GIF wycofuje z obrotu kilka serii leku BENODIL

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-03-15 20:23
Benodil - wycofany lek

15 marca 2019 r. decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wycofano z obrotu kilka serii leku BENODIL przeznaczonego do nebulizacji. Preparat ten stosuje się m.in. w leczeniu astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Dlaczego GIF podjął decyzję o wycofaniu?

Lek BENODIL – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku BENODIL jest budezonid, który wykazuje silne miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Hamuje on przekrwienie błon śluzowych, wydzielanie śluzu w drogach oddechowych oraz świąd i podrażnienia. BENODIL ma postać zawiesiny przeznaczonej do nebulizacji. Stosowany jest w leczeniu:

Dlaczego wycofano z obrotu serie leku BENODIL?

Wycofanie konkretnych serii leku BENODIL nastąpiło w wyniku przesłania przez pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego do GIF istotnych informacji na temat wady jakościowej ww. farmaceutyku. W badanych próbkach otrzymano wynik poza specyfikacją w zakresie parametru zawartości substancji pokrewnych budezonidu. Z tego powodu decyzji o wycofaniu nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Podobna sytuacja miała miejsce w lutym tego roku, gdy GIF wydał decyzję wycofującą z obrotu serie BDS N, BENODILU i Budixon Neb.

Zgodnie z decyzją nr 14/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkty lecznicze:

BENODIL, zawiesina do nebulizacji, 0,125 mg/ml

  • numer serii: 1030818, data ważności: 03.2021

BENODIL, zawiesina do nebulizacji, 0,25 mg/ml

  • numer serii: 054618, data ważności: 06.2021
  • numer serii: 054718, data ważności: 06.2021
  • numer serii: 054818, data ważności: 06.2021

Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

Źródło: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4053

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów