około 4-6 miesięcy. Nie należy go ogrzewać do temperatury powyżej 70°C i zamrażać poniżej -20°C. Jest wrażliwy na czynniki zewnętrzne, ponieważ może ulec utlenieniu, dlatego należy go przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Olej z migdałów rzadko uczula, ale osoby, które mają alergię na migdały lub inne orzechy, powinny go używać ostrożnie.
Domowy peeling:
Składniki:
- 1 łyżeczka kawy mielonej
- 1 łyżeczka soli morskiej
- 2 łyżki olejku migdałowego
Sposób przygotowania:
Do kawy dodać łyżeczkę soli morskiej i 2 łyżki olejku migdałowego.
Olejek migdałowy jest bardzo delikatny i pozostawia skórę jędrną oraz nawilżoną. Taki peeling zabezpiecza skórę przed powstawaniem rozstępów i tworzy na niej warstwę ochronną.
Bibliografia:
- Zięba M., Choroś M. (2012). Wykorzystanie etoksylatu oleju ze słodkich migdałów jako składnik mleczek do demakijażu. Towaroznawcze Problemy Jakości, s. 85-87.
- Siekierski M. Pielęgnacja włosów - nowoczesne surowce kondycjonujące i regenerujące. Świat przemysłu kosmetycznego 1/2011.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.