Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

GIF Wycofuje dwie serie Budixon Neb

mgr farm. Sylwia 2019-07-04 16:12
GIF Wycofuje dwie serie Budixon Neb

4 lipca 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu na terenie całego kraju kolejną zawiesinę do nebulizacji - Budixon Neb. Wycofano dwie serie tego preparatu. Co było przyczyną takiej decyzji GIF?

Lek Budixon Neb – kiedy się stosuje?

Substancją czynną leku Budixon Neb jest budezonid, substancja o miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, zaliczana do kortykosteroidów. Budezonid hamuje objawy stanu zapalnego, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu:

  • astmy oskrzelowej (w przypadkach, gdy używanie inhalatora ciśnieniowego lub proszkowego jest niewłaściwe),
  • zaostrzenia POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc),
  • zespołu krupu (ostrzego zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli).

Dlaczego wycofano dwie serie leku Budixon Neb?

W ostatnich dniach Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu kilka serii leku Benodil oraz BDS N. Oba te preparaty, podobnie, jak Budixon Neb, zawierają budezonid. W przypadku Benodilu przyczyną wycofania było przekroczenie stężenia substancji pokrewnych, zaś w trzech seriach BDS N przekroczona została dopuszczalna zawartość zanieczyszczeń.

Wycofanie dwóch serii leku Budixon Neb nastąpiło na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Przyczyną wycofania jest przekroczenie limitu specyfikacji w zakresie parametru zawartość substancji pokrewnych budezonidu.

Zgodnie z decyzją nr 32/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Budixon Neb (Budesonidum), zawiesina do nebulizacji, 0,125 mg/ml o numerach serii:

  • numer serii: 1030118, data ważności: 01.2020
  • numer serii: 1030218, data ważności: 01.2020

Podmiotem odpowiedzialnym jest Adamed Pharma S.A. z siedzibą w Pieńkowie. Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.


Źródło: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1464,Decyzja-Nr-32WC2019.html

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów