Diosmina - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-09-06 16:29
Wzór chemiczny diosminy.

Żylaki to problem, który dotyka wiele osób, w szczególności osoby starsze lub wykonujące pracę stojącą. Większość widzi w żylakach defekt kosmetyczny, niewielu jednak łączy je z problemami zdrowotnymi. Jednym ze sposobów walki z żylakami jest diosmina - niepozorna cząsteczka pochodzenia naturalnego. Jakie ma właściwości i czy jej stosowanie ma jakieś skutki uboczne?

Czym jest diosmina?

Diosmina po raz pierwszy została wyizolowana z roślin z rodziny rutowatych (łac. Rutaceae). Zalicza się ją do tak zwanych flawonoidów - związków o bardzo szerokich właściwościach leczniczych. Diosmina ma właściwości flebotropowe - oznacza to, że wpływa na naczynia żylne.

Sięgają po nią najczęściej kobiety, gdyż w Polsce prawie połowa z nich cierpi na niewydolność żylną kończyn dolnych.

Chociaż diosmina jest związkiem występującym naturalnie, dużo tańsze i wydajniejsze jest jej wytwarzanie z innego naturalnego flawonoidu - hesperydyny, która posiada podobne właściwości.

Właściwości diosminy

Diosmina wykazuje działanie flebotropowe i flebotoniczne. Jej stosowanie wiąże się z poprawą i normalizacją przepuszczalności naczyń żylnych, co bezpośrednio zmniejsza obrzęk. Poprawia napięcie naczyń, co przekłada się na widoczne zmniejszenie żylaków, a także przeciwdziała powstawaniu nowych. 

Diosmina wykazuje także działanie przeciwzapalne oraz pośrednio przeciwbólowe - stosowana regularnie zmniejsza bolesność kończyn dolnych.

Chociaż niewiele osób o tym wie, diosmina może zmniejszać częstość występowania i nasilenie kurczy mięśni, szczególnie tych występujących w nocy! 

Diosmina - wskazania

Po diosminę sięgają pacjenci z różnymi problemami zdrowotnymi. Wskazania do stosowania diosminy obejmują:

Diosmina - jak stosować?

Dawkowanie diosminy jest różne w zależności od choroby i wskazania. Ze względu na to, że jej stosowanie może powodować podrażnienia przewodu pokarmowego, zaleca się brać ją po posiłku. Diosmina występuje zarówno w postaci leków, jak i suplementów, zawierających dodatkowe składniki. Zwykłe tabletki na żylaki zawierające diosminę stosuje w dawce 1000 mg, jednorazowo lub w dawkach podzielonych.

Należy pamiętać, że najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku regularnego stosowania diosminy przez dłuższy czas. Należy ją traktować jak terapię uzupełniającą - w przypadku żylaków nóg, najlepsze efekty można uzyskać w połączeniu z wyrobami uciskowymi - rajstopami, podkolanówkami.

W przypadku hemoroidów diosminę dawkuje się 3 razy dziennie po 1000 mg przez 4 dni a następnie 2 razy dziennie po 1000 mg przez 3 dni. Jeśli po tym czasie nie widać poprawy - należy udać się do lekarza.

Diosmina - przeciwwskazania

Preparatów z diosminą bez wyraźnego polecenia lekarza nie powinny stosować kobiety w ciąży ani karmiące piersią. Unikać jej powinny także osoby uczulone na diosminę lub na substancje pomocnicze, wchodzące w skład preparatów. Oprócz tego diosmina nie posiada innych przeciwwskazań do stosowania.

Działania niepożądane diosminy

Diosmina jest bezpieczną substancją. Może jednak sporadycznie prowadzić do wystąpienia następujących działań niepożądanych:

Większości działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego można uniknąć stosując diosminę po posiłku, który będzie stanowić osłonę dla błon śluzowych żołądka i przewodu pokarmowego.

Leki na żylaki z diosminą

Skuteczność i popularność diosminy doprowadziła do sytuacji, w której mamy wiele dostępnych preparatów na rynku, zarejestrowanych zarówno jako leki, jak i suplementy diety. W przypadku leków, będą one zawierać w składzie jedynie diosminę, zazwyczaj mikronizowaną (czyli bardzo drobno roztartą), co zwiększa jej biodostępność dla organizmu. Preparaty z diosminą mogą mieć różną postać, w tym tabletek lub maści.

Tabletki i suplementy na żylaki

Suplementy diety z diosminą zwykle posiadają dodatkowe składniki wzmacniające jej działanie. Może to być np. ekstrakt z winorośli i pestek winogron (Detramax), wyciąg z ruszczyka (Diosmina 500 Complex, LiotoMax 3) czy hesperydyna (Venalex). 

Dostępność poszukiwanych preparatów w pobliskich aptekach sprawdzisz bez wychodzenia z domu na portalu KtoMaLek.pl.

Bibliografia:

  1. Szymański, M., Wrzesińska, A., Młynarek, D., Szymański, A. (2021). Diosmina i hesperydyna – obecny stan wiedzy. Postępy fitoterapii, 22(3), s. 196-207. DOI: https://doi.org/10.25121/PF.2021.22.3.196.
  2. Zubilewicz, T., Wroński, J., Michalak, J. (2002).Przewlekła niewydolność żylna. Od objawu i rozpoznania do leczenia. Medycyna Rodzinna, 2, s. 96-100. 
  3. AFLAVIC MAX, 1000 mg, tabletki. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://www.polfarmex.pl/?pd=oferta&pg=produkt&kat=2&id=98. (Dostęp: lipiec 2022).
  4. DIH Max Comfort, 1000 mg, tabletki. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/33593/characteristic. (Dostęp: lipiec 2022).

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów